Görüş Bildir
Haberler
Enflasyonu Düşürmek Zor Olacak: Savaşın Ekstra Maliyetini Tüsiad Başkanı Hesapladı!

Enflasyonu Düşürmek Zor Olacak: Savaşın Ekstra Maliyetini Tüsiad Başkanı Hesapladı!

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye’nin dış politikadaki gelişmelere yüksek enflasyon ve düşük rezervlerle yakalandığına dikkat çekerek, enflasyondaki tehlikeye karşı uyarırken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini değerlendiren yazısında Kaslowski, savaşın Türkiye'ye ekstra maliyetini de hesapladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Savaşın ekstra maliyeti ne?

Savaşın ekstra maliyeti ne?

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Türk ekonomisine ilk aşamada ekstra 35-40 milyar dolarlık bir maliyet çıkardığını söyledi. Kaslowski, yaz aylarına yaklaşırken yüzde 60’ları aşacak enflasyonu düşürmenin de çok zor göründüğünü belirtti. 

Kaslowski’nin ‘Rusya-Ukrayna Savaşının Tetiklediği Dönüşümler‘ başlıklı yazısında dikkat çeken kısımlar şu şekilde:

Petrolde maliyet

Petrolde maliyet
  • Petrol 70 dolardan 110 dolara yükseldi. Varil başına her 10 dolarlık artış cebimizden 5 milyar dolar silmekte. Dolayısıyla ilk aşamada çok kaba bir hesapla ekonomimize ekstra 35-40 milyar dolarlık bir maliyet çıkıyor.

Enflasyonda yükseliş korkutuyor

Enflasyonda yükseliş korkutuyor
  • Enflasyonun yaza doğru yüzde 60’lara geleceğini herkes gibi bizler de hesaplıyorduk fakat son durum bu görünümü de tamamıyla değiştirdi. Kur üzerinde baskı net, buradan bir risk oluşabilir. Tüm emtialarda çok şiddetli fiyat artışları var. Yıl genelinde ücretlere yapılan tüm ayarlamalar da, asgari ücretteki artış da erimiş durumda. İşte bu yüzden en baştan bu yana, enflasyon yüzde 20’lerdeyken çok dikkatli olmamız gerektiğinden bahsediyorduk.

Enflasyondaki yükselişi geri çevirmek zor!

Enflasyondaki yükselişi geri çevirmek zor!
  • Hali hazırda iktisadi çerçevede enflasyon ile tam mücadele edemiyorken bu krizle karşı karşıya kaldık. Bugün de görüyoruz ki enflasyonla mücadelede bir kere kontrolü kaybettiniz mi çözüm sandığımızdan da zor olmakta. Üzerine dışsal bir şokla da karşı karşıya kaldığımızda, enflasyonu yüzde 60’lardan çevirmemiz çok zor gözükmekte.

Yavaşlayacak yatırımlar büyük tehlike!

Yavaşlayacak yatırımlar büyük tehlike!
  • Diğer görünüm değişikliği de genişleyecek olan cari açığımız ve yavaşlayacak yatırımlar. Savaşın söz konusu olmadığı ocak-şubat aylarında dahi toplam 18 milyar dolar dış ticaret açığı verdik. Bu, 15 milyar dolar olan cari açığımızın şubat ayıyla beraber 25 milyar dolara zaten yükseldiğini gösteriyor. Bir de üzerine savaşın enerji ve emtiada yarattığı maliyeti, ihracatımızı yavaşlatacağını ve daha az turizm geliri elde edeceğimizi hesaba katarsak 2022’de 2021’den çok daha yüksek bir cari açıkla baş etmemiz gerekecek.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hane halkının refah kaybı kontrol edilemez durumda!

Hane halkının refah kaybı kontrol edilemez durumda!
  • Elbette tüm bu kısa vadeli hesaplar bile ülke ekonomimizin büyümesinde özellikle yatırım bacağında baskılayıcı olabilir. Hali hazırda yatırımlarda yavaşlama hesaplıyoruz. Bu yıl büyümede arzu ettiğimiz performansı yakalayamama riskimiz mevcut. Daha uzun vadeli bakarsak enflasyon çok yüksek ve hane halkının refah kaybı kontrol edilemez durumda.

NATO'da Türkiye'nin konumu

NATO'da Türkiye'nin konumu
  • Geçmişte NATO’da, bugünse Rusya ile birlikte Avrupa Konseyi’ndeki konumu tartışılan, Batılı ve demokratik kimliği sorgulanan bir Türkiye parantezinin kapanması imkanı en iyi şekilde değerlendirilmelidir.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın