Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerin Suçu Yokmuş! Cinsel Birleşme Sonrasında Erkekler Neden Arkalarını Dönüp Yatıyor?

118PAYLAŞIM

Öncelikle şunu söyleyelim, durum kişisel değil. Ne kadının nitelikleri ne de erkeğin hisleri burada rol oynuyor.

Birliktelik sonrasında kadınların haklı bir şikayeti var...

Erkeğin bir anda sanki daha önce herhangi bir yakınlaşma olmamış gibi ortamdan soyutlanması, karikatürize edecek olursak kıçını dönüp yatması durumu büyük rahatsızlık yaratıyor. Davranışa tek başına baktığımız zaman böyle bir rahatsızlık oluşması gayet anlaşılır.

Olayın aslını bilimsel gerçeklerle anladıktan sonra kadınlar erkeklere yüklenmekten vazgeçecek.

Çünkü erkeklerin yaşadığı ilgisizlik hissi birleşme sonrası karşılarındaki kişiden soğumalarıyla ya da o kişiyi sadece cinsel bir obje olarak görmeleriyle bağlantılı değil.

Yani ilk olarak söylememiz gereken şey, durum kişisel değil. Ne kadının nitelikleri ne de erkeğin hisleri burada rol oynuyor.

Önce biraz teknik terimlere başvuralım, bu an tıbbi olarak refrakter dönem olarak tanımlanıyor.

Refrakter dönem bir sinir sinyalinden hemen sonra, kısa bir süre içinde eşik şiddetini aşan başka bir uyarının başka yeni bir sinyali ateşleyememe durumu. Yani gücünüzü toplayıp bir yere hızlıca koştuktan hemen sonra aynı hızla tekrar harekete geçememek gibi, tepe noktasına ulaşan bünye refrakter döneme giriyor.

Bir yakınlaşma özelinde inceleyecek olursak refrakter dönem doruğa ulaştıktan hemen sonra ortaya çıkıyor.

Bu dönemin kapsadığı zaman aralığı ise orgazmla tekrar yakınlaşabilecek, uyarılmaya hazır olduğunuz zaman arasında. Bir yenilenme süreci olarak da düşünülebilir. Böyle bir dönem tüm canlılarda yaşanıyor, sadece erkeklere mahsus değil.

Erkeklerde refrakter dönemin kadar dikkat çekici biçimde sonuçlarını görmemiz erkek sinir sisteminin yakınlaşma sonrası vücut değişikliklerinden daha fazla etkilenmesi.

Güvenilir araştırmalar prostaglandinlerin sinir tepkilerini yöneterek erkeği uzun bir döneme soktuğunu düşünüyor. Kadınlarda bu sürenin görece daha kısa olması değil asıl mevzu, erkeklerde yenilenmek için gereken sürenin daha uzun olması.

Bu sürede bir erkek istese bile herhangi bir yakınlaşma hissini doğuramıyor, çabalasa da sanki bir şeyler onu engelliyor.

Bilim bunları söylüyor, peki bu dönemin uzayıp kısalmasında erkeğin karşısındaki kadına duyduğu sevginin bir etkisi var mı?

Biraz bilimsel görüşten uzaklaşmak olacak ancak insanların konuya dair yorumları üzerine düşünmek gerekiyor. Her erkek bunu yaşasa da yakınlaşma sonrasında çok derin bir yakınlaşma ortaya çıkıyorsa bazı hisleri yoklamak lazım mı? Belki de karşınızdaki kişiye hissettiğiniz bir yabancılık var ve bu ancak en savunmasız anınızda ortaya çıkıyor.

Peki, refrakter dönemi kısaltarak iki yakınlaşma arasındaki süreyi minimuma indirmenin bir yolu var mı doktor?

Belli başlı bir formülü yok ancak ilk olarak partnerinizle yakınlaştığınız o özel zamanları ara sıra güncelleyin. Bazen sıklıkları, bazen gün içindeki saatlerle oynayın. Yeni pozisyonlar deneyin ki olası yeni hazlarla zihninizdeki haritayı genişletin.

Refrakter döneme girdiğinizde sizi normal bir anda ne harekete geçiriyorsa onu düşünün, partnerinizin de buna katkıda bulunması için desteğini isteyin.

Bir de şu açıdan düşünelim, erkeklerde böyle bir dönem olmasa her şey daha iyi olur muydu?

Dur durak bilmeden saatlerce süren, biri bitip tek başlayan birliktelikler sonucunda hayatta kalmanın pek kolay olmayacağı aşikar. Yani evrimsel olarak erkeklere sağlıklarını koruyabilmeleri için yapışmış bir özellik olabilir bu. 

Bu bilgileri hafızaya atıp biraz daha anlayışlı olmak gerek. Şimdi, tüm anlattıklarımızı düşününce erkeklerin bu haline kızmak çok da mantıklı değil sanki? 

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginiz çekebilir. 👇

Bizi Özgürleştiren Telefonları Eleştirip Otoriter Aygıtlar Olan Gazete ve Radyoyu Övenler Nerede? - onedio.com
Bizi Özgürleştiren Telefonları Eleştirip Otoriter Aygıtlar Olan Gazete ve Radyoyu Övenler Nerede? - onedio.com
Tek Dert Cinsellik Değil: Erkekler Neden Meme Dekoltesinden Gözlerini Ayıramıyor? - onedio.com
Tek Dert Cinsellik Değil: Erkekler Neden Meme Dekoltesinden Gözlerini Ayıramıyor? - onedio.com
Flörtleştiğiniz, İlişkide Olduğunuz Kişinin Bir Anda Ortadan Kaybolup Sizi Görmezden Gelmesi: Ghosting - onedio.com
Flörtleştiğiniz, İlişkide Olduğunuz Kişinin Bir Anda Ortadan Kaybolup Sizi Görmezden Gelmesi: Ghosting - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muge-sahinkaya

Yahu sadece erkeklere has bir vaziyet değil ki bu. Aşık değilsem değil arkamı dönmek, odayı, evi falan terk etmek istiyorum.

Gizli Kullanıcı

İlişki sonrası uzaklaşmak diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Birliktelik anın başlamasıyla alakalı olmalı bence, nasıl bir arzuyla yaklaştığın önemlidir. Mesela tek gecelik bir kaçamak yada escort ilişkisi ise gayet doğaldır, işin biter boşalırsın ve içinde biriktirdiğin herşey tatmin olur ve kendine dönersin, keza bu karşı taraf içinde geçerlidir ancak sevdiğin insanla, kokusunu bildiğin kimyasını sindirdiğin kişiyle bir temas-yakınlaşma başlamış ve birlikteliğe dönmüşse bu boşalmaktan fazlasıdır yani hislerini ifade şeklinden sadece birisidir ten duyuları. Orgazm sonrası daha da yakınlaşırsın tıpkı şakalaştıktan sonra gülüp birbirine sarılmak gibi. Eğer evli veya sevgili olduğun halde birliktelikten sonra soğuma veya uzaklaşma başlıyorsa siz zaten hiç birlikte olmamışsınız demektir.

Görüş Bildir