Fransız Yetkililer: 'Çin'den Satın Aldığımız Maskelere, Üç Kat Fazlasını Ödeyen Amerikalılar El Koydu'

72PAYLAŞIM

Kovid-19'un yayıldığı ülkeler bir yandan hastalıkla mücadele ederken, diğer yandan sağlık ürünlerinin temini için de mücadele ediyor. Fransız yetkililerin verdiği bilgiye göre, Çin'den koronavirüs için sipariş ettikleri maskeleri, üç katı fiyat veren ABD'liler satın aldı.

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre, Maskeleri taşıyan uçağın tam Şangay Havaalanı'ndan kalkmak üzere olduğu sırada, Amerikalı alıcıların ortaya çıktığı ve destelerce nakit parayla, üç kat daha fazlasını ödediği bildirildi.

Uçak daha sonra, ABD'nin bilinmeyen bir yerine doğru hareket etti.

Fransa'nın doğusundaki Mulhouse'da bir acil serviste çalışan doktor Jean Rottner, yoğun bakım servislerinin Covid-19 hastalarıyla dolu olduğu bölgeye gelecek maskelerin bir kısmına Amerikalılar tarafından el konulduğunu doğruladı.

"Maskeler için mücadele etmeliyiz"

RTL Radyosu'na konuşan doktor, "Uçak pistteyken geldiler, nakit parayı çıkarttılar, bizim ödediğimizin üç ya da dört katını verdiler. Yani, maskeler için mücadele etmek zorundayız" dedi.

Rottner ayrıca bu hafta başı 2 milyon maske satın almayı başardıklarını vurguladı ve "Durum karmaşık. Maskeleri buraya getirebilmek için 24 saat uğraşmak zorundayız" dedi.

Fransa hükümeti dışında, bazı yerel yönetimler de dörtte biri Çin'den olmak üzere 1 milyar adet maske siparişi verdi.

"Daha güvenli olan deniz yolunu seçtik"

Ülkenin güneydoğusundaki Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin Başkanı Renaud Muselier de maske almakta kendilerinin de sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Muselier, daha yavaş olsa da daha emin bir yöntem olduğu için deniz yoluyla nakliyatı seçtiklerini söyledi ve "Hiç olmazsa böylece, kimsenin pistte maskelerimizi çalmadığından emin olabiliyoruz" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir