Gelecek Nesillerin Sınavlarda Bol Bol Karşılaşacağı 2020 Yılında Gerçekleşen 13 Tarihi Olay

34PAYLAŞIM

2020 yılında o kadar çok şey yaşadık ki sayarken bile zorlanıyoruz. Henüz ortasına bile gelemediğimiz 2020 yılı, birbirinden enteresan olaylarla ve felaketlerle tarihe kazındı. Gelecek nesilleri imtihanlarda en çok terletecek soruların da 2020 yılından gelmesi kaçınılmaz. 2050'li yıllarda KPSS'ye girecek gençlere şimdiden başarılar diliyoruz. 😅

1. Pandemi ilanıyla yaşantımızı kökten değiştiren olay: Kovid-19 salgını

Kovid-19 yayılmaya başladığı andan itibaren hayatımız tamamen değişti. Salgının tam olarak ne zaman durdurulacağını öngöremesek de bundan sonra eskiye dönmeyeceğimiz kesin. Bu pandeminin, insanlığın bir dönüm noktası olarak tarih kitaplarındaki yerini alacağı kesin.

2. Uzaya insan yollayan ilk özel şirket: SpaceX

SpaceX'in bu girişimini özel yapan birçok sebep var. Bunlardan en önemlisi, ilk kez bir özel şirketin uzaya insan yollamış olması. Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz uzayda koloni kurma hayalinin ilk adımları bu şekilde atılmış olabilir. İleride turistik uzay seyahatleri düzenlendiğinde bugünü bir milat olarak kabul etmemiz olası.

3. Tarihte bir ilk: 2020 Olimpiyat Oyunları Ertelendi

1896 yılından beri Olimpiyat Oyunları yalnızca dünya savaşları sebebiyle düzenlenememişti. Birçok tarihi değişime tanıklık eden 2020, Olimpiyat Oyunları'nın ilk kez ertelendiği yıl oldu. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, resmi açıklamayla 2021 yılına ertelendi.

4. İngiltere artık üye değil: Brexit

Uzunca bir süredir tartışılan Brexit sonunda tamamlandı. 1 Şubat 2020 itibariyle İngiltere, AB üyeliğinden resmi olarak ayrıldı.

5. Avustralya'da bir türlü durdurulamayan yangınlar nedeniyle olağanüstü hal ilanı

2019'un Haziran ayında başlayan yangınlar bir türlü kontrol altına alınamayınca 2020 yılına sıçradı. 31 Ocak itibariyle bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Yaklaşık 8 milyon hektarlık bir alana yayılan yangınlar, 28 kişinin ve yaklaşık 1,2 milyar hayvanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Bölgede çekilmiş yürek burkan fotoğraflar dünya kamuoyunu derinden yaraladı.Birçok ülke yangınların durdurulması için Avustralya'ya destek gönderdi.

6. Orta Afrika'yı etkisi altına alıp hepimizi korkutan olay: 70 yılın en büyük çekirge istilası

Orta Afrika'da son 70 yılın en büyük çekirge istilası başladı. İklim değişikliğinin bir sonucu olduğu belirtilen çekirge istilası, tarım alanlarının yok olmasına da sebep oldu.

7. Yunanistan sınırına dayanan mülteci akını ve yaşanan insanlık dramı

AB ülkelerinin ekonomik yardım sözlerini tutmaması ve Suriye'de güvenli bölge kurulmasına karşı tutumu sebebiyle Türkiye, göçmenleri durdurmama kararı adı. Bu kararla birlikte 100 binden fazla mülteci, Yunanistan üzerinden Avrupaya akın etti. Sınır bölgesinde Yunan polis güçlerinin mültecilere uyguladığı şiddet, dünya basınının gündemine oturdu.

8. İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağını düşürmesi

İran'dan Ukrayna'ya gitmek üzere havalanan yolcu uçağı, kalktıktan kısa bir süre sonra düştü. 176 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bu acı olay, dünya gündemine bomba gibi düştü. Olaydan kısa bir süre sonra İran, uçağın yanlışlıkla düşürüldüğünü belirterek özür diledi.

9. Küresel ekonomide rekor üstüne rekor

Pandemi nedeniyle dünya genelinde tedarik zinciri derin yara aldı. Üretim hatlarının durması, sosyal hayatın sıfıra inmesi gibi sebepler küresel ticareti durma noktasına getirdi. Tüm ülkeler Kovid-19'un ekonomik etkilerini azaltmak için milyarlarca dolarlık destek paketleri açıkladı. Yeni normalle birlikte piyasalar yeniden toparlanmaya başlasa da 2020 yılını ekonomideki rekor daralmayla kapatacağımız kesin. IMF, küresel ekonomide %3 oranında küçülme beklediğini açıkladı. Bu oran, 1930'lu yıllardaki büyük buhran döneminden beri en büyük daralma olabilir.

10. Petrol fiyatlarında tarihi seviye: Ham petrol varil fiyatı 0 doların altını gördü

Pandemi nedeniyle petrol talebinin azalması, petrol fiyatlarının rekor seviyede düşmesine neden oldu. Brent petrol fiyatları 25 dolar seviyesinin altını zorlarken ABD'de ham petrol varil fiyatı, fiziki ham petrol alımından kaçınılması nedeniyle  0 doların altını gördü.

11. Eğitimin geleceğini etkileyecek yeni dönem: Uzaktan Eğitim

Kovid-19 salgını tüm dünyada sıra dışı önlemler alınmasına sebep oldu. Elbette uzaktan eğitim de bunlardan biriydi. Kovid-19 sebebiyle yavaş yavaş uyum sağlamaya başladığımız yeni normal, geleceğimizi de değiştirecek gibi gözüküyor. Kim bilir, belki de geleceğin eğitim sisteminin temelleri bu şekilde atılmış olacak.

12. İş hayatındaki köklü değişikliğin ilk adımı: Uzaktan çalışma

Karantina ve sosyal izolasyon sebebiyle tüm dünyada işletmeler kepenk kapatmak zorunda kaldı. İş hayatının devamlılığı ise mümkün olduğunca 'freelance' olarak sağlandı. Birçok çalışanın hala evden çalışmasına sebep olan bu dönem, geleceğin çalışma sisteminin gerçeğe dönüştüğü dönem olarak tarihe geçecek gibi gözüküyor.

13. ABD'yi karıştıran ve tüm dünyaya yayılan ırkçılık karşıtı protestolar: George Floyd

ABD'ye yıllardır tartışılan polis şiddeti ve ırkçılık, bir polisin George Floyd'u öldürmesinden sonra protestoların düzenlenmesine sebep oldu. Polis şiddetiyle ve halkın isyanıyla her geçen gün büyüyen protestolar, diğer ülkelere de sıçradı. Birçok ünlü ismin destek verdiği protestolar, Black Lives Matter etiketiyle başta ABD olmak üzere dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor.

Felaketlerin Arka Arkaya Geldiği 2020 Yılını Tek Bir Görselle Anlatırken İbretlik Tespitler Yapan Takipçilerimiz - onedio.com
Felaketlerin Arka Arkaya Geldiği 2020 Yılını Tek Bir Görselle Anlatırken İbretlik Tespitler Yapan Takipçilerimiz - onedio.com
Koronavirüs'ün İlk Kez Ortaya Çıkmasından Bu Yana Dünyada ve Ülkemizde Yaşanan Tüm Olaylar - onedio.com
Koronavirüs'ün İlk Kez Ortaya Çıkmasından Bu Yana Dünyada ve Ülkemizde Yaşanan Tüm Olaylar - onedio.com
2020 Yılından Sağ Çıkabilenler Toplansın 2021'e Hazırlanıyoruz! - onedio.com
2020 Yılından Sağ Çıkabilenler Toplansın 2021'e Hazırlanıyoruz! - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
denverr

Twitter 'ın aktrolleri silmesini niye eklemiyorsun admin 😒

the-crown

Kötü günler geride kaldı daha kötü günlerde geride kalıyor sıradaki nedir?

vedat-kaplan1

harbi istanbul depreminide herkes unuttu

denverr

O 2019daydı çünkü

melis_cankurtaran

Henüz beklediğimiz depremi yaşamadık maalesef...

minister-of-magic

Ne boktan bir yıl bu aq. Tek iyi olay yok. Birde daha ilk yarısındayız. Diğer yarıyı hayal edemiyorum artık. Neyse 2021 gelince onu da coşkuyla kutlarız o da ağzımıza sıçar

rude__boy_

Bi tane daha ekleyelim. İstanbul merkezli 8.2 şiddetindeki depremde 6.253.012 kişi hayatını kaybetti.

the-crown

Ağzını hayra aç!

Görüş Bildir