Görüş Bildir
Haberler
Ermeni Büyükusta Levon Aronian Hükümete Kızdı, ABD Adına Yarışacağını Açıkladı

Ermeni Büyükusta Levon Aronian Hükümete Kızdı, ABD Adına Yarışacağını Açıkladı

Ünlü Ermeni büyükusta (GM) Levon Aronian, bundan sonra Amerika Birleşik Devletleri bayrağı altında yarışacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünya şampiyonluğuna en yakın adaylardan biri olarak gösterilen ve dünya sıralamasında 5'nci sırada yer alan Aronian, ülkesinin satranç olimpiyatlarını üç kere kazanmasında en büyük rol oynayan isimdi.

Facebook hesabından bir açıklama yayınlayan 36 yaşındaki büyükusta, kararını Ermenistan hükümetinin 2018 yılından bu yana satranç sporuna karşı 'mutlak bir kayıtsızlık' içinde olmasına bağladı.

Aronian sevdiği işi bırakma ya da hayatına takdir edildiği bir yerde devam etme ikilemiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sporcunun annesi bundan iki hafta önce Ermenistan'da oğluna karşı bir basın karartması uygulandığını söyleyerek hükümete tepki göstermişti.

Transferinde Caruana ve Sinquefield rol oynadı

Transferinde Caruana ve Sinquefield rol oynadı

Fabiano Caruana

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Aronian'ın ABD'ye transferinde dünyanın iki numaralı satranç oyuncusu ABD'li Fabiano Caruana ile satranç meraklısı hayırsever Rex Sinquefield'ın öneli rol oynadığı öğrenildi.

Sinquefield, dünyanın en yetenekli oyuncularının ABD bayrağı altında yarışması için maddi destek sunuyor. 

Aronian, iş insanının daha önce de kendisine defalarca ABD'ye taşınmayı teklif ettiği, ancak o zaman bunu kabul etmediğini söyledi.

Ermenistan, şu sıralarda "askeri darbe girişimi" ile sarsılıyor 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
6
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Onur

Bunlarda ayrı triplerde... üç seçenekleri var bana göre, 1 Rusya ya katılmak (en olası) 2 Türkiye ye katılmak (en mantıklısı ama olmaz) 3 Azerbaycan ile birl... Devamını Gör