Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fiziksel Görüntünüzün Hakkınızda Söylediği 11 Şaşırtıcı Gerçeği Biliyor muydunuz?

1.7bPAYLAŞIM

Birini gördüğümüz ilk birkaç saniye içerisinde -ister bu bir buluşma olsun isterseniz de markette karşılaştığınız herhangi biri- ne kadar zeki olduğundan suç işlemeye yatkınlığına kadar birçok konuda fikre sahip olabiliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde bu ilk izlenimlerimiz çoğunlukla bizi şaşırtmaz. İlk gördüğümüz insanlarda sadece dış görünüşüne göre yaptığımız bu çıkarımları sizler için Iflscience'tan derledik.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/e...

1. Eğer çekici biriyseniz, insanlar sizin diğer özellikleriniz hakkında da pozitif düşüneceklerdir.

Sosyal psikologların "halo etkisi" olarak adlandırdığı bu olguya göre çekici dış görünüme sahip insanlar, zekadan tutun da kötü alışkanlıklara kadar karşı tarafta olumlu izlenimler yaratıyor.

2. İnsanlar çoğunlukla fotoğraflardan da kişiliğiniz hakkında doğru çıkarımlarda bulunabiliyor.

2009 yılında University of Texas'ta yapılan bir araştırmada, katılımcılara 123 üniversite öğrencisinin fotoğrafları gösterildi. Gösterilen fotoğrafların bazıları habersiz olarak çekilmiş doğal fotoğraflardı bazıları da öğrencilerin istedikleri şekilde poz verdikleri fotoğraflardı. Katılımcılar, fotoğraftakilerin vermiş olduğu pozlardan bağımsız olarak, ne kadar dışa dönük oldukları, özgüvenleri, uyumlulukları, dürüstlükleri gibi birçok konuda çıkarımda bulunabildiler.

3. İnsanlar yüzünüzden boyunuzla ilgili çıkarımlar yapar ve bu yaptıkları çıkarımlarla liderlik yeteneğiniz hakkında bir sonuca ulaşırlar.

2013'te Avrupa ve ABD'den bir grup psikolog, nörolog ve bilgisayar bilimcisi bir grup katılımcıya 47 beyaz erkek ve 83 beyaz kadın fotoğrafı göstererek önce boyları ve daha sonra liderlik yetenekleri hakkında tahmin yürütmelerini söylediler. Araştırmacılar, katılımcıların fotoğraflardan, insanların boylarıyla ilgili tahminler yapmak için cinsiyet ve yüz uzunluğu gibi faktörleri kullandıklarını ve bu faktörler ile liderlik özelliklerini değerlendirdiklerini ortaya koydular.

4. Yüz hatlarınız agresifliğiniz hakkında da ipuçları veriyor.

Londra Üniversitesi'nde Davranış Değişimi Merkezi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma ile, daha yüksek testosteron seviyesine sahip erkeklerin (beklenen bir sonuç olarak) daha geniş yüz ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu açıkladılar.

5. Ayrıca insanlar yüz hatlarınıza göre ne kadar güçlü olduğunuz çıkarımında da bulunabiliyorlar.

2015'te yapılan bir araştırmada, bilim insanları, beş farklı yüz ifadesine sahip 10 farklı kişinin fotoğraflarını katılımcılara gösterdikten sonra, fotoğraftaki kişinin ne kadar samimi, güvenilir veya güçlü göründüğünü sordu. Beklenen şekilde, katılımcılar pozitif ifadeli insanları öfkeli ifadelerden daha güler yüzlü ve güvenilir olarak nitelendirirken, geniş yüzlü insanları daha güçlü olarak gördüklerini söylediler.

6. Ayrıca araştırmanın sonuçlarına göre, güvenilir bir izlenim oluşturmuyorsanız muhtemelen potansiyel bir suçlu algısı yaratıyorsunuz.

İsrail ve İngiltere'den araştırmacılar iki fotoğraf veri tabanından rastgele seçilen erkeklerin ve kadınların fotoğraflarına bakarak resimdeki kişilerin duygusal durumunu, kişilik özelliklerini ve suçlu olma eğilimlerini değerlendirdiler. İlk fotoğraflar bir polis veri tabanından geldi, diğerleri ise aktörlerin mutlu, doğal veya kızgın halde çekilmiş kontrollü fotoğraflarıydı. Fotoğrafların nereden geldiğine bakılmaksızın, daha az güvenilir ve daha dominant olarak nitelendirilen insanların suçlu olarak da görülme ihtimali yüksek çıktı.

7. Yüz şekliniz düşündüğünüzden çok daha fazla konu hakkında ipucu veriyor.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, Toronto Üniversitesi'nden iki psikolog müebbet hapis cezasına ve idam cezasına çarptırılan tutukluların fotoğraflarını topladılar. Ardından bir grup katılımcının fotoğraflara bakarak, yüzlerin güvenilirliğini 1'den (hiç güvenilir değil) 8'e (çok güvenilir) kadar derecelendirmesini istediler. Az güvenilir olarak nitelendirilen tutukluların çoğu idam cezası olanlarken, güvenilir olarak nitelendirilenlerin büyük bir çoğunluğu müebbet cezasına çarptırılanlar çıktı.

8. Bilişsel ön yargıları bir kenara bırakırsak, dış görüntünüz sağlığınız hakkında da ipuçları veriyor. Örneğin kırışıklıklar kalp sorunlarının habercisi olabilir.

Kırışıklıklar yaşınızdan farklı şeylerin de göstergesi olabilir, mesela kalp sorunları gibi.

9. Diğer bir sağlık sorunu da gözlerinizden anlaşılabilir.

Doktorlar sadece gözlerinize bakarak birçok teşhisi kolayca koyabilirler. Gözün arka tarafında bulunan ışığa duyarlı tabaka olan retinadaki kırmızı lekeler şeker hastalığının bir belirtisi olabilir. Kan şekeri çok yükseldiğinde, retina içindeki kan damarlarını tıkayarak şişirip, patlamasına neden olabilir.

10. İpuçlarını sadece yüzünüz vermiyor, erkeklerde parmakların uzunluğu ile kanser riski arasında da bir bağlantı vardır.

Bilim adamları, prostat kanseri olan 1.500 hastanın parmak uzunluklarını ve 15 yıllık bir süre zarfında 3.000 sağlıklı erkeğin, gösterdikleri el resimlerine bakarak kendilerininkine benzeyen birini seçmelerini söyleyerek parmak uzunluklarını inceledi. Çalışmanın sonucunda, 60 yaş altındaki erkeklerde işaret parmağı yüzük parmağı ile aynı ya da daha uzun olan erkeklerin prostat kanseri olma olasılığı kısa olanlara göre %30 daha fazla çıktı. Yine de çalışmanın katılımcıların belirttiği parmak uzunluğuna dayandığını ve gerçek ölçümleri temel almadığını unutmamakta fayda var. Bulguları doğrulamak için muhtemelen daha geliştirilmiş çalışmalara ihtiyaç olacaktır.

11. Ve son olarak, boyunuz da bazı hastalıklarla bağlantılı olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, uzun boylu insanlarda kalp hastalıklarının görülme ihtimalinin düşük, kısa boylu insanlarda da kanser riskinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üretilen büyüme hormonu miktarının bu durumda etkili olduğuna inanılıyor. Tabii ki ortaya çıkan sonuç, boyunuz kısaysa asla kanser olmazsınız anlamına gelmiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Allah bana öyle bi tip vermiş ki gelen geçen ben tacizci sanıyor gördüğü ana uzaklaşıyor bu yüzden arkadaş çevrem yok. kendimi ne kadar kanıtlamaya çalışsamda insanların bana karşı ön yargısı hiç bi zaman tam tersi olmadı

birinci-tekil-birey

Ne hikmetse suratında böyle bi "hassiktir" ifadesi olan tiplerden hayatım boyunca hiç hazzetmedim. Garip şeydir, hiç de haksız çıkmadım...

vertenyan

7'deki adam ted kaczynski, o adamı oraya sıradan bir suçlu gibi koymayın, ayıp oluyor.

gzm-ynklr

Eğer çekici biriyseniz, insanlar sizin diğer özellikleriniz hakkında da pozitif düşüneceklerdir.Bu Türkiye'de, kıskançlığa yol açar, ve insanlar sizi beğense de aksini itiraf ederler.Ülkemizde başarıya, güzelliğe, tahammül yok.Çekememezlik var. Not:Kesinlikle herkes için geçerli değildir, herkes aynı değildir, bu sadece benim, çevremde başıma denk geldi, bazıları öyleler.İyi insanlarda her yerde vardır.

queen-of-the-alaska

nedense aşırı ciddi ve mutsuz bi tipim var ve evrendeki herkes ayy sen çik soğuk duruyodun ama iyi biriymişsin diyo wtf

Görüş Bildir