Genç Üniversitelinin Acı Ölümü ve Akıllara Gelen "Spor Salonları Güvenli mi?" Sorusu

195PAYLAŞIM

Sağlıklı yaşamak için hepimizin yaptığı şeyler var. Bazılarımız her sabah yürüyüşe çıkarken, bazılarımız sağlıklı yemeyi tercih ediyor. Bir de spor salonuna gidenlerimiz var. Bunların hepsinin tek sebebi vücudumuza iyi davranmak ve daha sağlıklı ve uzun bir şekilde huzur içinde yaşamak. Elbette bunları yaparken tadında ve ayarında yapmalıyız. Ele alacağımız bu olayda da genç adamın başına gelen kaza ayarın biraz kaçtığını ortaya koyuyor.

Kaynak

Hikayenin kahramanı 22 yaşında bir üniversite öğrencisi.

Kyle Thomson Amerika'da Iowa State Üniversitesi'nde Kriminoloji bölümünde öğrenimine devam eden sportmen bir gençti. Okulun hem beyzbol hem de futbol takımlarında yer alan bu gencin sonu da ne yazık ki çok acı bir biçimde spordan geldi.

Kyle için sıradan bir spor salonu günüydü.

Bench press istasyonuna geldiğinde 150 kg'lık bir ağırlık denemek isteyen Kyle, bu yaptığının karşılığında maalesef hayatını ödedi. Hayatını adadığı spor genç adamın sonu oldu.

Yanında arkadaşları olmasına rağmen hayatını kaybetti.

Genç adam ağırlığın dengesini kaybettikten sonra, yükü barın kontrolünü de kaybetti. Ağırlık çevresindekilerin şaşkın bakışları arasında boynuna doğru düştü ve boynunu kırarak bu sportmen gencin canını aldı.

Liseden öğretmeni Kyle'ın nasıl bir insan olduğunu ve spora ne kadar önem verdiğini aşağıdaki cümleler ile aktarmış.

“O öyle bir çocuktu ki, çevrede yetişkinler varken pek ses çıkartmaz ama çevrede akranları ve küçükleri olduğunda konuşurdu. Çok hazırcevap bir yapısı vardı. Yüzünde her zaman büyük bir gülümseme olurdu. Halter kaldırmayı çok severdi. Bu onun en büyük hobisiydi ve vücudunu da bu şekilde geliştiriyordu. Bunu yapmasının sebebi de polis olabilmek için gerekli şartları yerine getirmekti. Ne yaptığını da çok iyi biliyordu."

Bu kaza ile birlikte çok önemli bir gerçek de açığa çıktı.

Amerika'da yapılan araştırmaların sonuçları, spor salonlarındaki ekipmanlar hakkındaki korkunç gerçeği ortaya çıkartıyor. Spor salonlarında gerçekleşen kazalar sonucunda 1 milyona yakın insan acil servise başvurmuş. Bunlardan sadece %2'si ağır olduğu için hastaneye kaldırılmış ve geçtiğimiz 18 yıllık periyotta 114 kişi bu kazalarda hayatını kaybetmiş.

Bu rakamlara göre aslında tüm dünyadaki sporseverler büyük tehlike altında.

Bu nedenle spor salonlarına yapılan denetimler sıklaştırılmalı.

Ülkemizde özel spor salonları Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından denetleniyor.

İstanbul'da sadece 900-1000 arasında özel spor salonu olduğu biliniyor. Bu salonların denetimi ise sıkı bir şekilde yapılıyor.

Ülkemizde gerçekleşen olaylarda ekipmandan ziyade sağlık sorunları ile karşılaşıyoruz.

Ülkemizde spor salonlarında sağlık sorunları sebebiyle insanlar hayatlarını kaybediyorlar. Yetkililer bu ölümleri engellemek adına spor salonlarında yasa dışı sporcu ilaçları ve gıdalarının satışını engelliyor. Bir diğer önlem olarak spor salonu sorumlu müdürlerinin ilk müdahaleler açısından ilk yardım bilgisi ile donanımlı olması zorunluluk olarak getiriliyor.

Spora başlanmadan önce sağlık kontrolünden geçilmeli.

Yasal zorunluluk olarak spora başlamadan önce yetkili bir kurumdan sağlık raporu alınması gerekiyor. Bu prosedürü atlayan spor salonlarından uzak durmalısınız. Durmazsanız, bu hayatınıza mal olabilir.

Herkese bilinçli spor yaptığı sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enes-ali-kazan

olaydan cok yorumlar dıkat cekıcı sporu gereksız bulan ne kadar gereksız ınsan varmış meğer

nomadsoul

Burası şimdiden apış arası ve nefis kol altı esansı ile bezenmiş.

ayvanadam

Yapılacaksa jeff said gibi yapılsın. Estetik fitness diye birşey var. Aşırı kilolara girmek zaten saçmalık. Gelişim için kaldıracağın ağırlığın bir üstü seni öldürecek kadar zorlamaz. Hayırlı çalışmalar gym severler.

mahir-q-ov

ortlama kac kg dambillarla ?

ayvanadam

Mahir çok anlamsız bu soru farkında mısın? Kilona yaşına kas hacmine göre değişir dumbell ağırlığı. Güldürdün lan :)

mahir-q-ov

yas 16 5kg 2 tane dambilla calisiyorum set 4 tekrar 40. spor salonuna gidemedigim icin kiloyu da cogaltamiyorum sadece sayiyi artiriyorum

ayvanadam

Bir spor salonunda eğitmen hocaya danışabilirsin. Buradan sana yardım etmem saçma olur kardeşim. Saygılar.

mahir-q-ov

sagol cevab icin :)

vladimir

İnsanları tek bir kalıba,belli bir estetik anlayışın içine sokmanın cezası bunlar.. bkz. baklava dilimi kaslar,90-60-90 vücut ölçüleri vb. 2 yıl spor salonlarına gittim ama yetersiz havalandırma vb sartlardan dolayı yaptığınız spor pekte sağlıklı olmuyor. en sağlıklısı dışarda koşun bisikletinizi dışarıda sürün ve ağırlıkları evinizde çalışın..

mistral

tamamen kullanıcı hatası, bir anlık hata ama yapacak bir şey yok, o değilde protein tozumu lormu tartışması yaptığımız o güzel günleri hatırladım bir an.

kazmasson

protein tozu ve lor bir arada tabii ki

Görüş Bildir