Görüş Bildir
Haberler
Faiz İndirimi Sinyallerinin Faturası: Türk Lirası Üç Ayda Yüzde 25 Değer Kaybetti!

Faiz İndirimi Sinyallerinin Faturası: Türk Lirası Üç Ayda Yüzde 25 Değer Kaybetti!

Batuhan
22.11.2021 - 13:41

Faizlerin düşürülmesinin ardından hızlı artan dolar/TL kuru yüksek seyrini koruyor. Türk Lirası, TCMB'nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği Eylül ayı başından bugüne yüzde 26,2 değer kaybetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçen hafta 11,32 seviyesine kadar yükselen dolar/TL bu sabah güne 11,2’nin hemen altında başladı. Eylül’den bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirimlere devam edeceği sinyalini de vermesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Yüzde 26,2 değer kaybı

Yüzde 26,2 değer kaybı

Gelişmekte olan ülke para birimleri bu dönemde dolardaki küresel güçlü seyir nedeniyle değer kaybetse de TL’deki kayıp açık ara daha fazla oldu. TL, TCMB’nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği Eylül ayı başından bugüne yüzde 26,2 değer kaybederken TL’yi rand yüzde 8, real yüzde 7 değer kaybı ile takip etti.

Tüketici enflasyonu yüzde 20 ile iki buçuk yılın zirvesinde seyrederken, TCMB fiyat artışlarının para politikasının etki alanı dışındaki geçici unsurlardan kaynaklandığını belirtiyor.

Goldman Sachs TCMB’nin Aralık ayında 100 baz puan daha faiz indireceği tahmininde bulunurken, gelecek yılın ikinci çeyreğinde ise TCMB’nin faiz artırmak zorunda kalacağı öngörüsünde bulundu.

Faiz artışı beklentisi

Faiz artışı beklentisi

Bir çok bankacı TCMB’nin rezerv satışı ya da piyasa dışı uygulamalara gitmemesi halinde, önümüzdeki yılın ilk aylarında yüklü faiz artışlarına gitmesini bekliyorlar.

Ekonomi yönetimi ise enflasyondaki seyrin geçici olduğunu, cari fazla hedefleyerek enflasyonu da düşüreceğini belirtiyor. Piyasalar ise en geç 2023 ortasında gerçekleşecek seçimlere kadar ilgili politikaların halkın fakirleşme hissini engelleyecek kadar başarılı olabileceğini öngörmüyor.

Bankacılar, Eylül başından beri swap pozisyonlarını yaklaşık 8 milyar dolar azaltan ve oldukça düşük seviyelere çeken yabancı yatırımcıların geçen ve önceki hafta swap pozisyonlarını artırdığına dikkat çekti. Öte yandan dolar/TL’deki yükselişleri sınırlı döviz satışı için kullanan yerel yatırımcılar ise yeniden birikime başlamış durumda.

İşlemcilere göre bu dengeler önümüzdeki dönem için “kritik” ve kurda nasıl bir denge sağlanacağı açısından yakından izlenecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın