Erdoğan'ın Kararıyla Merkeze Çekilen Tümamiral Cihat Yaycı İstifa Etti: 'Onurum, Gururum İncindi'

 > 
656PAYLAŞIM

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifa ettiği bildirildi. Yaycı, Libya ile imzalanan Deniz Yetki Anlaşması ile TSK'da FETÖ’cü subayları tespit etmek için oluşturulan ‘Fetömetre’nin mimarı olarak biliniyordu. 

Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasıyla ilgili karar, cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'ün haberine göre Yaycı istifa gerekçesini “Onurum, gururum incindi” sözleriyle açıkladı.

Yaycı'nın öne çıktığı iki konu: FETÖ ile mücadele ve Libya

Tümamiral Yaycı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra TSK içindeki FETÖ mensuplarını tespit etmede kullanılan “Fetömetre” isimli çalışma ile Türkiye-Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasındaki deniz yetki alanları anlaşmasının mimarı olarak nitelendiriliyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Libya anlaşmasından sonra Yaycı’nın bu konudaki çalışmalarını isim vererek övdüğü de belirtiliyor.

"Hulusi Akar, kendisinden başka kimsenin ön plana çıkmasını istemiyor"

Independent Türkçe'den Can Bursalı'ya konuşan emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, istifa sürecinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın etkisinin olduğunu savunarak, 

"Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kendisinden başka kimsenin ön plana çıkmasını istemiyor. Cihat Yaycı'nın yanı sıra, eski Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ve eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in görev değişikliği de Hulusi Akar'ın kendisinden başka kimsenin ön plana çıkmasını istememesiyle ilgili. Cihat Yaycı, üçüncü isim oldu. Böyle giderse başkaları da olacak" dedi.

Üçok, istifanın perde arkasında yaşananları anlattı 👇

 

Yaycı'nın istifasına giden sürecin bir ihaleyle ilgili olduğuna da değinen Üçok, şunları söyledi:

"Deniz Kuvvetleri'nde kullanılan torpidolarda kullanılan teller için yapılan ihaleyi kazanan firmanın malzemeleri tesliminden sonra, şartnameye uygun olmadığı belirlendi. Durum Cihat Yaycı'ya iletildi. Bunun üzerine tellerin teslim alınmamasına yönelik bir emir yayınlandı. Üretici firma da Milli Savunma Bakanlığı'na mektup yazarak, yerli firma oldukları için tellerin kabul edilmediğini iddia etti. 

Hulusi Akar da, kendisinin bir dönem çalışma yaptığı, Abdullah Gül'ün eğitim aldığı Exeter mezunu olan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Yaldız'a talimat verdi ve inceleme başlatıldı. İnceleme sonunda hazırlanan raporda Yaycı hakkında soruşturma başlatılması ve soruşturma sürecinde görevden uzaklaştırılması istendi. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in de onayının ardından soruşturma başlatıldı. Hulusi Akar da, Teftiş Kurulu'nun raporunu ve soruşturma iznini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Erdoğan da kararname hazırlatarak Yaycı'yı görevden aldı."

Habere göre Üçok, "FETÖ'yle mücadelede ve Doğu Akdeniz'de önemli hizmetleri olan bir kişinin bu süreci yaşaması akıl alır gibi değil. Yazıklar olsun" ifadelerini de kullandı.

📌 Yaycı'nın istifa haberine sosyal medyadan tepkiler

Tümamiral Yaycı'nın özgeçmişi 👇

Yaycı, 1966 yılında Elazığ'da dünyaya geldi. 1984 yılında Deniz Lisesi'nden, 1988 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği, TCG Yavuz ile TCG Kemalreis'de II. Komutanlık görevlerinde bulundu, 2005-2006 yıllarında TCG Kemalreis Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5'inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yürüttü.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve TCG YAVUZ ile TCG KEMALREİS'de II. Komutanlık görevlerinde bulunan Cihat Yaycu, 2005-2006 yıllarında TCG KEMALREİS Komutanı, 2011-2012 yılları arasında 5'inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yapmıştır.

'Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi" Ana Bilim Dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD'de "Fizik Mühendisliği" ile "Elektronik Mühendisliği" dallarında yüksek lisans eğitimi ve İstanbul Üniversitesi'nde "Uluslararası İlişkiler" ana bilim dalındaki doktora eğitimini tamamlamıştır.''

2000 yılında Deniz Harp Akademisi'nden, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun olan Cihat Yaycı, Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ve devamında Strateji ve Andlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. "Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi" ana bilim dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD'de "Fizik Mühendisliği" ile "Elektronik Mühendisliği" dallarında yüksek lisans yaptı ve İstanbul Üniversitesi'nde "Uluslararası İlişkiler" ana bilim dalında da doktorasını tamamladı.

29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiralliğe terfiini müteakip, 2016-2017 yılları arasında Dz.K.K.lığı Personel Başkanı görevlerini icra etmiştir. 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanı görevine atanan Tümamiral Yaycı, Müşerref YAYCI ile evli olup, bir erkek çocuk babasıdır. İngilizce ve Rusça bilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir