Görüş Bildir
Haberler
Alman Basını: Patriotların Asıl Çekilme Nedeni IŞİD ve PKK Politikası

Alman Basını: Patriotların Asıl Çekilme Nedeni IŞİD ve PKK Politikası

Onedio Medya
16.08.2015 - 13:24
İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya'nın önemli gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), patriotların geri çekilmesinin gerçek nedeninin ‘Türkiye´nin Suriye konusunda Almanya ve ABD gibi düşünmemesi’ olduğunu yazdı.

Almanya, Türkiye’de konuşlu Patriot savunma sistemleri ile burada görevli 260 Alman askerini önümüzdeki aylarda çekme kararı aldı. 

Resmi gerekçe olarak da “Suriye’den Türkiye’ye bir saldırı tehdidinin bulunmaması” gösterildi. 

Almanya’nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), gerçek nedenin Türkiye’nin Suriye konusunda Almanya ve ABD gibi düşünmemesi olduğunu yazdı.

PKK’ya yönelik operasyonlar ve IŞİD politikası

PKK’ya yönelik operasyonlar ve IŞİD politikası

Sosyal Demokrat Parti (SPD) savunma uzmanı Rainer Arnold, Patriot’ların geri çekilmesinde PKK’ya yönelik hava operasyonlarının da etkili olduğunu savundu. FAZ ise, hükümet kaynaklarına yakın kişilerin açıklamalarına dayanarak, Türkiye’nin PKK’ya yönelik son operasyonlarının Patriot’ların geri çekilmesinin asıl nedeni olduğunu öne sürdü. Bir diğer neden olarak da, Türkiye’nin uzunca bir süre IŞİD’e karşı sınırda yeterli önlemleri almaması olarak gösteriliyor.

NATO: Almanya'nın kararına saygı duyuyoruz

Almanya'nın Türkiye'den çekilme kararıyla ilgili Alman haber ajansı dpa'ya bir açıklama yapan NATO sözcüsü, 'Alman hükümetinin kararı elbette bizim tarafımızdan tamamen saygıyla karşılanmaktadır' dedi.

Alman Patriot birliklerinin konuşlu olduğu bölgede halkın Suriye'den gelebilecek olası füze saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu belirten sözcü, NATO çerçevesinde devam eden Patriot misyonunun Ocak 2016'dan sonra uzatılıp uzatılmaması henüz bir karar alınmadığını ifade etti.

NATO sözcüsü, misyona katılan orduların uygun bir çözüm bulanması için olası talepleri ve diğer füze savunma sistemlerinin mevcudiyetini gözden geçirdiğini belirtti.

Yetkililer, Almanya'nın çekilme kararı ile ilgili olarak ittifakı bilgilendirdiğine de dikkat çekti.

NATO askeri çevrelerinde 'Türkiye için tehlike azalmış olsa da Suriye'de muhalif güçlere karşı kullanılan füzelerin Türkiye'yi vurma riskinin hala bulunduğu' görüşünün hakim olduğu belirtiliyor.

Kahramanmaraş’taki Alman askerlerinin görev süresi bu yılın başında, 31 Ocak 2016’ya kadar uzatılmıştı. Alman birlikleri 2012 yılında Patriot savunma sistemleriyle birlikte Türkiye’ye konuşlandırılmıştı. 

DHA ve DW

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0