Görüş Bildir
Haberler
Eşsiz Güzelliği ile Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz'in İncisi: Artvin

etiket Eşsiz Güzelliği ile Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz'in İncisi: Artvin

Ege YILKUT
22.10.2016 - 22:32

Karedeniz, hepimizin bildiği gibi ülkemizin doğa güzellikleri bakımından ne zengin bölgelerinden biri. Bu bölgenin en güzel yerlerinden biri de hiç kuşkusuz Artvin. Gelin bu doğa güzellikleriyle dolu ilimize bir bakalım.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Eşsiz güzelliği ile Kafkasör Yaylası

1. Eşsiz güzelliği ile Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

2. Dünya'nın en büyük Atatürk heykeli

2. Dünya'nın en büyük Atatürk heykeli

Dünyada ilk sırada gelen 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Atatürk heykeli turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.

3. Tarihi Çifte Köprü

3. Tarihi Çifte Köprü

Resmi kayıtlarda '18 yy'da yapılan bir köprüdür' dense de yaklaşık 650-700 yıllık bir köprü olduğu sanılmaktadır. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir.

4. Özgür akan Mençuna Şelalesi

4. Özgür akan Mençuna Şelalesi

Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi, Artvin'de gezilecek onlarca doğa güzelliğinden bir tanesidir. 

Kamilet Vadisi'nde yer alan Mençuna Şelalesi, çevresindeki bitki örtüsü ile bütünleşerek muhteşem bir doğa ortamı sunmaktadır.

5. Temiz havası ile Borçka Karagöl

5. Temiz havası ile Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir.

6. Meşhur Boğa Güreşleri Festivali

6. Meşhur Boğa Güreşleri Festivali

Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda geleneksel hale gelen boğa güreşleri yerli halkın ve turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

7. Kazım Koyuncu'nun mezarı

7. Kazım Koyuncu'nun mezarı

Denizin asi çocuğu Kazım Koyuncu'nun mezarlığı Artvin'in Hopa ilçesinde ziyarete açık halde bulunmaktadır.

8. Doğal mükemmeliyet: Murgul Delikli Taş Şelalesi

8. Doğal mükemmeliyet: Murgul Delikli Taş Şelalesi

Murgulluların bile yeni yeni keşfettiği, hatta bir çok kişinin henüz görmediği Delikli Kaya’ya ilgi büyük.

9. Şavşat Karagöl

9. Şavşat Karagöl

Doğal ögelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur. 

Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreasyonel ve turistik potansiyeli olan sahada bitki türlerinden; Ağaç olarak; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır.

10. Uluslararası Arhavi Festivali

10. Uluslararası Arhavi Festivali

Artvin'in Arhavi ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Arhavi Festivali, ilçe halkının ve Türkiye'nin çoğu ilindeki halkların ilgisini çekmektedir.

Ünlü isimlerin katıldığı,4 gün 96 saat süren festival, gündüz yarışmalar gece konserler ile şehrin güzelliğine güzellik katmaktadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Eşsiz lezzetiyle Laz Böreği

11. Eşsiz lezzetiyle Laz Böreği

Artvin'in Arhavi ve Hopa ilçelerinde yaşayan Laz kökenli halka ait olan ve bu halk dışında tatlı olduğu bilinmeyen ''Laz Böreği'' eşsiz lezzetiyle damak tadınıza hitap etmektedir.

12. Artvin Halk Oyunları

12. Artvin Halk Oyunları

Her yörenin olduğu gibi Artvin yöresinin de kendine has tarihini ve yaşanmışlıklarını sanata döken Halk Oyunları, seyri ile izleyiciye heyecan katmaktadır.

13. Sağlık dolu Artvin Yaylası

13. Sağlık dolu Artvin Yaylası

Tertemiz havası, huzur veren yeşilliği, eşsiz manzarası ile Artvin Yaylası gidip de geri dönmek istemeyeceğiniz bir yer.

14. Geleneksel doğa yürüyüşleri

14. Geleneksel doğa yürüyüşleri

Sık sık belediye etkinlikleri kapsamında düzenlenmekle birlikte bireysel olarak da yapılabilecek olan bu etkinlik, eşsiz doğa ile insanı bir araya getiriyor. 

Yer yer kamp yapabileceğiniz huzur dolu doğa içerisinde, birçok hayvan ve bitki türlerini bir arada görebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
300
224
20
15
12
7
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Harun ÖZKUL

Allah'ını seven Artvin için tanıtıcı bir haber yapmasın. Sonra herkes geliyor ve ortalığı batırıyor. Bu güzel doğayı katletmeye gelmesin kimse. Bugün Borçka ... Devamını Gör

Lisami

Karadeniz'i hep gezmek istemişimdir. İmkan bulursam gezeceğim ilk yerlerden.

la-mascherata

Dogasindan once insaninin guzelligle akla gelen sehir; annemin, anneannemin, "bibi"lerimin yani dunyanin en guzel insanlarinin sehridir Artvin. Onlar kuymak ... Devamını Gör