Görüş Bildir
Haberler
Gazeteci Saygı Öztürk'ün Kitabından: "Alaattin Çakıcı'ya 'Takiptesin, Kaç' Diye Bir Bakan Haber Vermiş"

Gazeteci Saygı Öztürk'ün Kitabından: "Alaattin Çakıcı'ya 'Takiptesin, Kaç' Diye Bir Bakan Haber Vermiş"

Batuhan
14.08.2020 - 09:10

“Siyasette-Bürokraside-Cezaevinde Alaattin Çakıcı” kitabının yazarı Saygı Öztürk, Çakıcı ve Türkiye’deki mafya gruplarının siyaset ve güvenlik bürokrasisi ile olan ilişkilerini anlattı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazeteci-Yazar Saygı Öztürk, 16 Nisan’da infaz yasası kapsamında tahliye edilen organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın siyaset ve bürokrasiyle ilişkilerini yazdı. “Siyasette-Bürokraside-Cezaevinde Alaattin Çakıcı” kitabında ifadeler, belgeler ve özel görüşmeler ışığında ilginç bilgiler yer alıyor. Malki cinayeti nasıl Hizbullah’a ulaşıyor; Çakıcı, Tansu Çiller için neden iki rekât namaz kılıyor; hangi hükümeti düşürmek için çalışıyor; MİT ile nasıl bir ilişkisi var?

Cumhuriyet’ten İpek Özbey, bu konuları Saygı Öztürk ile konuştu.

"Nasıl yakalandı?"

"Nasıl yakalandı?"

Kitabın ağırlıklı bölümünü Çakıcı’ya yurtdışında yapılan operasyonlar izliyor… İki kez yurt dışında operasyon yapılıyor. Birincisi yıllar sürüyor, diğeri kısa sürede sonuçlanıyor. Siz operasyonları yapan kişilerden dinliyorsunuz bizzat. Ne yakalatıyor Çakıcı’yı?

'Gördüm ki Emniyet’in özellikle babalarla ilgili operasyonlarında en çok üzerinde durduğu konu “baba ve sevgililer” oluyor. Özellikle sevgilileri takip ederek babalara ulaşıldığı anlaşılıyor. Çakıcı’nın yakalanmasında da bu yöntemin kullanıldığını öğreniyoruz. Çakıcı’nın kaldığı otel belirlendiğinde kaldığı odanın hem sağına hem soluna polis yerleşebiliyor ya da bakıyoruz Çakıcı’ya sahte pasaport götüren kişi izini kaybettirmek için Almanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Almanya’ya gideceği zaman yine polis peşinde. Alaattin Çakıcı’ya adeta nefesi kadar yakın oluyorlar. Örneğin uçağa bindiği zaman pasaportu taşıyan kişinin arkasında iki polis operasyonu yönetiyor.'

Çakıcı'ya 'takiptesin kaç' denmiş

Çakıcı'ya 'takiptesin kaç' denmiş

Siyasetle bu kadar hemhal olmuş, emniyete sızmış bir isme nasıl oluyor da bu operasyon haber verilmiyor?

'Çakıcı kendisine “Takiptesin, kaç” diye bir bakanın haber verdiğini söylüyor mesela. Hakikaten siyasetin içine nasıl girdiğini de görüyoruz bu ifadelerden… MİT’te daire başkanlığına birinin atanması için bile Çakıcı’nın nasıl mücadele verdiğini gördüğümüz gibi.'

"Çakıcı'nın Kaşif Kozinoğlu’yla birçok telefon konuşması var"

"Çakıcı'nın Kaşif Kozinoğlu’yla birçok telefon konuşması var"

Peki, yeri geldi, en çok merak edilen konuyu konuşalım. MİT, Alaattin Çakıcı’ya görev verdi mi? MİT ve Emniyet ile ilişkisi var mıydı?

Yıllar önce Korkut Eken, kendisiyle yaptığım röportajda, “Alaattin Çakıcı, Sedat Peker gibi isimleri biz kullandık. Ben bu insanlarla sokakta tanışmadım, devletin verdiği bir görev kapsamında bir araya geldim” demişti. Mehmet Eymür de, Çakıcı’nın yurtdışında bazı görevlerde kullanıldığını kabul ediyor, fakat bunların sayısının fazla olmadığını, daha çok istihbarat toplanması, bazı adreslerin belirlenmesi konusunda kullanıldığını söylüyor. Sedat Peker’in daha çok Balkanlar’da, Alaattin Çakıcı’nın ise Almanya, Fransa gibi ülkelerde kendilerine destek olduğu ifade ediliyor. Çakıcı’nın kendisine mahkemede MİT size görev verdi mi diye soruluyor?

Cevabı?

Alaattin Çakıcı’nın ifadelerinden, ülkeye ihanet etmeyeceği, Türkiye için çalışacağı konusunda bayrak ve Kuran üzerine yemin ettiği sonucunu çıkardım. Zira MİT ile yakın ilişkisi olduğu kitapta yayımladığım belgelerle de ortaya çıkıyor. MİT’in o dönem önde gelen isimlerinden Kaşif Kozinoğlu’yla birçok telefon konuşması var.

Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün çok ciddi bir iddiası var: Çakıcı yakalanmasaydı, siyasi cinayetler başlayacaktı… Bu iddiayı neye dayandırıyor?

Eymür ile Çakıcı’nın belli dönemlerde araları açılıyor, kendisi yeniden MİT’e dönmek için verdiği savunmada bu iddialarda bulunuyor. Bu iddialarını resmi belgelere dökmüş olması da enteresandır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tansu Çiller için iki rekat namaz

Tansu Çiller için iki rekat namaz

Bir itirafı var Çakıcı’nın: Hükümetin yıkılması için Mesut Yılmaz’a yardımcı oldum… Hangi hükümet?

Bunlar Çakıcı’nın milletvekillerinin sorularına verdiği cevaplar da yer alıyor. Yani kendi iddiası…Yardımcı olduğu dönem Refahyol hükümeti iktidarda. Onun yıkılmasında etkili olduğunu iddia ediyor, biliyorsunuz daha sonra Mesut Yılmaz’ın dönemi başlıyor.

Çakıcı, Tansu Çiller için neden iki rekat namaz kılıyor?

Tansu Çiller’in memlekete çok faydalı olacağına inanıyor, kendisinin duacı olduğunu belirtiyor. Tansu Çiller’i Türkiye için yeni bir açılım, bir kurtuluş reçetesi olarak görüyor. Daha sonra bu fikri değişiyor. Ülkeye faydalı olmadığını düşünmeye başlıyor. Bir TV kanalına Amerika’dan bağlanarak Çiller ve ailesiyle ilgili ithamlarda bulunuyor. Arkasından televizyonun ofisi basılıp, kamera sistemlerine hasar veriliyor. Yani baktığınızda geçmişte bir mafya babasının neler yapabileceğinin de somut örnekleri bu anlatılanlar.

"Erol Evcil'i zengin etti"

"Erol Evcil'i zengin etti"

Erol Evcil, Bursa’da sigortacılık yapıyor, sonra iplik ticaretine başlıyor, Alaattin Çakıcı’nın aracılığıyla kısa sürede trilyonlarca lira kazanıyor. Alaattin Çakıcı ona nasıl bir yol açıyor ki bu kadar zengin olabiliyor?

Evcil’e kredi konusunda verilen siyasi destek söz konusu. Evcil kısa dönemde hakikaten sayılı zenginler arasına giriyor. Ayrıca Evcil’in zeytin işine girmesinin arkasında Alaattin Çakıcı’nın olduğunun bilinmesi işlerin devlette daha kolay yürümesini sağlıyor. Malki cinayetinde de parasal mücadeleler, yeni gelir kapılarının açılmasıyla ilgili birtakım olaylar olduğu ortaya çıkıyor. Bunların arkasında hep siyasiler oluyor. Bakıyorsunuz Erol Evcil bürokraside bazı kişilerin belli noktalara gelmesini rahatlıkla bakanlarla, hatta başbakanla görüşebilen bir isim haline geliyor. Başbakanla ya da bakanlarla rahatlıkla görüşen, arkasında bir “baba” desteği bulunan kişilerin de devletle işleri daha kolay yürüyor, kapılar onlar için daha rahat açılıyor. Böyle bir durumda Erol Evcil’in büyümemesi söz konusu olmaz zaten. Bir banka alımı için ortada dönen rakamlar küçük şeyler değildir.

"Bahçeli'ye, Çakıcı'nın 8 ay ömrü kaldı haberi gitti"

"Bahçeli'ye, Çakıcı'nın 8 ay ömrü kaldı haberi gitti"

Peki, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Alaattin Çakıcı konusundaki hassasiyetinin sebebi nedir?

Öncelikle Çakıcı’nın hastanede olduğu dönemde aldığı bir rapor son derece önemliydi. “Kendisinin 8’i ölümcül, 16 hastalığı vardır. Allah bilir ama 8 ay ömrü kaldığı görülmektedir…” Devletin sağlık raporunda böyle bir cümle var. Bu bilgi Devlet Bahçeli’ye de ulaşıyor. Bu kişinin bir an önce tahliye edilmesi, orada hayatını kaybetmemesi isteniyor. Tabii Alaattin Çakıcı’nın babası MHP’lidir. Solcular tarafından öldürülmüştür. Alaattin Çakıcı o dönem ülkücü hareketin içinde olmaya başlamıştır. Dolayısıyla geçmişte Devlet Bey ile ilişkisi olan bir isim. MHP içinde şu anda görev alan bazı kişiler zaten geçmişte Alaattin Çakıcı ile cezaevinde birlikte yattığı ülkücü arkadaşlarıdır. Bu ilişki, ülkücülükten kaynaklanan bir ilişki olarak görülmeli diye düşünüyorum.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
14
13
4
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Ühüüü ağlıcam, çok acıklı hikaye

Ahmet Sevindi

bu çakıcıda bahçelinin kasetine ulaştığı için çıkarıldı ( bahçeli ve şöförü ile )

Halil Değerli

Bu ülkede bu haber mi???? Hergün olağan olaylar !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ........ 🇹🇷🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪😡🇹🇷