Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Zombi Kıyameti Olsaydı Ne Olurdu?

293PAYLAŞIM

Her hafta farazi ve muhtemelen çoğu kişinin kulağına saçma gelecek bir soruyu cevapladığımız içeriğimizde bu hafta "Zombi kıyameti olsaydı ne olurdu?" sorusuna cevaplar arıyoruz.

Geçen haftaki içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz!

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Hiç Uyumasaydık Ne Olurdu? - onedio.com
Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Hiç Uyumasaydık Ne Olurdu? - onedio.com

Yıllardır Hollywood sayesinde hepimiz tonla zombi kıyameti senaryosu izledik.

İzlerken eğlenceliydi ama hiçbir zaman gerçekten böyle bir şeyle karşılaşabilir miyiz diye düşünmüş müydük?

Diyelim ki zombi kıyametinin ortasında kaldık! Ne olurdu?

Su, ilaç, ilk yardım malzemeleri gibi şeyler ilk yanınıza almanız gereken şeyler olurdu. Belki bir de beyzbol sopası.

Eğer şehirde yaşıyorsanız oradan hemen çıkmanız gerek.

Cornell Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre, zombi kıyameti ortaya çıkarsa New York gibi şehirler 24 saat içinde tamamen zombiye dönüşmüş olurdu. Dünyanın diğer kalabalık şehirleri de farklı olmazdı.

Zombiler tarafından ısırılırsanız büyük ihtimalle siz de onlardan biri haline geleceksiniz, tabii önce insanların kapıldığı panik sizi öldürmezse.

Çünkü hızla yayılan bu hastalığın neden olacağı diğer korkunç şey panik olacaktır. İnsanlar kimin hasta kimin sağlıklı olduğunu bilmedikleri için birbirlerine saldıracaklar, yağmalanan dükkanlarda kavgalar çıkacak, bu sırada daha fazla kişi zombiye dönüşecektir.

Büyük şehirlerde saklanamayacağınıza göre yapabileceğiniz en iyi şey bir tekne bulmak olur.

Filmlerden öğrendiğimiz tek bir şey varsa o da zombilerin yüzemediği çünkü... Bu yüzden su yoluyla yapılan yolculuklarda daha az sorunla karşılaşacaksınızdır.

Yolunuza devam ederken yalnızca çok önemli şeyler için durun. Çatılara ve gözetleme kulelerine çıkıp etrafı gözleyin.

Ayrıca hızlı hareket ettiğinizden de emin olmanız gerek!

Çünkü ilk 100 gün içinde dünya nüfusunun %99'u zombi nüfusuna katılacaktır. En azından İngiltere'deki Leicester Üniversitesi böyle olacağını söylüyor. Araştırma için kullandıkları hastalık yayılım modeli, 100 günün ardından dünyada yalnızca 273 kişinin kalacağını tahmin ediyor. Araştırmaya göre zombi nüfusu yaşayan nüfusun üstesinden oldukça çabuk gelirdi.

Ama diyelim ki daha 100 gün olmadı. Teknenizdesiniz, nereye gideceksiniz?

Hayatınızın geri kalanının tamamen kendinizi korumakla geçeceğini düşünürsek, bolca silah bulabileceğiniz bir yere gitmeniz gerek.

Bu yüzden bol silah ve cephane bulabileceğiniz yerlerin bir listesini çıkarıp keşfe gitmek mantıklı olabilir.

Daha sonra ise hedefiniz ilaç ve paketli yiyecek stoğu oluşturmak için çeşitli dükkanlara gitmek olabilir. Tabii bunları ilk düşünen siz olmayacaksınız...

Peki böyle bir şey mümkün mü?

Açıkçası haberiniz olmayabilir fakat böyle bir şey doğada zaten bulunuyor! Böcekler kimi zaman tırtıl mantarı ismi verilen bir mantar tarafından ele geçirilir. Bu mantar türü kendini böceklerin kas sistemine yerleştirerek zamanla beyni ele geçirir ve hayvanı dilediğince hareket ettirir.

Bunu böcek öldükten sonra bile devam ettirebilir hem de.

Bu mantar türünün daha önce koca karınca kolonilerini yok ettiği görüldü, neyse ki insanlar buna karşı böceklerden daha dayanıklılar.

Fakat eğer insanlar da bu tarz havadan yayılan bir hastalığı kapabilselerdi, zombilerin her yere yayılması çok da uzun sürmezdi.

Şimdilik ortada böyle bir şey olmasa da, aslında bu ihtimaller üzerine yapılan araştırmalar doğru hazırlanmadığımız takdirde dünya çapında hastalıkların hızla nüfusu yok edebileceğini görmemize yardımcı oluyor.

Bu yüzden belki de bir hayatta kalma stratejisi hazırlamak o kadar da kötü bir fikir olmayabilir.

Özellikle de yaşadığımız şu günlerde!

Haftaya görüşmek üzere!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Acayip Bilgiler Kuşağı: İçinizdeki Bilgi Açlığını Biraz Olsun Dolduracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: İçinizdeki Bilgi Açlığını Biraz Olsun Dolduracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur311

Olursa ölü olmazlar. Koşan zombi olurlar.

hipergrafi

Şaka maka ABD'nin acil durum eylem planı hazırladığı felaketlerden biri de bu. Ciddi ciddi düşünmüş adamlar. Böyle bir salgının ilk emareleri acil servislere yoğun şekilde hayvan saldırısı kaynaklı vaka gelmesi, basit trafik kazalarındaki olağanüstü sıklaşma, saldırganlık suçlarında artış vs gibi şeylermiş. Benim anlayamadığım neden filmlerde sürekli zombiler ölü olarak gösteriliyor. Yani bir insanın beyninde onu insan yapan bölümü yok et tamamdır geriye beslenme ve hayatta kalma içgüdüsü olan bir hayvan kalır. LSD gibi bazı uyuşturucuların yamyamlığa sebep olabildiğini zaten gördük. İnsan üzerinde etkili olan bu tarz virüsler olduğu ama o açıdan bakmadığımız için fark etmediğimiz söyleniyor. Örneğin kuduz virüsü. Semptomları tükürük bezi salgısında artış, boğazdaki salgı bezlerinin şişmesiyle yutkunmada zorluk, saldırganlık ve ısırma... Salya yoluyla bulaşan bir virüs için fazla isabetli semptomlar değilmi?

moonandlight

Uzaylılar ne zaman istila ediyor dünyayı, netekim bi o kaldı :)))

prinzessin

Ne saçma değil mi? Deprem İçeri Girmeyin, Virüs Var Dışarı Çıkmayın.. Allah Yardımcımız Olsun...

panik-anne

ZOMBİLERE HAZIRLIK, DEPREME HAZIRLIK, SELE HAZIRLIK, SAVAŞA HAZIRLIK, HASTALIĞA HAZIRLIK,KRİZE HAZIRLIK... ölsemde kurtulasam mı?

Görüş Bildir