Geleceği Kızlar Yazacak! Kız Çocuklarına Programlama Eğitimi Veren Şahane Sosyal Proje

962PAYLAŞIM

Yine "iyi şeyler de oluyor" dedirtecek bir projeyle karşınızdayız! :)

Kaynak: http://www.kizcode.org/

Daha 100 yıl öncesine kadar kadınların çalışma - eğitim alma hakkına sahip olmadığı bir toplum olarak; hayatın ve mesleklerin her alanında eşitliği sağlamak boynumuzun borcu.

Fakat hala "bir bayan için en uygun meslek öğretmenlik" gibi klişe laflar ederek kız çocuklarının hayallerini sınırlandırıyor; "torrent kullanmayı bilen kız" gibi genellemelerle de onların özellikle teknoloji alanında cesaretlerini kırıyoruz. Sonuç olarak; teknoloji alanında kadın çalışanların sayısı oldukça az!

Aynı zamanda şu da bir gerçek ki; dünyanın ve neredeyse tüm mesleklerin geleceği tamamen teknoloji üzerine!

Yani ülke olarak kalkınmak, kazanmak, gelişmek istiyorsak; çocuklarımıza kızlı erkekli teknoloji alanındaki meslekler konusunda cesaret vermeliyiz. Bu kadar açık ve net!

Bu sebepten dolayı dünyanın pek çok yerinde sosyal projeler kapsamında, dezavantajlı durumdaki kız çocuklarına bilgisayar programlama eğitimi veriliyor.

Örneğin Amerika'daki siyahi ya da Müslüman, kısacası "azınlık" gruplardan olan kız çocuklarına eğitim veren bu projelerin yeterli görünürlüğe sahip olması için ünlü isimler dahi kullanılıyor.

Gördüğünüz karede Karlie Kloss, bir kız çocuğu ile beraber kodlamayı öğreniyor mesela! 😊

Türkiyeli kız çocuklarına da bu konuda Müjde Esin yol göstermeye başladı ve "KızCode" isimli projeyi yarattı!

Müjde Esin 31 yaşında bir genç girişimci. 2015'te İngiltere'deki akademik kariyerini tamamladıktan sonra Londra'da yaşıtlarıyla aynı fırsatlara sahip olamayan dezavantajlı (maddi açıdan yetersiz ya da etnik kimlik ayrımcılığı yaşayan) kız çocuklarına hem onların İngiltere'ye uyumunu sağlamak, hem de iş imkanı yaratmak için böyle bir projeye başladı. Basitçe; kız çocuklarına kodlama öğretiyordu.

Daha sonra da aynı projeyi Türkiye'ye taşıdı ve sadece geçtiğimiz yıl 200 öğrenciye eğitim verdi bile!

Borusan’ın kadının ekonomik ve sosyal hayattaki konumunun güçlendirilmesi için başlattığı “Haydi Kızlar Kodlamaya” projesi, ilk olarak Borusan Gemlik fabrika çalışanlarının 7-14 yaş arasındaki 60 kız çocuğuna kodlama eğitimi verdi! 

Projenin devamında Borusan, 100’ü aşkın kız çocuğuna daha bilgisayar programlama eğitimi veriyor.

KızCode’a katılan kızlardan daha şimdiden başarılara imza atanlar, mücadele hikayeleri yaratanlar var!

Örneğin 15 yaşındaki Dila KızCode mezunlarından; annesi hem kanser, hem de yüksek şeker hastası ve bacağının kesilmesi söz konusuydu. Dila bunun için bir çip tasarlayarak annesinin şekerini kontrol altında tutmayı başardı.

Ebrar Atabay ise Gemlik’te eğitime katılan bir kız çocuğu; çevreye zarar veren bir hammadde olan ABS kokusunu suya hapseden bir prototip geliştirdi.

Bu kız çocukları sadece iki örnek! 

Her öğrenci birbirinden güzel şeyler yapıyor. Hala öğrencilerle iletişimde kaldıklarını belirten Müjde Esin, Avrupa’da düzenlenecek bilim şenliklerine beraber katılacaklarını da söylüyor.

"KızCode olarak çocuklara ‘C programlama dili’ni öğretiyoruz."

"Aynı zamanda ‘ardunio’ kartı ve ‘ardunio yazılım’ metodlarını kullanarak bir mekaniği kontrol etmelerini sağlıyoruz. Küçük yaş grubunda da ‘scratch’ arayüzü ile algoritmalarını oluşturup kendi oyunlarını yapabiliyorlar. Scratch’la farklı eğitim teknoloji ürünleri yardımıyla da yazdıkları oyunları daha eğlenceli şekilde kurgulayabilme şansları oluyor."

Müjde Esin, verdikleri eğitimi kısaca böyle özetliyor işte. Benim yazarken zorlandığım bu metodlar ve teknikler, o kız çocukları için çocuk oyuncağı! :)

Bu projenin farklı yaş grupları ve farklı yöntemleri var.

Çocukların analitik zekasını geliştirecek teknoloji eğitimleri üzerine atölye çalışmaları yapılıyor. Kızların çevresinde yaşadığı sorunları fark etmesi sağlanıyor. Bilim ve teknolojiyle çözümler ve projeler üretmeleri için onları cesaretlendirip gelecek hayatlarına katkı sunuluyor.

Borusan'ın KızCode ile gerçekleştirdiği ‘Haydi Kızlar Kodlamaya’ projesi, ödül bile aldı!

"Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk" ödülünü alan proje fazlasıyla takdir topluyor!

Program kapsamında öğrenciler animasyon veya hikaye programlama, elektroniğin temel prensip ve parçalarını öğrenme, basit elektronik modüller ve 3D printing entegrasyonu ile basit robot tasarlama gibi öğrencilerin ufkunu açacak dersler görüyor.

Bu çok önemli bir konu zira şu an okuduğunuz Onedio'dan tutun, en basit mobil uygulamalara, bilgisayarların çalışmasını sağlayan programlara kadar her şey "kodlama" ürünü...

Bu yazılım dilini çocukken öğrenmek de fazlasıyla önemli. Geleceğin dili için "kodlama" diyebiliriz!

Şüphesiz ki bu proje giderek daha da büyüyecek ve daha çok kız çocuğuna ışık olacak.

Ülkemizi kadın - erkek beraber çalışarak kalkındıracağız, her alanda eşitliği sağlayacağız!

Müjde Esin'i ve kız çocukları için emek veren proje kapsamındaki herkesi tebrik ediyoruz.

Kırılmadık cam tavan bırakmayacağınızdan eminiz kızlar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-s.

Bu alanda okumama rağmen staj yapacak çok fazla bir yer yok eğer freelance olarak çalışabilirsen bir şeyler yapabilirsin ha bir yere gireyim de maaşım belli olsun dersen çok sıkıntı yaşarsın. Umarım onların üniversiteden mezun olduğu zaman da şartlar çok daha iyi olur.

kitapkokusu

eğer galerinin asıl amacına gelecek olursak harika bir olay, 10 yıl sonraki nesilden çok umutluyum. umarım pek çok şeyi değiştirirler.

kitapkokusu

gerçekten meraktan soruyorum, yetişkinlerde tamam ama çocuklarda neden sürekli cinsiyet belirtme ihtiyacı hissediyorsunuz? bu kız çocukları için çok kolay, bu kız çocukları yapabiliyor. oğullarla ilgili bir galeri hazırlanıyor, erkek çocuklarınızı şöyle yapın, erkek çocuklarınıza böyle davranın. başlıkta zaten belirttiğiniz için cinsiyeti biliyoruz, neden sadece 'çocuk' olamıyorlar?

muazzez-balci

Öncelikle bu soruyu, durumu eşitlemek için yapılan, "sadece çocuk" olsunlar eşit olsunlar diye yapılan işlerin üzerine sormanız kulağa çok kötü niyetli geliyor. Evet kız çocuklara öncelikli ve "kız çocuk" vurgulanarak bu işler yapılıyor çünkü toplumda zaten öne çıkarılan çocuk "erkek" olan. Bu bir denge sağlama mevzusu yani. Toplum ne zaman kızlarını "bayana en uygun meslek öğretmenlik, erkek oğlum amcanlara çükünü göster, lider erkektir" dayatmaları yapmayı keser, biz de "kız çocuk" vurgusunda bulunmayı keseriz. Yeterince açık anlatabildim umarım.

kitapkokusu

biliyorum da nasıl düzeltcen. bu yorum çeyreği bile değil, inanır mısın? ayrıca ilk yorumunuzun bu olması ayrıca gururumu okşadı sayın sanane feminikler cinsel ilişkiye girmez beyefendi

ulas-bingol

Yürekten tebrik ediyorum ancak anlayamadığım nokta şu ana kadar "Geleceği Erkekler Yazacak! Erkek Çocuklarına Programlama Eğitimi Veren Şahane Sosyal Proje" diye bir şey duymadım sorun bende mi ? Bu ayrımcılık neden ? Sebebini çözmüş değilim . Yıl 2017 ama neden hala insana insan gözüyle bakamıyorsunuz . Aydınlatır mısınız

delirium

Ya sanırım kızlarin topluma yeteri kazandırilmamasından dolayı. Çünkü sonuç olarak yıl 2017 ama hâlâ okutulmayan kız çocukları var. Bu kızlar erken yaşta zorla evlendiriliyorlar. Ya da mezun olduklarında bazılarina kariyer seçeneği fırsatı verilmiyor. Bir de toplumun kızlar yapamaz gibi düşünceleri var. Bunların hepsi bu düşünceleri kırmak için. Size tuhaf gelebiliyor olabilir ama bence yerinde olmuş.

muazzez-balci

Çünkü zaten şu an erkekler yazıyor. Teknoloji alanında erkeklerin baskın olduğunu; kız çocuklarının da sınırlandırılmış bir mantalite ile büyütüldüğünü zaten yazının başında belirttim. Neden "erkek çocuklar yazacak" diyelim ki zaten onlar yazarken?? Amaç cinsiyet dağılımına dengeyi getirmek.

Görüş Bildir