EYT'liler İstanbul'da Buluştu: 'Edirne'den Kars'a, Jüpiter'den Mars'a, Eğer Adalet Varsa Çıksın Artık Bu Yasa'

 > 
32PAYLAŞIM

Sayıları 3 milyonu geçen ve kamuoyunda 'emeklilikte yaşa takılanlar' olarak bilinen mağdurlar, İstanbul Yenikapı'da mağduriyetlerinin giderilmesi için bir araya geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, kazanılmış olan hakkı korumak ve sahibine teslim etmenin, hukuk devletinin gereği olduğunu söyledi.

1999 yılında çıkarılan yasanın mağduru oldular

DW Türkçe'nin haberine göre, İstanbul'daki EYT'liler bugün Yenikapı'da bir araya geldi. 

1999 yılında DSP-MHP-ANAP hükümeti tarafından çıkarılan yasa, bu tarihten önce sigortalı olanlara da uygulandı ve bundan dolayı milyonlarca kişi, tüm şartları yerine getirmesine rağmen emekli olamadı.

EYT'lilerin sayıları 3 milyonu geçiyor

1999 yılından bu yana zaman zaman gündeme gelse de çözülemeyen EYT problemine karşı mağdurlar, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında dernekleşti.

Sinop'tan Bursa'ya, Mersin'den Kırıkkale ve Aksaray'a Türkiye'nin pek çok ilinden EYT'li İstanbul'daydı

Yerel seçime sayılı günler kala, binlerce EYT'li tekrar seslerini duyurmak için Yenikapı'da buluştu.

'Hukuk devletinin gereği'

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gönül Boran Özüpak, miting alanında yaptığı konuşmada, "Biz tüm Türkiyeyiz. Biz işçiyiz, hakkımızı yedirtmeyeceğiz. Hak sadaka değildir. Kazanılmış hakkı korumak, sahibine teslim etmek hukuk devleti olmanın gereğidir. Hiçbir yasa adaletten üstün değildir" dedi.

Mitinge katılan birçok siyasi, EYT'lilere destek verdi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK eski Başkanı Süleyman Çelebi, CHP Milletvekilleri Kani Beko, Ömer Fethi Gürer, Özgür Karabat, Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Necdet Gökçınar da mitinge katılarak EYT'lere destek verdi.

'Torunuma harçlık veremiyorum'

Mitinge katılan mağdurlardan Cengiz Öyke, yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle anlattı:

''48 yaşına girdim. 2016'da özel sektörde çalışırken sağlık problemlerden dolayı işten ayrıldım ve o tarihten beri işe yerleşemedim. Torunlarım harçlık istediği zaman harçlık veremeyen bir dedeyim. Çocuklarımız karşısında mağdur duruma düştük. Yediremediğimiz, giydiremediğimiz, evlendiremediğimiz çocukların çığlığı bu çığlık.''

'Eğer adalet varsa çıksın artık bu yasa'

Mitingde "Edirne'den Kars'a, Jüpiter'den Mars'a, eğer adalet varsa çıksın artık bu yasa", "Emeklilik hakkımız söke söke alırız", "Direne direne kazanacağız", "Vur vur inlesin Ankara dinlesin", "Yaşasın onurlu mücadelemiz" ve "Hak hukuk adalet" gibi sloganlar atıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir