Görüş Bildir
Haberler
Favipiravir Nedir? Favipiravir Ne İçin Kullanılır? Koronavirüs Favipiravir Özellikleri...

Favipiravir Nedir? Favipiravir Ne İçin Kullanılır? Koronavirüs Favipiravir Özellikleri...

GNS
24.11.2021 - 23:24

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında bahsettiği Favipiravir ilacı vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Koronavirüs salgını esnasında kullanılan ilaçlar arasında yer alan ilacın, virüsü en hafif şekilde atlatmak için kullanıldığı bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından tedarik edilen Favipiravir ilacının kullanım şekli ve dozu hakkında yeni düzenlemeler Bakan Koca tarafından açıklandı. Peki Favipiravir nedir? Favipiravir ne için kullanılır? İşte Favipiravir özellikleri...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünyayı etkisi altına almış koronavirüs salgını esnasında ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara ücretsiz temin edilen Favipiravir ilacı, Bakan Koca'nın düzenlemeler hakkındaki detaylı açıklamaları sonrası merak edilmeye başlandı. Favipiravir nedir, nasıl kullanılır? İşte detaylar...

Bakan Koca'dan Favipiravir Açıklaması

Bakan Koca'dan Favipiravir Açıklaması

Favipiravir nedir? sorusu Bilim Kurulu'nun aldığı karar sonrası bir kez daha gündemde yer aldı. Koronavirüs tedavisinde diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de kullanılan Favipiravir ilacı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, 'Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir.' ifadelerini kullandı.

Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik gösteren Favipiravir, daha önce SARS hastalığı için kullanılmış bir ilaç ham maddesidir.

Favipiravir İlacı Nedir?

Favipiravir İlacı Nedir?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir.

Enterovirüsler ile Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı etkinlik de rapor edilmiştir. Şubat 2020'de Favipiravir, Çin'de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için incelenmektedir. 80 kişilik küçük bir araştırmanın sonuçlarına göre favipiravir, lopinavir/ritonavir kombinesine göre COVID-19 tedavisi için daha etkilidir. 17 Mart 2020 tarihli Çinli yetkililer tarafından yapılmış bir açıklamaya göre ilacın Vuhan ve Shenzhen'de meydana gelmiş vakaların tedavisinde etkili olduğu açıklanmıştır.

Favipiravir İlacının Yan Etkisi Var Mı?

Favipiravir İlacının Yan Etkisi Var Mı?

Bakan Koca yaptığı açıklamada, 'Salgın yönetiminde kullanılan tedaviler yeniden değerlendirilmiştir. Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı veriler bilim kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın