Euro ve Dolar Daha Fazla Yükselmeden Avrupa'da Gezebileceğiniz Nispeten Daha Ucuz 13 Ülke

-

Euro ve Dolar aldı başını gitti. Ama yaz tatili de yaklaşıyor. Herkes plan yapmaya korkar oldu. Biz de bu artışlardan nispeten daha az etkileneceğiniz kendi parasını kullanan  Avrupa ülkelerini derledik. Gitmeyi düşünenler için şimdiden iyi tatiller. 🙋🏽‍♂️

1. Sırbistan

Para birimi Sırp Dinarı ve Türkiye vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor. Başkenti Belgrad oldukça popüler. Neden popüler olduğunu giderseniz anlayacaksınız zaten. İleri tarihli uçuşlar için de uygun uçak biletleri bulunabilir durumda. Euro ve Dolar'ın önünü alamadığımı bu günlerde güzel bir tatil alternatifi olarak karşımızda duruyor.

2. Çekya

Para birimi Çek Korunası ve Türk vatandaşları için vize istiyor. Alması çok zor olan bir vize değil. Biraz çabalayalım yani zaten. Emeksiz olmaz hiçbir şey. Başkenti Prag'ı görüp aşık olmayan tanımıyoruz. Siz de deneyin bence!

3. Bosna-Hersek

İşte 90 güne kadar vizesiz gezebileceğiniz hem de Euro ve Dolar yerine kendi para birimini kullanan bir ülke daha. Tanıdık bir kültür, tanıdık gelenekler, çoğu şey tanıdık gelecek size emin olun. Ve bir Bosna-Hersek gezisinden pişman olmayacağınıza da adımız kadar eminiz.

4. Ukrayna

Sırbistan ile benzer maddi durum Ukrayna için de geçerli. Para birimleri Ukrayna Grivnası ve hem Türk vatandaşları için 90 gün vizesiz hem de giriş için pasaport veya kimlik yeterli. Gezilecek, görülecek de bir sürü yeri var. Bir gidip görmekte fayda var gibi duruyor.

5. Belarus

Kuzeye doğru çıkmışken Beyaz Rusya'ya da uğrayalım dedik. 30 güne kadar vize serbestliği var. Para birimi de Belarus Rublesi. Ne öyle soğuk falan demeyin her mevsime uygun harika yerler var. Ufak bir araştırmayla hepsini öğrenebilirsiniz ve tatil alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz.

6. Gürcistan

Geldik komşumuza. Benzin, alkol ve et almak için günübirlik Gürcistan'a geçen bir tanıdığınız olmuştur muhakkak. Gürcistan'a geçmek bu kadar basit bir oley. Sadece kimlikle gün sınırı olmadan vizesiz girebiliyorsunuz. ''Girdik, nereleri gezeceğiz?'' diyorsan da internette ara o kadarını da biz yazmayalım. 😁

7. Polonya

Peşinen söyleyelim vize istiyorlar. Para birimleri de Polonya Zlotisi. Euro ya da Dolar olmasından çok çok iyidir. Polonya için söylenebilecek ilk cümle; “mutlaka görmeniz gereken bir ülke” olur sanırım. Şiddetle bir tatil alternatifi olarak öneriyoruz.

8. Makedonya

90 güne kadar vizesiz, para birimi de Makedonya Denarı. Daha ne isteyelim biz! Kültürlerimiz de yakın. Samimi, sıcak bir tatil yapayım diyorsanız ilk tercihlerinizden biri Makedonya olabilir.

9. Arnavutluk

Para birimi Arnavutluk Lekesi ve 90 güne kadar vizesiz. Akdeniz'e de kocaman bir kıyısı var. Yani ülkemizin deniz turizmi için de bir alternatif sayılabilir. 

10. Azerbaycan

Komşumuz, canımız Azerbaycan. Kapıda vize alabildiğimiz ülkelerden biri. Para birimleri Manat. Dillerimiz, kültürlerimiz bir. Türkiye ile çok da benzer yanları var. Alternatif bir tatil için değerlendirilebilir.

11. Macaristan

Vize gereken ülkelerden biri. Ama Euro yerine Macar Forinti kullanıldığı için nispeten daha uygun bir ülke. Mükemmel başkenti Budapeşte ve Tuna Nehri'nin harika güzelliği gitmişken muhakkak görülmeli. Başka da bir şey demiyoruz. 😁

12. Romanya

Vize gerektirse de alması çok zor bir vize değil. Para birimi de Roman Leyi. Tarihi şehirleriyle ciddi bir turistik potansiyeli var. Giderseniz Bükreş'e uğramadan dönmezsiniz zaten de biz yine de hatırlatalım.  
Tarihi şehirleriyle ciddi bir turistik potansiyeli var. Giderseniz Bükreş'e uğramadan dönmezsiniz zaten de biz yine de hatırlatalım.  

13. Bulgaristan

Komşumuz Euro kullanmıyor, Leva kullanıyor. Üstelik ülkemizden otobüsle 105 TL'ye Bulgaristan'a geçmek mümkün. Vize istiyorlar tabii. Bir ipucu verelim yeri gelmişken. Türkiye'den ulaşım açısından maddi olarak zorlanıyorum diyorsanız Bulgaristan'a geçip oradan daha ucuz uçak biletleri bulabilirsiniz. 😉

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-ozdemir21

Romanya'yı öneririm. Bir çok kez ziyaret ettiğim bir ülke. Para birimi hemen hemen TL ile aynı değerde. (biraz daha pahalı) Bükreş'i bok götürüyor gitmenizi önermem. Hiç başkent havası yok. Onun yerine Transylvania bölgesinde bir tur öneririm. Tarihi ve doğası çok güzel. Türklere karşı da bir ön yargıları yok gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Cluj, Braşov, Sibiu, Sighişoara, Bran, Constanta, Oradea görülmesi gereken yerlerden en önemlileri.

oykunun.oykusu

ben Iasi sehrinde yasiyorum ve kesinlikle katiliyorum. Romanya gezilecek bir ulke

emre-akyol6

bilginiz yok zikriniz var, geçen ay 20 günlük bi arnavutluk seyahatim oldu, gezmek için gitmeye değer tek bir şey yok üstelik Türkiye’den 1.5 kat daha pahalı ve resmen mahrumiyet bölgesi, yemekleri de tatsız tuzsuz, gitmeyi düşünen varsa uymasın bunlara (bu düşüncelerim Tiran ve Duress gözlemlerim içindi, daha yaşanabilir bir yeri olduğunu da zannetmiyorum)

yalnizzadam

Bulgaristan güzel.. 4 5 tanesini görme fırsatım oldu ama kadın olarak Türk kadınları hala favorim :D

1ogzhnylmz

hatunu güzel olan memleketleri sıralamışsınız :D şaka bi yana kardeş biz dışardaki 1 liralık tuvaletlere sıçmaya gidemiyoruz sen çekya filan diyorsun :D :D derken 1liralık tuvalet 1.5 oldu :D

damla-tulay-gulacar

listedeki 7 ülkeyi de gezdim. hele gürcistan çok ucuzdu ve hepsi çok güzeldi...

ugrozdmr23

Çekya nasıldı

Görüş Bildir