Gece Gölgenin Telifine Bak! Çağatay Akman'ın Şarkısının Kaldırılması ve Gelen Tepkiler

-

Geçtiğimiz yılın en büyük hitlerinden biri de şüphesiz Çağatay Akman'ın seslendirdiği Gece Gölgenin Rahatına Bak isimli şarkıydı. Daha öncesinde de hakkında bir sürü iddia olmasına rağmen 240 milyon gibi dev bir tıklanma sayısına ulaşan parçanın videosu genç şarkıcıya şöhret ve pek çok ödül kazandırdı. Gündeme bomba gibi düşen olay ise telif nedeniyle bu videonun Youtube'dan kaldırılması.

1. Şarkı daha yayınlandığı gibi tıklanma rekorları kırdı, tüm radyolarda, mekanlarda milyonlarca kez dinlendi.

2. Hatta şarkı için bir içerik de yapmıştık.

2017'nin Her Yerde Çalınacak Şarkısı Gece Gölgenin Haline Bak - onedio.com
2017'nin Her Yerde Çalınacak Şarkısı Gece Gölgenin Haline Bak - onedio.com

3. ANNA RF isimli grubun Jump isimli şarkısından kopya olduğu öne sürüldüğü için Youtube'a yapılan şikayetler şarkının resmi videosunun kaldırılmasına neden oldu.

00.30'dan itibaren melodi başlıyor.

4. Genç şarkıcı bunun sahte bir telif hakkı ihbarı olduğunu öne sürdü.

5. Ardından Instagram hesabından detaylı bir açıklama yaptı.

6. Basın açıklamasının tam metni burada 👇

31.05.2017 Tarihinde 2645 Records Youtube Kanalında yayınlanan Çağatay Akman tarafından seslendirilen 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' şarkısı ile ilgili, şarkının çalıntı olduğuna dair haberler  basında yer alması sonucunda, bu açıklamayı yapmak zorunlu hale gelmiştir.

'Gece Gölgenin Rahatına Bak' şarkısında kullanılan nağme, 1994 yılında Mehmet Ali Sezer tarafından yapılan 'Herşeyim Oldun' şarkısına aittir.  Anna RF Grubu, 2011 Yılında Mehmet Ali Sezer'e ait olan bu melodiyi, 'Jump' adlı şarkısında Mehmet Ali Sezer'den izin almadan kullanmıştır. Şirketimiz, Mehmet Ali Sezer'den şarkının telif haklarını ödeyerek kullanım izni almıştır. Kısaca, şarkının Anna RF Grubuna ait olduğu tümüyle asılsızdır. Şarkının melodi kısmının telifi Mehmet Ali Sezer'e aittir ve Kültür Bakanlığı kayıtlarında, 1994 yılında  tescil edilmiştir. Anna RF Grubu, İsrailli bir gruptur ve şarkılarına bakıldığında ağırlıklı olarak Türk ve Orta Doğu motiflerinden beslenmektedir. Kaldı ki, Çağatay Akman'ın seslendirdiği 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' şarkısı toplamda linkleriyle beraber 280 milyonu geçen biz izlenmeye sahiptir.Anna RF'in esinlenerek yaptığı şarkı ise, 750 bin izlenmeden, Çağatay Akman'ın şarkısı yayınlandıktan sonra 1,5 Milyon izlenmeye gelmiştir.

7. "Klibin Youtube kanalımızdan kaldırılması konusu ise, sahte bir Anna RF hesabından yapılan şikayetin, YouTube otomatik sistemi tarafından engellenmesi sonucunu doğurmuştur."

Daha önce de şirketimizin İyi Müzik adlı kanalı için de aynı kişi tarafından benzer bir hareket tarzına girilmiş, çözüm kısa sürede sağlanmış ve klip YouTube tarafından yayına alınmıştır. Değerli basınımızı bu vesileyle bilgilendirmek ve gereksiz spekülasyonlara meydan vermemek için bu açıklamayı yapıyoruz.Konuyla ilgili kırıcı, incitici, yanıltıcı haber ve yorumlardan, tarafımızdan bilgi almadan yapılan haberlerden dolayı hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı hatırlatmak isteriz. Bu arada, 9 Haziran'da yeni şarkısı 'Sensin benim En Derin Kuyum''da da Almanya'da yaşayan ve yüksek popülerliğe sahip Muhabbet'in de bilinen bir melodisini kullandığımızı bu bu vesileyle açıklayalım. Açıklayalım ki, genç bir Türk'ün yakaladığı başarıyı hazmedemeyenlerin daha sonra söyleyecekleri bir söz olmasın.

8. Bahsedilen Mehmet Ali Sezer'in bestesi de bu 👇

9. Sosyal medyada da tepkiler gecikmedi.

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-ataseven1

çagatay telif felan yemedi kim uyduruyo

deen-tharkuho

#3 Editör Güllünün videosunun ne konuyla ne alakası var bir açıklama yapsan diyorum :D

omer-murat-taskin

Yahu insanların bu hazımsızlığını anlayamıyorum. Kimse kimseye bir şeyi zorla dinletmiyor ki, istemeyen dinlemez. Herşey iki parmağınızın ucunda. Çocuk başarılı olmuş yüz milyonlarca kez dinlenmiş biraz da kendi ülkenizin vatandaşını yerden yere vurmaktan, hakaret etmektense, tebrik etmeyi deneyemez misiniz ? Elalemin yaptığı madafakır !! içeren şarkıları ayakta alkışlıyorsunuz ama, bu nasıl bir zihniyet anlayamıyorum

prensesmadelien

#15 ahhshdhdjjdjf

Gizli Kullanıcı

Ben Çağatay'ın haklı olduğunu düşünüyorum.

Görüş Bildir