Görüş Bildir

Eski Ekonomi Bakanı Işın Çelebi: 'Yönetim Krizi Yaşanıyor'

Anasayfa > Gündem

Eski Ekonomi Bakanı Işın Çelebi, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrasında Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısında hızla değer kaybetmesini değerlendirdi. Çelebi, 'Türkiye'de bir yönetim krizi yaşanıyor' ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın faiz kararını ve gün içerisinde kurda yaşanan gelişmeleri Cumhuriyet’ten Sinem Nazlı Demir’e değerlendiren eski Ekonomi Bakanı Işın Çelebi, ekonomide alınması gereken önlemlere yönelik önerilerini sıraladı.

Türkiye'de yaşanan durumun yalnızca Merkez Bankası'nın verdiği karardan kaynaklı olmadığını, dünya piyasalarında da ciddi bir kriz yaşandığını belirten Çelebi, 'Global krizin bütün ağırlığını hissetmeye başladık. Özellikle global enflasyon çok ciddi bir biçimde etkili olmaya başladı. Bunun içinde Türkiye'nin kendi enflasyon problemi ve gelir dağılımındaki bozuklukları iç içe yaşanıyor' diyerek, ekonomik krizin sebeplerini sıraladı.

"Yönetim krizi yaşanıyor"

"Yönetim krizi yaşanıyor"

Türkiye'de şu anda yaşanan krizi 1978-1979 krizine benzeten Çelebi, 'Türkiye'de bir yönetim krizi yaşanıyor' ifadelerini kullandı.

'Herkes en iyisini yapmaya çalışıyor ancak yapısal problemler bütün ağırlığıyla oturuyor' şeklinde konuşan Çelebi, Türkiye'ye yabancı sermaye akışının olmayışının bir numaralı sebebi olarak, insan haklarındaki yetersizlik olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin küresel krizden etkilenmesini değerlendiren Çelebi, 'Herkes etkileniyor bu global krizden. Bütün dünya etkileniyor ama Türkiye'nin kendi yapısal problemleri de olduğu için yabancı sermaye gelişi de son birkaç yılda durmuş durumda. Global kriz yangına benzin dökmeye başlıyor' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sıradan Biri

Bir ülkeye yatırımcı çekebilmek için o ülkede adalet ve insan haklarının olması lazım. Tek adam rejiminyle yönetimiyle ülkenin uluslar arası alanda güven pua... Devamını Gör