Emin Alper'in Politik Filmi "Abluka" Venedik'te Ana Yarışmaya Seçildi

 > -

Sinema dünyasının en prestijli etkinlikleri arasında yer alan 72. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülü için yarışacak filmler açıklandı. Nuri Bilge Ceylan'ın jürisinde yer aldığı ana yarışmaya Türkiye'den de bir film seçildi: 'Tepenin Ardı'yla tanınan Emin Alper'in yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi anlattığı yeni filmi 'Abluka'.

2-12 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü için yarışacak filmler açıklandı. Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde yer aldığı ana yarışmada, Türkiye ’den de bir film var: ‘Tepenin Ardı’yla tanınan Emin Alper’in yeni filmi ’Abluka’. Yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi anlatan ‘Abluka’nın başrolünde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

Bu kez politik bir filmle karşımıza gelen Emin Alper, 2012 yılında Radikal’den Bahar Çuhadar’a verdiği söyleşide ‘Bir eleştiride seni Nuri Bilge Ceylan’ın başarılı mirasçılarından biri olarak tanımlıyordu. Kendini Ceylan’ın mirasçısı olarak görüyor musun?’ sorusuna “Yaptığı sinema anlamında mirasçısı olduğunu düşünmüyorum. Ben daha politik bir sinemaya doğru gideceğimi tahmin ediyorum. Ama çok gurur verici bir laf tabii” diye cevap vermişti.

Sonbaharda Vizyona Girmesi Bekleniyor

‘Abluka’nın konusu şöyle: 20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur. İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir. Kadir, kardeşi Ahmet’i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir’in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet’in mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir...

Dünya prömiyerini Venedik’te yapacak ‘Abluka’nın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor. Kültür Bakanlığı, Eurimages, CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen ‘Abluka’, Liman Film’in yapımcığılığında Paprika Films (Fransa) ve Insgnia’nın (Türkiye) ortak yapımcılığında çekildi.

İşte filmin teaser'ı:

Senem Tüzen de "Anayurdu" Filmi ile Festivalde Yarışacak

Türkiye sineması, 72’ncisi düzenlenecek sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden Venedik Film Festivali’nde son derece güçlü bir şekilde yer alacak. Ana jüride yer alan Nuri Bilge Ceylan ve ana yarışmaya seçilen ‘Abluka’nın yanı sıra genç yönetmen Senem Tüzen de ilk filmi ‘Ana Yurdu’yla Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı ‘Ana Yurdu’, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.

Yılmaz Güney de Venedik'te

Festivalde bu çoğu restore edilmiş, dünya sinemasına damga vurmuş klasikler de gösterilecek. 'Venedik Klasikleri' başlığı altında gösterilecek 18’i restorasyondan geçirilmiş 20 eser arasında, Türkiye’den de Yılmaz Güney’in 'Umut'u yer alıyor. Sinema Yazarları Derneği üyelerinin anketinde Türkiye sinemasında 100 yılın en iyi filmi seçilen Tuncel Kurtiz ve Osman Alyanak'ın oynadığı 'Umut', son umudunu bir defineye bağlayan yoksul bir faytoncunun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

De Niro'dan Swinton'a Herkes Festivalde

2-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali’nde Emin Alper’in yanı sıra Amos Gitai, Atom Egoyan, Tom Hooper, Marco Bellocchio, Jerzy Skolimowski gibi usta yönetmenlerin son filmlerinin yanı sıra Tilda Swinton ve Ralph Fiennes’ın oynadığı ‘A Bigger Splash’, Kristen Stewart’ın oynadığı ‘Equals’ ve Juliette Binoche’un oynadığı ‘L’attesa’ gibi filmler Altın Aslan için yarışacak. Johnny Depp’in oynadığı ‘Black Mass’ ile Martin Scorsese’nin Robert De Niro, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’li kısa filmi ‘The Audition’ da yarışma dışı gösterilecek.

Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir