Görüş Bildir
Haberler
Gaz Kesen İran Açıklama Yaptı: 'Sorun Bizde Değil Sizde'

Gaz Kesen İran Açıklama Yaptı: 'Sorun Bizde Değil Sizde'

Günlerdir doğal gazla yatıp elektrik kesintileri ile kalkıyoruz. Sanayi tarafından 'kısılan' elektrikler soru işaretleri yaratırken, her şey İran'ın arıza diyerek 10 gün gaz vermeyeceğini söylemesiyle başladı. 

Türk heyeti İran'a gitti, uzmanlar açıklama yarışına girdi. Depolar araştırıldı. Şimdi ise İran tarafı Türkiye'yi suçluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sorun bizde değil!

Sorun bizde değil!

İran'dan alınan doğalgazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran makamları, sorunun ülkelerinden değil, Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdüler.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, “İran'dan Türkiye'ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları” başlığını taşıyor. Yetkililer, resmi açıklamaya dayanarak şöyle konuştu:

Sorun, Türkiye kaynaklıymış!

Sorun, Türkiye kaynaklıymış!

“Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

'Daha fazla talep olursa karşılarız'

'Daha fazla talep olursa karşılarız'

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, 23 Ekim'de yaptığı açıklamada, Türkiye'ye verilen doğalgazda son 5-6 yıldır herhangi bir durma olmadığını belirtmişti. Farazmand şunları söylemişti: 

25 yıllık bir anlaşmamız var. Daha fazla talep olursa karşılarız. Hatta ikinci bir hat konusu gündemdeydi. Bir türlü ciddi bir girişim olmadı. İkinci hat Van, Erzurum gibi Doğu'daki illerin gazını karşılayacaktı. Yatırımcı geldi, fizibilite çalışıldı ama maalesef bir ilerleme kaydedilmedi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın