Görüş Bildir

Evlilik Öncesi Soyadını Kullananlar Dikkat: Yargıtay'dan Emsal Olacak Boşanma Kararı

Anasayfa > Gündem

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bir boşanma davasının temyiz müracaatında, kadının sosyal medya hesaplarında evlilik öncesi soyadını kullanmasının güven sarsıcı davranışının kanıtı olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti.

Eşinin sosyal medya hesabında 7 sene boyunca, evlilik öncesi soyadını kullanmasının 'güven sarsıcı davranış' olduğunu öne süren koca, boşanma davası açtı. 

Aile Mahkemesi, davacı erkeğin kadına ağır hakaretler ettiği, kapıyı kilitleyerek kadını eve almadığı, kadına telefonda ithamlarda bulunduğu, davalı kadının ise sosyal medya hesaplarında 7 yıl boyunca evlilik öncesi soyadını kullandığına dikkat çekti. 

Erkeğin ilk evliliğinden olan çocuklarının erkeği ziyaret etmesinden rahatsızlık duyduğu ve erkeğe hakaret ettiği gerekçesiyle boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğu kabul ederek; erkeğin boşanma davasının kabulüne, tarafların tazminat taleplerinin reddine ve kadın lehine tedbir ve yoksulluk nafakasına hükmetti.

Yargıtay: Güven sarsıcı bir davranış değil

Yargıtay: Güven sarsıcı bir davranış değil

Kararı her iki taraf avukatı da istinafa götürdü. Bölge adliye mahkemesi tarafların istinaf taleplerinin esastan reddine karar verdi. 

Kararı taraflar temyiz edince devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

Kararda şöyle denildi: 

“Yapılan yargılama ve toplanan delillerden; özellikle davalı kadına yüklenen ‘Sosyal medya hesaplarında kızlık soyadının kullanması’ bu kişinin güven sarsıcı davranışının kanıtı olarak kabul edilemeyeceği gibi, güven sarsıcı davranış olarak da nitelendirilemeyeceğinden mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen tarafların diğer kusurlu davranışlarına göre davacı erkeğin ağır kusurlu, davalı kadının ise az kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
22
11
9
6
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
gorgon medusa

Yahu sosyal medyada istediğim ismi kullanırım, bu bizim nüfus kaydımız resmi yazışmamız değil. Kocam kendi rumuzunu kendi istediği ismi kullanır ben de aynı ... Devamını Gör

optsyn

attığınız başlığa sokayım !

Faruk Naçar

Başlık öyle bir başlık ki; "resmi işlerde kızlık soyadını kullananlar dikkat, y.rraa yediniz.." gibi bir anlam çıkıyor" :D Halbuki sosyal medyada kızlık soya... Devamını Gör

Requiem Aeternam

Oh erkeğe sokun anam sokun. Laf eden yok zaten.

Selot

ulan bizim her bokta erkeğin tarafını tutan yargı sistemimiz bile kadın az kusurlu adam daha fazla kusurlu demiş hala neyin derdindesin ?! adamın akrabası fl... Devamını Gör