Görüş Bildir
Haberler
Et Fiyatları AB'yi İkiye Katladı

Et Fiyatları AB'yi İkiye Katladı

FreiGeist
06.08.2015 - 16:45 Son Güncelleme: 06.08.2015 - 20:52

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, et fiyatlarının AB'nin iki kat üzerinde olduğuna dikkat çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Merkez Bankası kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin enflasyona yaptığı olumsuz etkiye dikkat çekerken; Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, yıllık fiyat artışının yüzde 30'a ulaştığı kırmızı ette Tarım Bakanlığı'nca başlatılan et ithalatının fiyatları aşağı çekmeye yetmeyeceğini söyledi.

Merkez Bankası, Salı günü Temmuz ayına ilişkin açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesinin gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekmişti. Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde et ithalatı kararı almış; bu kapsamda bakanlığa bağlı Et ve Süt Kurumu 550 ton ve 3,200 ton olmak üzere iki ithalat ihalesi gerçekleştirmişti.

Bünyesinde Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (Etbir) ile Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği'ni (Setbir) de bulunduran TGDF'nin basın toplantısında konuşan Kopuz, 'Ete bir yılda yapılan zam yaklaşık yüzde 30. Fiyat artışı daha da devam ediyor... Bakanlık da fiyatları stabilize etmek için ithalat hamlesini yapıyor' dedi ve ekledi: 'Ama mevcut ithalat, fiyatları aşağı çekmeye yetmeyecek; sadece stabil hale getirecek. Çünkü ithalat miktarları çok düşük. Oysa ithalat kalemi spekülatörleri disipline etmekte önemli bir enstrüman.' Besiciyi koruma adı altında tüketiciye yüksek fiyatla et yedirilmemesi gerektiğini ve bakanlığın iradesini net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Kopuz, 'Bakanlık 200,000 besilik ithalatına izi verdi. Ancak bunun ne kadarının ne kadar sürede gerçekleştirileceği fiyatlar açısından belirleyici olacak. Angajman neyse yapılmalı. Bu angajmanları yapmazsa besici meydanı boş bulur, zammı yapar' diye konuştu.

ET FİYATLARI AB'NİN İKİ KAT ÜZERİNDE

Şu anda et fiyatlarının, AB ülkelerindekinin iki katı olduğunu söyleyen Kopuz; Türkiye'de 1,400 liranın üzerinde seyreden buzağı fiyatının, AB'de ortalama 270 euro yani 825 TL seviyesinde olduğu örneğini verdi. Kopuz, 'Aynı şekilde 250 kiloluk besilik dana fiyatı AB’de ortalama 2.43 euro/kg iken ülkemizde 15-17 TL /kg seviyesinde. Yani iki kat daha pahalı' dedi.

Kurban Bayramı'nın yaklaşmış olmasının fiyat artışlarında bir etken olduğunu, fakat tek neden olmadığını söyleyen Kopuz, et fiyatlarındaki artışın bir senelik süreç olduğuna dikkat çekti. Kopuz'un verdiği bilgiye göre, Kurban Bayramı'nda 3-3.5 milyon kesim olması öngörülürken; bazı besiciler ve spekülatörler hayvanlarını kesime göndermeyerek bekletiyorlar.

Kısa vadede ithalat silahının spekülatörleri önlemek için önemli bir enstrüman olduğunu; uzun vadede ise Türkiye'nin tarım ve hayvancılık politikalarının revize edilmesi zorunluluğu bulunduğunu söyleyen Kopuz şöyle konuştu: 'Bunun için yapılması gerekenler; yem bitkileri ve yem hammaddelerinin üretiminin artırılması, hayvancılık politikalarının belirlenmesinde en önemli rolü oynayan tarım istatistiklerinin gözden geçirilmesi, küçükbaş hayvan sayısının artırılması, destek miktarlarının beş yıllık dönemler halinde belirlenmesi, modernize olamayan mezbahaların kapatılması için belirlenen son sürenin bu sene sonunda yeniden ertelenmemesidir. Bu önlemler alındığında fiyatlar stabil hale gelebilir.”

Kaynak: Milliyet Finans

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Cihan

Allah akpden razı olsun . Göt kıllarına selam

hipotalamus

Diet lobisinin işi hep bunlar , vegan beslenme taraftarı diyetçiler protein temelli diyetçilere karşı.Ses çıkmaz buna da otomobil,akaryakıt,internet vs vs Av... Devamını Gör

gökhan yüce

bir de bunu saat-ücrete oranlamak gerek.bir kg et için biz kaç saat , ab kaç saat çalışıyor..