Görüş Bildir
Haberler
Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Bekleyiş Sürüyor! EYT Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsıyor?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Bekleyiş Sürüyor! EYT Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsıyor?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar; EYT son dakika gelişmeleri için meclisteki son durumu araştırıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT yasası için meclisten kanunlaştırma kararı çıkması bekleniyor. Konuyla ilgili Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son durum ne, EYT ne zaman çıkacak soruları yanıt aranıyor. İşte son gelişmeler EYT'liler için izlenecek adımlar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için meclisten onay çıkması bekleniyor. Karara ilişkin son durum milyonlarca vatandaş tarafından anlık olarak takip edilirken Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son durum ne, EYT ne zaman çıkacak soruları yanıt arıyor. İşte konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Numan Kurtulmuş Konuya İlişkin Açıklama Yaptı

Numan Kurtulmuş Konuya İlişkin Açıklama Yaptı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 'İmkanlar, öncelikler, şartlar değerlendirilir, buna göre vatandaşın talebiyle ilgili vakti zamanı geldiği zaman imkanlar elverdiğinde adımlar atılır.' derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de net bir çalışma yapıldıktan sonra açıklayacağız diye konuştu.

EYT Kimleri Kapsıyor?

EYT Kimleri Kapsıyor?

8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirilmişti. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlanmıştı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) beraber sağlanması aranmaya başladı.

EYT İçin 5 Formül Açıklandı

EYT İçin 5 Formül Açıklandı

1- ) Kısmi emeklilik formülü

9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Buna kısmi emeklilik deniliyor. Böylece 3600 günü tamamlayanlar kadınsa 50 erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli solabiliyorlar. Emeklilik yaşını 3600 günü ya da 50-55 yaş şartını tamamladığı tarih belirliyor. Ancak EYT kapsamında 3600 günü olanlar için kadınsa 50 erkekse 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri bir formül olarak duruyor.

2 - ) Emeklilik için yaş yerine sigorta ve sigorta süresine bakılması formülü

Bu formülde ise 99 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınıyor. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanların yaş şartına bakılmadan emekli olması durumu ortaya çıkıyor.

3 - ) Kademeli emeklilik formülü (Almanya modeli)

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre sigortalıya bir teklif sunuluyor. Emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emeklilik ortaya çıkıyor.

4 - ) Prim tamamlayarak emekli olma

Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekiyor. Burada primini tamamlayanların yaşına bakmadan hak sahibi olması durumu ortaya çıkıyor.

5 - ) Emekliliğe kadar maaş kesintisi, emeklilik şartları tamamlandığı maaş kesintisiz devam edilmesi - (Finlandiya modeli)

EYT'de bu modelde Almanya'da uygulanan sisteminde olduğu gibi belli oranda kesinti belirleniyor ve sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Ancak yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik şartları oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın