Emine Erdoğan 'Mafya Babaları Rol Model Olmasın' Dedi, Sosyal Medya Çakıcı'yı Hatırlattı

 > 
661PAYLAŞIM

Emine Erdoğan, televizyonlarda şiddeti meşrulaştıran yayınlar olduğuna dikkat çekerek, "Daha çok ilgi çekiyor diye şiddet ve korku ön plana çıkartılıyor. Ne olur insanlık onurunu reytinge kurban etmeyelim. Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca çevrim içi olarak düzenlenen "Şiddetle Mücadelede Televizyon Dizilerinin Rolü" konulu programa video mesajla katıldı.

'Televizyon dizileri şiddetle mücadele etmeli'

Emine Erdoğan, programa katılan oyuncu, yazar ve akademisyenlere, "Sizlerin ağzından, kaleminden dökülecek en ufak bir sözün, göstereceğiniz örnekliğin değerine paha biçilemez. Dolayısıyla istedik ki medyanın ve bilhassa televizyon dizilerinin şiddetle mücadelede etkin bir araç haline gelmesi için ortak bir akıl oluşturalım" diye seslendi.

'Medya dilinin, filmlerde ve dizilerde kullanılan temaların şiddeti besleyen bir yanı var'

Türkiye'de günlük ortalama 3 saat 34 dakika izlenen ve tüm dünyada en etkili iletişim aracı olan televizyonun, çıktığı ilk dönemlerde hayattan kareler ve haberler paylaşan bir araçken şimdi toplumun düşünüş ve yaşayış biçimini belirleyen hakim bir güç haline geldiğine işaret eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"

Bu kadar güçlü olması, olgunluk kazandığı anlamına gelmiyor. Siz de takdir edersiniz ki medya dilinin, filmlerde ve dizilerde kullanılan temaların maalesef şiddeti besleyen bir yanı var. Araştırmalar, televizyon yayınlarında sergilenen şiddetin, davranış bozukluğuna yol açtığını ve şiddeti özendirdiğini açıkça ortaya koyuyor. Haber başlıklarında kullanılan, 'öfkelenen koca, cinnet geçiren eş' gibi ifadeler, aslında işlenen suça peşinen bahane sunuyor. Daha çok ilgi çekiyor diye şiddet ve korku ön plana çıkartılıyor. Ne olur insanlık onurunu reytinge kurban etmeyelim. Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin."

Emine Erdoğan'ın sözleri Çakıcı ile MHP arasındaki ilişki dile getirilerek sosyal medyada eleştirildi📌

Sırada ne Var? Bu Kez de Kızılay'dan ‘Askıda Pizza’ Kampanyası - onedio.com
Sırada ne Var? Bu Kez de Kızılay'dan ‘Askıda Pizza’ Kampanyası - onedio.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Meydanı İçin Hazırlanan Projeleri Oylamaya Açtı - onedio.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Meydanı İçin Hazırlanan Projeleri Oylamaya Açtı - onedio.com
Yıllardır Kanserle Mücadele Ediyordu: Ayyüce Çınar Aramızdan Ayrıldı - onedio.com
Yıllardır Kanserle Mücadele Ediyordu: Ayyüce Çınar Aramızdan Ayrıldı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir