Erdoğan Onay Verdi: 'Devlet Bahçeli Köprüsü'nün Tamamlanması İçin 700 Milyon TL Kaynak Aktarıldı

139PAYLAŞIM

Adana’da, 30 Mart 2016'da temeli atılan ancak aradan geçen 4 yılda sadece üçte biri yapılabilen Devlet Bahçeli Köprüsü’nün tamamlanması için gereken 700 milyon liralık kaynak aktarımına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay geldi.

Önceki Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde inşasına başlanan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapımına, mali sıkıntı nedeniyle ara verilmişti. 

Köprüyü mevcut haliyle devralacak olan Ulaştırma Bakanlığına 700 milyon liralık kaynak aktarımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Ağustos'ta onaylandı.

6 şeritli karayolu ve çift hatlı demiryolu

Gidiş-dönüş üçer şerit, ortasında da raylı sistem planlanan köprü, bin 800 metre uzunluğa sahip olacak. 39 metre genişliğinde, üzerinde toplam 6 şeritli karayolu ve çift hatlı demiryolu olacak şekilde projelendirilen Devlet Bahçeli Köprüsü’nde 24 ayak bulunacak. 

Köprünün Adana Şehir Hastanesi, yeni stadyum, adliye sarayları ve üniversite kampüslerinin trafik yükünü azaltması planlanıyor.

Zeydan Karalar "projeyi tamamlamak istiyoruz" demişti

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar geçtiğimiz aylarda Habertürk'e verdiği demeçte,önceki belediye yönetimi döneminde 215 milyona yapılması planlanan köprüye 120 milyon TL harcandığını ancak projenin daha sonra iptal edildiğini anlatmıştı. 

İnşaatı yapan firmadan projeyi yenilemesini istediklerinde 600 milyon TL'lik bir rakamla karşılaştıklarını belirten Zeydan Karalar, "Biz göreve seçildikten sonra Sayın Bahçeli'nin ismini taşıyan bu köprünün tamamlanması için projeye 40 milyon TL aktardık ancak projeyi yapan firma bize tam 600 milyon TL'lik bir maliyet rakamı çıkardı. Şimdi bu projeyi yenileyeceğiz. Adana'nın trafik sorununu çözecek bu projeyi bir an önce bitirmek istiyoruz" demişti.

Bahçeli: "Köprüye Erdoğan'ın adı verilsin"

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde Adana'ya inşa edilecek köprü hakkında MHP Genel Başkanı Bahçeli ile olan görüşmesini aktardı. 

Selvi'nin aktardığı bilgiye göre, Bahçeli köprüye isminin verilmesinden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine vefa göstermesinden memnun olduğunu belirtti ancak "İsminin köprüye verilmesinden dolayı cumhur ittifakının yıpratılmaya çalışılmasından endişe ettiğini" ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adının verilmesini önerdi. 

Selvi, Erdoğan'ın teklifi kabul etmemesi ihtimaline karşı Bahçeli'nin alternatif olarak "15 Temmuz 2016 Demokrasi ve Şehitle Köprüsü" ile "5 Ocak Kurtuluş Köprüsü" önerilerinde bulunduğunu aktardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir