Görüş Bildir

Fahrettin Koca'dan Videolu Açıklama: 'Mayıs Sonuna Kadar 100 Milyon Doz Aşımız Olacak'

Haberler
> Fahrettin Koca'dan Videolu Açıklama: 'Mayıs Sonuna Kadar 100 Milyon Doz Aşımız Olacak'

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçmek yerine YouTube üzerinden bir video paylaşan Sağlık Bakanı Koca, 'Mayıs sonuna kadar 100 milyon doz aşımız olacak' dedi.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

  • Türkiye’de şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Yurtdışından getirerek kullanıma aldığımız aşı, toplamda 18 milyon dozun üzerinde. Ayrıca bugün itibariyle, 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye’de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekilde yapılmıştır.

  • Bildiğiniz gibi, yakın zamana kadar süreci Sinovac aşısıyla yürüttük. Şimdi, Alman menşeli BioNTech aşısı da sürece dâhil oldu. 1,4 Milyon doz Biontech aşısı bugün itibariyle elimize ulaşmış durumdadır. Nisan ayı başında, bu, 4,5 milyon doza ulaşacak. Buna ek olaraksa 30 Milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır. Başında Türk bilim insanlarının bulunduğu Biontech’in üretim kapasitesi arttıkça, Türkiye aşıdan daha fazla yararlanacak.

Sputnik V, test sürecinden sonra kullanıma alınabilecek

Sputnik V, test sürecinden sonra kullanıma alınabilecek
  • Kamuoyunda adı sık geçen Rus menşeli aşı Sputnik V’in gelişim süreçlerini yakından izledik. Sputnik’in tedariki için ilk görüşmelere başlanmıştır. Bu aşı, uygunluğunun kesinlik kazanmasına dönük test sürecinden sonra yaygın kullanıma alınabilecek.

  • Yerli aşı çalışmalarımız sonuca doğru önemli gelişmeler kat ediyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen İnaktif aşı Faz 2 safhasındadır. Son gönüllünün ikinci doz aşısı 9 Nisanda yapılacak, sonuçların elde edilmesini takiben Nisan ayı sonunda, son aşama olan Faz 3 aşamasına geçilecek. Bir diğer önemli gelişme şudur: Ülkemiz, bugün, VLP (Yani: Virus Like Particle) virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmalarına başlamıştır. Bu aşı türü, tüm dünyadaki en İnovatif aşı adaylarından biridir.

  • Bunlara ilaveten şu gelişme de son derece dikkate değerdir: Çünkü aşıda yeni bir teknik söz konusudur. Bu yeni teknikte aşının burundan sprey olarak uygulanması amaçlanmaktadır. İntranazal Kovid aşısı denilen bu aşının da çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacak. Türk bilim insanlarının bu girişimi sonuçlanırsa, bu, dünyadaki ilk İntranazal Kovid aşısı olacak. Üretim verimliliği son derece yüksek olan bu aşıdan sadece 1 tesiste, yılda 250 milyon doz üretilebilecek.

Salgın ne zaman kontrol altına alınır?

Salgın ne zaman kontrol altına alınır?
  • Çoğu bilim insanına göre, bugün için makul soru şudur: “Salgın ne zaman kontrol altına alınır?” Bunun bir cevabı var: Aşılama tamamlandığında. Türkiye için, “Mayıs sonu, bilemediniz, Haziran ayı sonuna kadar!” dersek, bu, mevcut durumda gerçekçi bir cevap olacaktır. 

  • Planlarımıza göre, 100 milyondan fazla doz aşının tamamı Mayıs sonuna kadar elimizde olacak. Ve 50 milyonu aşkın kişinin aşısı tamamlanıp, büyük kısmında koruyuculuk başlayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
22
15
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
rbt rbt

bu espriyi yapmak istemiyorum ama sana artık kadir inanır

Halit Demir

hahaha ulan ne güldüm 🤣🤣

bilinmiyor

Olacak , gelecek , çözeceğiz ,bitireceğiz lafla peynir gemisi yürümüyor paşam . İcraat önemli boş boş konuşacağınıza işinizi yapın , tabi yapabilirseniz.

Halit Demir

İnanmamalıyım, inanmamalıyım, inanmamalıyım... (yine inandık)