Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Zaman Makineniz Olsa Ne Olurdu?

2PAYLAŞIM

Her hafta farazi ve muhtemelen çoğu kişinin kulağına saçma gelecek bir soruyu cevapladığımız içeriğimizde bu hafta "Zaman makineniz olsa ne olurdu?" sorusuna cevaplar arıyoruz.

Geçen haftaki içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz!

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Dünyamızı Başka Bir Yere Taşısak Ne Olurdu? - onedio.com
Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Dünyamızı Başka Bir Yere Taşısak Ne Olurdu? - onedio.com

Zamanın istediğiniz noktasına seyahat edebildiğinizi hayal edin. Nereye giderdiniz? Ne yapardınız?

Tarihteki en önemli bazı olaylara şahitlik etme şansınız olabilir, hatta tarihi değiştirebilirdiniz. Ya da geleceğe gider ve nasıl bir hayatın bizleri beklediğini görebilirdiniz.

Belki Hitler'in Hitler olmasının önüne geçerdiniz? Peki bu seyahati nasıl gerçekleştirirdiniz?

Bildiğimiz kadarıyla bunun yöntemini henüz kimse çözmüş değil fakat fizikçilerin birkaç teorisi bulunuyor. Mesela ışık hızında seyahat edebiliriz, kara deliğe atlayabiliriz, falan... Bu arada teorik olarak zamanda geriye gitmek imkansız. Ama içeriğimizin hatırına gidebildiğinizi varsayalım.

Ve diyelim ki kolunuzdaki bir zaman makinesi sayesinde istediğiniz zamana gidebiliyormuşsunuz... İlk nereye gidersiniz?

Herhalde tarihteki kritik anlara seyahat edersiniz.

Belki İkinci Dünya Savaşı'na gider ve neler yaşandığına ilk elden şahit olursunuz ya da Pearl Harbor gibi olayların yaşanmasını engeller ve ardından gelen korkunç olayları yok eder, milyonlarca insanın hayatını kurtarırsınız.

Bu kadar cesur değilseniz belki de hayatınızın keyfini çıkarır, 1940'larda biraz dolaşır ve savaştan olduğunca uzak kalırsınız.

Başka bir yere mi gitmek istiyorsunuz?

Belki 1800'lere gider ve Fransız Devrimi sonrası Paris'te dolaşırsınız? Ya da Berlin Duvarı yıkılırken bir balyoz da siz vurursunuz? Canınız Elvis Presley ile mi takılmak istiyor? Gitmeniz gereken yerler belli; ne zaman, nerede olmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Hadi biraz kendi zamanımıza dönelim... Aaa ne olmuş?

Geri dönünce çabucak fark edeceğiniz üzere dünya bıraktığınız gibi değil, belki depremler oluyor, belki de bıraktığınız gibi gelişmiş bir dünyaya dönmediniz. Kendinizi kıyametin içinde bulmayı beklemiyordunuz herhalde?

Oysa çok basit bir açıklaması var: kelebek etkisi!

Bunu şöyle açıklayabiliriz: Taş devrinde kanatlarını çırpan bir kelebek, günümüzde kasırgalara neden olabilir... Yani her küçük hareketin bir sonucu vardır. Gittiğiniz yerlerde ne yaparsanız yapın zamanın akışında farklılığa neden olmuş olursunuz. Bunu anlamak için kendi geçmişimize bakmamız yeterlidir.

Mesela ABD'de tren yolları yaklaşık bir buçuk metre genişlikte yapılmıştır.

Bunun nedeni rayları yapan insanların önceden aynı boyutta vagonlar yapıyor olmasıdır. Vagonlar İngiltere'den gelmiştir ve tam olarak o boyutta yapılmalarının nedeni yerde bulunan olukların bu boyutlarda olmasıdır. Daha büyük vagonlar zarar göreceği için bu boyutlarda yapılmışlardır. Yolların böyle yapılmış olmasının nedeniyse 2000 yıl önce Romalılar'ın ilk yollarını at arabalarına göre yapmış olmalarıdır. At arabalarının bu boyutlarda olmasının nedeniyse iki atın yan yana durduğunda bu kadar yer kaplamasıdır. Yani ABD'deki tren raylarının boyutunun bu kadar olmasının nedeni, atların poposunun o kadar olmasıdır. Yani bir kelebeğin kanat çırpışı kasırgalara neden olabilir.

Bu yüzden zaman yolculuğu yaparken en ufak hareketiniz geleceğe ciddi derecede zarar verebilir. Peki geleceğe giderseniz ne olur? Onu da başka bir farazi sorular içeriğinde cevaplayalım... Haftaya görüşmek üzere!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Acayip Bilgiler Kuşağı: Bunaltıcı Yaz Sıcaklarında İçinizi Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Bunaltıcı Yaz Sıcaklarında İçinizi Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 16 Yeni Fotoğraf - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 16 Yeni Fotoğraf - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-topal

Saçma sapan bir yazı olmuş. En ufak bilgi yok.

cem-reality

Zaman makinası mevcut olsaydı, çoktan gelecekten bugüne gelenler olurdu, fakat olmadı. Yani zamanının sonuna kadar zaman makinası hiç oluşturulamadı. Bunun aksi tek bir durumda mümkün, o da şudur; şu an zaman ilk defa bizimle ilerliyor, henüz gelecek hiç yaşanmadı, ama bu yolu seçersek, çok farklı yorumlara gitmeliyiz. Zamanda bilgilerin geriye doğru aktarılamayacağı konusunda ise bir kesinlik yok, hatta geçmişe etki edebilecek geleceğin bilgilerinin mevcut olabileceğinin ihtimalleri mevcut. En yüksek hız için biz şu an ışık hızı diyoruz, fakat 'zaman hızı' çok daha hızlı. Zaman, evren ilk oluştuğunda ışıktan ve kütleden çok daha hızlı evrene yayıldı. Şu an ışık ve kütle, zamanı yakalamaya çalışıyorlar. Önce ışık yakalayacak, eğer bir son varsa, sonra kütle ona katılacak. Yani şu an en uzak noktaya zaman ulaştı ve devam ediyor, zamanın bizim mevcut olduğumuz yerlerdeki işi çoktan bitti. Biz şu an işi çoktan biten zaman içinde, onun çoktan etki ettiği yerlerde etkilerini yaşayanlarız.

cem-reality

Zamanın bizim üzerimizdeki etkisi; şu an bulunduğumuz yerden bilinmeyen bir uzaklıktan çok önce geçen aracın bize henüz vurmakta olan rüzgarına veya bize gene bilinmeyen bir uzaklıktan çok önce geçen bir geminin ardında bıraktığı yayılan ve bize henüz vuran dalgalarına benzetilebilir. Kütle olarak zamanı geriden takip ediyoruz. Işığın ona ne kadar yakın olduğunu ise bilmiyoruz. Işık hızına yaklaştığımızda, zamanın da değişiyor olması bunun kanıtı olabilir. İlk patlama anında zaman her yöne doğru yayıldı. Biz de böylece herhangi bir yöne doğru hızlandıkça, bizden çok daha hızlı gitmekte olan araca yaklaşıyoruz, bu durum bizim algımızda zamanın yavaşlamakta olduğu izlenimini oluşturuyor. Oysa sadece daha hızlı giden araca yaklaşıyoruz, biz yaklaştıkça, öndeki araç sanki daha yavaş gidiyormuş gibi görünüyor bize. Esasen buradan, zamanın halen ilerlemekte olduğunu anlayabiliriz, evrenin sonsuzluğunu da. Şahsi fikrimdir, fakat zamanın işini çoktan yapmış olduğunu sadece ben söylemiyorum.

beyzaledger

Bence zamanın belli bir akışı var yolculuk mümkün olsa bile olaylara etki etmemiz bir şekilde engellenirdi diye düşünüyorum.

aliguven

2011'e gidilir tüm para bitcoine basılır.

munzuradam

Hocam madem hile yapacaksın bi' yılbaşı ikramiyesi falan al, bu nasıl bir küçük düşünmektir? 100 liraya milyonlar kazanacakken 1 Bitcoin'e 50 dolar mı vereceksin? 60 bin lira için değer mi? Zaman makinesinin kilometresine yazık.

logicaldoor

Farazi soruyu da farazi fikirlerle açıklamaya çalışmışsın editör. Ayrıca vizyon konusu da biraz sıkıntılı. Elinde zaman makinesi var 1800'lere giderim diyorsun. Ne 1800'ü Mayalara, Sümerlere kadar giderim. Annunakiler geldi diyorlar, o zamana giderim. Gelmişler mi gelmemişler mi ona bakarım. Bana ne ikinci dünya savaşından, fransız devriminden. Onlar daha dünkü mevzular...

munzuradam

Sen gittin değil mi? Annunaki falan hikaye, aileyi topladın gittin.

logicaldoor

Nereye gitmişim?

munzuradam

Antik Sümerya'ya. Sizinkileri topladın gittin. Akıllı telefondan kedi videosu falan izlettiniz millete, sizi tanrı sandılar. Annunaki işte.

logicaldoor

O hikaye öyle değil ama bir yere gitmişliğim de yok. Zamanda yolculuk yapabiliyor olsam ilk canlının meydana geldiği zamana kadar giderim. Ne işim olur dünün vakalarında. Söylediğim bu...

Görüş Bildir