Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evrimin İzlerini Vücudumuzda Gördüğümüze Dair Öne Sürülen Kanıtlardan Biri: 20 Yaş Dişleri

-
Abone ol

Evrimin izlerini vücudumuzda görebildiğimizin en büyük kanıtı olarak ortaya atılan örneklerden birinin 20'lik yaş dişleri olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanlarda, alt ve üst çenenin iki köşesinde de birer tane olmak üzere toplam dört tane 20 yaş dişi bulunuyor.

Bu dişler, ağrılarını yaşayanların iyi bildiği üzere genellikle 17-25 yaşlarında çıkıyor ve genelde hep büyük bir sorun yaratıyor. Bu yüzden de çoğu zaman doktorlar tarafından hemen çekiliyorlar.

Bu dişler, aslında zamanında bizim için olmazsa olmazlardı.

Nitekim insanlar olarak, bir zamanlar doğadaki sert yemek parçalarını çiğneyebilmemizi sağlayan dişler tam olarak bu dişlerdi.

Sonralarıysa, beslenme şeklimizde bir takım değişiklikler meydana geldi.

İnsanlar olarak ateşi kullanmaya başladık ve böylece etlerimizi pişirerek görece yumuşak hale getirdik. Dolayısıyla parçalamak için artık eskisi kadar güç kullanmamıza gerek yoktu.

Hal böyle olunca da sert dişlere artık gerek kalmadı ve uzun bir süreç içerisinde bu dişler işlevlerini yitirmeye başladılar.

İstatistiklerle konuşmak gerekirse, günümüzde insanların %40'ında 20 yaş dişleri artık hiç çıkmıyor bile.

Bu durum, bilim insanları tarafından evrimin canlı kanıtı olarak gösteriliyor.

Nitekim evrim, kullanılmayan organları zamanla köreltme mekanizmasını devreye sokuyor. Eskiden bir hayli önemli olan 20 yaş dişlerinin, artık insanların neredeyse yarısında hiç çıkmaması da, bu durumun kusursuz bir örneği olarak gösteriliyor.

20 yaş dişlerinin bu durumunu evrime yoran teoriye filogenetik teori denildiğini de belirtelim.

Özetle, bilime göre evrim, bu kadar gözümüzün önünde!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eris

Şuan iki üst 20ligin ağrısını çekiyorum evrim umrumda değil jshjs

taner-yesilbas

ilginç !!!..herşeyi dine bağlayanlar bi bitmediniz amk sürecinde olanlar daha da ilginç konudan..?

okcomputer

şu dişleri çıkmayan %40'lık dilimde olsaydım ne olurdu yani

feyk

sadece 20 yas disi degil genel olarak insan turunun tum dislerinde sorun var. atesin kesfi, pismis gidalar ve hizla buyuyen kafatasi hacmi cabuk bir evrimle cenenin cok hizli kuculmesine neden oldu. bunun sonucu olarak dislerimiz dar alana sikismis durumda. diger memeli canlilara bakarsaniz hic birinin dislerinin bizimki kadar sik, sekil problemli, carpik olmadigini gorursunuz. hepsinin disleri inci gibi muntazam belli araliklarla dizilidir. bu sebeble diger hic bir canlida olmadigi kadar dis sorunlari yasiyoruz.

bunedirya

20 yaş dişi çıkmamış biri olarak, önce g.tüm kalktı, %40'ı duyunca indi. O zaman 20 yaş dişi çıkanları, yönetici, bürokrat vb yapmamak lazım. Niye benden ilkel bir tür beni yönetsin nan. :p

Görüş Bildir