Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eşsiz Güzelliği ile Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz'in İncisi: Artvin

2.4bPAYLAŞIM

Karedeniz, hepimizin bildiği gibi ülkemizin doğa güzellikleri bakımından ne zengin bölgelerinden biri. Bu bölgenin en güzel yerlerinden biri de hiç kuşkusuz Artvin. Gelin bu doğa güzellikleriyle dolu ilimize bir bakalım.

1. Eşsiz güzelliği ile Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

2. Dünya'nın en büyük Atatürk heykeli

Dünyada ilk sırada gelen 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Atatürk heykeli turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.

3. Tarihi Çifte Köprü

Resmi kayıtlarda "18 yy'da yapılan bir köprüdür" dense de yaklaşık 650-700 yıllık bir köprü olduğu sanılmaktadır. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir.

4. Özgür akan Mençuna Şelalesi

Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi, Artvin'de gezilecek onlarca doğa güzelliğinden bir tanesidir. 

Kamilet Vadisi'nde yer alan Mençuna Şelalesi, çevresindeki bitki örtüsü ile bütünleşerek muhteşem bir doğa ortamı sunmaktadır.

5. Temiz havası ile Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir.

6. Meşhur Boğa Güreşleri Festivali

Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda geleneksel hale gelen boğa güreşleri yerli halkın ve turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

7. Kazım Koyuncu'nun mezarı

Denizin asi çocuğu Kazım Koyuncu'nun mezarlığı Artvin'in Hopa ilçesinde ziyarete açık halde bulunmaktadır.

8. Doğal mükemmeliyet: Murgul Delikli Taş Şelalesi

Murgulluların bile yeni yeni keşfettiği, hatta bir çok kişinin henüz görmediği Delikli Kaya’ya ilgi büyük.

9. Şavşat Karagöl

Doğal ögelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur. 

Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreasyonel ve turistik potansiyeli olan sahada bitki türlerinden; Ağaç olarak; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır.

10. Uluslararası Arhavi Festivali

Artvin'in Arhavi ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Arhavi Festivali, ilçe halkının ve Türkiye'nin çoğu ilindeki halkların ilgisini çekmektedir.

Ünlü isimlerin katıldığı,4 gün 96 saat süren festival, gündüz yarışmalar gece konserler ile şehrin güzelliğine güzellik katmaktadır.

11. Eşsiz lezzetiyle Laz Böreği

Artvin'in Arhavi ve Hopa ilçelerinde yaşayan Laz kökenli halka ait olan ve bu halk dışında tatlı olduğu bilinmeyen ''Laz Böreği'' eşsiz lezzetiyle damak tadınıza hitap etmektedir.

12. Artvin Halk Oyunları

Her yörenin olduğu gibi Artvin yöresinin de kendine has tarihini ve yaşanmışlıklarını sanata döken Halk Oyunları, seyri ile izleyiciye heyecan katmaktadır.

13. Sağlık dolu Artvin Yaylası

Tertemiz havası, huzur veren yeşilliği, eşsiz manzarası ile Artvin Yaylası gidip de geri dönmek istemeyeceğiniz bir yer.

14. Geleneksel doğa yürüyüşleri

Sık sık belediye etkinlikleri kapsamında düzenlenmekle birlikte bireysel olarak da yapılabilecek olan bu etkinlik, eşsiz doğa ile insanı bir araya getiriyor. 

Yer yer kamp yapabileceğiniz huzur dolu doğa içerisinde, birçok hayvan ve bitki türlerini bir arada görebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turuncubranuldelisi

canım memleketim çok özledim seni :(

ozge-parmak

Bir başkadır benim memleketim...

uykucu_piramit

Laz Böreği ne kadar güzel bir şey canım çekti yapan olsada yesek

bayan-kahkaha

umarım bir gün giderim.

Gizli Kullanıcı

Yaz gelsin bir gidip gezeceğiz oraları

Görüş Bildir