Görüş Bildir
Haberler
Forbes Listesindeki Bir Türk! Platformundaki Her Rezervasyon 10 Yoksula Yemek Oluyor

Forbes Listesindeki Bir Türk! Platformundaki Her Rezervasyon 10 Yoksula Yemek Oluyor

Ulaş
28.07.2021 - 12:04

Türk girişimci Serkan Toso, Japonya’da kurduğu “Byfood Japan” şirketiyle bu sene Forbes dergisinin Asya’daki “30 Yaş Altı Başarılı Girişimciler” listesine giren tek Türk oldu. 

Toso, 2018 yılında Tokyo’daki restoranlar için kurduğu rezervasyon platformuyla, dünyanın yoksul ülkelerindeki çocuklara okul yemeği yardımı yapıyor. Platform üzerinden verilen her sipariş 10 Afrikalı çocuğa yemek oluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hürriyet'ten Abdullah Şanlı'nın haberine göre, 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olan Serkan Toso daha öğrencilik yıllarındayken merak saldığı dijital pazarlama işi sayesinde uzak doğunun önde gelen şirketlerinden birini kurdu. International University of Japan’dan burs kazanmasıyla başlayan Japonya macerasında bölümünü birincilikle bitiren genç girişimci, şimdilerde Japon mutfağını dünyaya tanıtıyor. Aralarında Güney Kore kökenli bir pop müzik türü olan k-pop yıldızları ve oyuncuların da yer aldığı 300 etkili kişinin aday gösterildiği Forbes dergisinin Asya’daki 30 Yaş altı Başarılı Girişimciler listesine giren tek Türk olarak öne çıkan Toso, “Misyonumuz yemek yoluyla mutluluğu yaymak” diyor.

Her rezervasyonun 10 çocuğa yemek olduğunu belirten Türk girişimci kurduğu sistemi ve Japonya serüvenini şu sözlerle anlattı 👇

Her rezervasyonun 10 çocuğa yemek olduğunu belirten Türk girişimci kurduğu sistemi ve Japonya serüvenini şu sözlerle anlattı 👇

'Japonya’da kendi şirketinizi açmak için 50 bin dolarınız olması gerekiyor. Bu aşamada da 30 yıldır Japonya’da yaşayan ve Japonca’dan Türkçe’ye çeviriler yapan bir Boğaziçi mezunu olan Vaner Alper sayesinde bu engeli de aştım. Bu karşılaşma önümü açan çok önemli bir adım oldu. Şu anda Japonya’da olsam da web sitemizin altyapısı ve yazılım-donanım işlerini Türkiye’den yine Boğaziçi mezunu arkadaşlarımın kurduğu şirketlerle yapıyoruz. Yani Boğaziçi mezunları olarak birbirimize destek olmaya devam ediyoruz.

Dünyada her gün milyonlarca çocuk yatağa aç giriyor. Ben yemek işi yapak istiyordum ama dünyada böyle bir durum da var. Kendi işimle bunu nasıl birleştiririm diye düşündüm. İşi yapmamın ana amacı topluma faydalı olmaktı. Her rezervasyon başına, Kamboçya’da 10 tane çocuğun öğle yemeğine denk gelen parayı bir derneğe bağışlıyordum. Yani sen Japonya’da yemek yiyorsun ama seninle birlikte Kamboçya’da 10 tane çocuk da yemek yiyor gibi bir konsept kurdum.'

Afrikalı çocuklara 300 bin öğün yemek!

Afrikalı çocuklara 300 bin öğün yemek!

'Biz aslında sadece yemek satmıyoruz. Misyonumuz yemek yoluyla mutluluğu yaymak. Bu yüzden bu projeye ‘’Food for Happiness’’ diyoruz. Şimdi de her rezervasyon aldığımızda Malavi’deki 10 çocuğun yemeğini karşılıyoruz. Bu işi yapmamızın aslı nedeni çocukların beslenmesine destek olmak, maddi durumları elvermeyen bireylere katkı sağlamak. Hindistan’dan Güney Afrika’ya çok farklı ülkelerdeki STK’larla bu çerçevede çok sayıda işbirliği gerçekleştirdik. Pandemi döneminde sınırlar kapandığı için bizim rezervasyon sayımız ciddi oranda düştü. Ama biz bu proje durmasın diye Japon şirketleriyle anlaşmalar yaptık. Kısa vadede bu bağışları durdurmamak için böyle bir çözüm bulduk. Pandemi döneminde hiç gelirimiz olmasa bile birlikte çalıştığımız şirketlerden gelen maddi destekle bağış yapmaya devam ettik ve şu ana dek toplam 300 bin öğün bağışladık. Bu etkiyi genişleterek daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz. Şirketin vizyonu da dünyada bir yere seyahat ettiğinizde yerel yemek için aklınıza ilk gelen şirketin ‘byfood’ olması. Bu platformla dünyadaki açlık sorununa bir nebze katkı sağlamak istiyoruz.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
16
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın