Görüş Bildir
Haberler
Evinden Uzaktaki Markete Gidenlere Para Cezası Kesiliyor

Evinden Uzaktaki Markete Gidenlere Para Cezası Kesiliyor

Koronavirüs vaka sayıları artışta olan Edirne'de ekipler sokağa çıkma kısıtlamasında yoğun denetimlerde bulunuyor. Kent genelindeki uygulamalarda ekipler, marketlere araçlarıyla gelenler ile yürüyüş mesafesi dışında alışverişe gidenlere para cezası uyguladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek riskli' iller arasında gösterilen Edirne'de, 82 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında denetimler sıklaştırıldı. Kentin ana caddelerinde kontrol noktaları oluşturan trafik ekipleri, sürücülere yönelik uygulama yaparken, sokaklarda da tedbirler alındı. 

Kısıtlamada kendi mahallesi dışında araçlarıyla ya da yaya olarak markete gidenlere, 'Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereği işlem yapıldı. Ekipler, maske takmayanlara 900 lira, sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara ise 3 bin 150 lira ceza uyguladı.

Başka semte alışverişe para cezası

Başka semte alışverişe para cezası

Ayşekadın semtinde oturan ancak Kaleiçi'ne market alışverişi için giden genç, polis ekiplerince durduruldu. Genç, polisin 'Nereye gidiyorsun?' sorusuna 'Markete' yanıtını verdi. Başka semte veya mahalleye alışveriş için gidemeyeceği, evine en yakın markete gidebileceği hatırlatılan gence cezai işlem uygulandı.

Toplu taşımaya denetim

Toplu taşımaya denetim
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık haritasına göre, Edirne'de 10-16 Nisan'daki vaka oranı 590,05 olarak açıklanmıştı. Önceki haftaya göre artışın devam ettiği, haritada kırmızı renkteki kentte bazı kişilerin ise kısıtlamaya aldırış etmemesi dikkat çekti. Özellikle marketlerin önünde kuyrukların oluştuğu bölgelerde polis ekipleri, gün boyu denetimlerini sürdürdü.

Kentte polis ekipleri, yolcu taşımacılığı yapılan minibüslere yönelik de uygulama gerçekleştirdi. Durdurulan araçlardakilerin kısıtlamadan muaf olduğuna dair belgeleri kontrol edilirken, sosyal mesafeye uymaları yönünde de uyarılarda bulunuldu.

Soylu "Kesinlikle müsaade etmiyoruz" demişti

Soylu "Kesinlikle müsaade etmiyoruz" demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:

'Bu hafta sonundan itibaren valilerimiz, kaymakamlarımız, kolluk ve denetim ekiplerimiz için yeni bir seferberlik başlatıyoruz. Tüm gücümüzle sahada olacağız. Özellikle muafiyetlerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını gerekirse tek tek arkadaşlarımız kontrol edecekler. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti söz konusu değildir. 

Bu tarzdan muafiyetler, muafiyet nedeni, buna bağlı olarak zaman ve güzergahlarla sınırlıdır. 'Ben kamu görevlisiyim, ben avukatım, ben mali müşavirim, muhasebeciyim, ben çiftçiyim' deyip, gün boyu kısıtlamalardan muaf olduğunu sanan, istediği yere istediği gibi gidebileceğini zanneden, 'Bakkala, markete gidiyorum' deyip tüm şehri gezmeye kalkan olursa buna kesinlikle müsaade etmiyoruz. Bu hakka girmektir. Bu hasta olanın sorumluluğunu almak, bunun vicdan azabıyla hem bu dünyada hem de öteki dünyada karşı karşıya kalmak demektir. Bu kadar basit' ifadelerini kullanmıştı.

Soylu'nun vatandaşları uyarırken salgın tedbirlerine kendisinin uymaması ise tepki çekmişti 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
29
27
19
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
demet s.

Artık bir bakanın ak parti kongreleriyle ilgili açıklama yapması gerekiyor... Kongrelerde kaç kişiye ceza kesildi? Kendi yakınlarının cenazesinde kaç kişiye ... Devamını Gör

Mr Logical

Demek ki öyleymişiz...

Theodore Roosevelt

Ya sokağa çıkma yasağı olduğu sürelerde marketleri de kapatıp hareketliliği sıfırlayın ya da komple yasakları kaldırın cidden zıvanadan çıktı bu olay artık. ... Devamını Gör

Selma Şimşek

Bu gezenleri kısıtlamadan önce markete/avmye zorla götürmek istesen gitmezlerdi, yasak vaktindeyse götleri durmuyor. Gezmek uğruna, çalışan insanların da hay... Devamını Gör

Art Ankara

Yasakların kalktığı haftasonu markete gittim bomboştu yanda iki kadın konuşuyordu yasak kalktı ya bak kimse yok dedi, yasakların tekrar geldiği haftasonu yin... Devamını Gör