Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elon Musk Çıldırmış Olmalı! Tesla'nın Uzun Vadeli Vizyonu "Gigafactory" Hakkında Öğrenince İnanamayacağınız 21 Gerçek

6.8bPAYLAŞIM

2017 yılının sonunda şirket, daha uygun fiyatlı Model 3'ün üretimine başlamayı hedeflemekte ve 2020 yılına kadar, yılda 1 milyon araç üretmek için üretim hızını artırmayı planlıyor.

2016'da firmanın 80-90 bin civarı araç ürettiği düşünülürse, bunların Tesla için iddialı hedefler olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette her şeyden önce bu hedefler için, Tesla'nın Nevada'daki dev pil fabrikası Gigafactory'i tamamlaması gerekiyor.

Tesisin uzun bir süre daha tamamlanması beklenmiyor, ancak Musk fabrika hakkındaki uçuk gerçekleri şimdiden açıkladı. Gelin hep birlikte göz atalım!

1. Gigafactory, Central Park'ın yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir araziye sahip.

Nevada'da bulunan arazi önce 1.000 dönüm idi, ancak 2015'te şirket ek olarak 1.864 dönüm arazi satın aldı.

Musk, bu alımın fabrikanın büyüklüğünü 50 ila 100 kat arasında arttıracağını söyledi.

2. Büyümeye devam edecek gibi!

Fabrika sadece şu anlık 6 milyon metre kare! Yani 126 dönüm.

Bu büyüklüğü kafanızda canlandırabilmeniz için, alana toplam 100 Boeing uçağının ve 747 jetin sığdığını söyleyebiliriz.

3. Musk ve Tesla çalışanları, fabrikayı "Uzaylı Dretnot" olarak nitelendiriyor.

Tesla çalışanları, şirketin son dönemdeki kazançlarından dolayı dev fabrikaya bu rumuzu takmışlar.

Dipnot: Dretnot, "hiçbir şeyden korkmayan" anlamına geliyor.

4. Yüzey olarak dünyanın en büyük binası geliyor!

Bitmiş bina kapladığı yüzey olarak dünyanın en büyük binası olup 558,000m2 alan kaplayacaktır. 

Gigafactory, Washington’da bulunan Boeing uçak fabrikasından sonra hacim bakımından dünyanın en büyük ikinci fabrikası olacaktır.

5. Fabrika, Tesla'nın araba fiyatlarını düşürecek.

Dev fabrika, "ölçek ekonomileri, yenilikçi imalat, atık azaltımı ve çoğu üretim sürecinin basit optimizasyonla tek bir çatı altında toplanması" gibi katkılar sağlayarak pil maliyetini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Fabrika 2020 yılına kadar tamamlandığı takdirde Tesla, fabrikanın pil fiyatlarını  %30 oranda düşüreceğini tahmin ediyor. Pillerdeki fiyat düşüşü, şirketin Model 3'ü 35.000 dolara piyasaya çıkarmasını sağlayacak.

6. Bu bina yıkılmaz!

BuildZoom tarafından edinilen yapı izinlerine göre, fabrika dört ayrı temel üzerinde inşa edilmiş dört farklı yapıdan oluşuyor ve böylece doğal afetlere karşı oldukça dayanıklı.

Reno-Gazette'ye göre, Tesla şimdiye kadar sadece bina temeline yaklaşık 16 milyon dolar harcadı.

7. Raylı araçlarla fabrikaya hammadde taşınacak.

Tesla, Gigafactory'deki çok boyutlu ekonomi planlarını detaylı bir biçimde açıklamasa da, geri dönüşümün de bu senkronizasyonun büyük bir parçası olacağını tahmin edebiliyoruz. 

Tesla daha önce hiçbir pil üreticisinin yapmadığı şeyleri yapacak, bunu Musk geçen sene yatırımcı konferansında da söylemişti. "Gigafactory'de yaptığımız şey, üretimi ham maddeden ambalajlı ürüne getirmek" dedi. "Dolayısıyla, hammadde doğadan alındığı gibi son ürün haline gelene kadar işlenecek ve bu en azından pil üretimi için hiç denenmemiş."

8. Her şey geri dönüştürülecek!

Fabrika son teknoloji bir geri dönüşüm sistemine sahip, tüm eski pillerin geri dönüşümünü yapabilecek kapasitede olacakmış.

9. Sadece yenilenebilir enerji kullanılacak!

Fabrika ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendi üretmeyi planlıyor. Tesisin çatısı bir çeşit güneş paneli ile kaplanacak. Daha fazla enerji yakalamak için ek güneş panelleri de fabrikayı çevreleyen tepelerin üzerine yerleştirilecek. 

Yeterli gelmediğinde, enerji taleplerini karşılayabilmek için jeotermal ve rüzgar enerjisini de kullanmayı planlıyorlar.

10. Fabrikanın kurulduğu yerde doğaya zarar verilmeyecek: Üretim tesisinin etrafında yabani atlarla bile karşılaşmanız muhtemel.

Musk, Business Insider'a verdiği demeçte, etrafta yabani atların serbestçe dolaşabileceğini söyledi.

11. Fabrikanın 1.5 milyon galonluk su tankı olacak.

Standart bir olimpik yüzme havuzunun yaklaşık 2 katı!

12. Dünyanın en büyük lityum-iyon pil fabrikası olacak.

Tesla, halihazırda dünyanın en fazla lityum iyonu tüketicisi ve Apple, Samsung gibi cihaz üreticilerini bile bu konuda geçmiş durumda.

Yakın zamanda da lityum iyon pillerin dünyadaki en büyük üreticisi haline gelmeyi planlıyor.

13. Fabrika, Tesla ve anlaşmalı firmalara pahalıya patlıyor!

Tesla ve ortakları 2020 yılına kadar yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım yapacak. 

Tesla'nın kendisi Gigafactory'ye yaklaşık 2 milyar dolarlık doğrudan yatırımı halihazırda yapmış bulunmakta! Tesla'ya lityum iyon hücreleri üreten ve tedarik eden Panasonic de fabrikaya toplam 1.6 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

14. Gigafactory'de üretim ultra hızlı olacak!

Tesla'nın dünyanın en iyi üreticisi haline geleceğinden endişe etmediğini söyleyen Musk, Gigafactory'nin de bu duruma büyük bir katkısı olacağını ekledi.

"Mühendislik ekibimiz, üretim verimliliğinde dramatik gelişmeler sağlamak için Panasonic ile çok yakından çalışıyor ve muhtemelen dünyanın en iyi tesisinden 3 kat daha fazla verime ulaşılacak, bu fazlasıyla iyi."

15. Tesiste 6 binin üzerinde çalışan olacak.

Tesla web sitesine göre, şirket şu anda, insan kaynakları ve mühendislik teknisyenleri çalışanları da dahil olmak üzere tesisteki bazı pozisyonlar için işe alımları başlattı.

16. Ancak çalışanların yanında robotlar da görev alacak.

"Otomatik yönlendirmeli araç" (AGV) olarak adlandırılan ve yerdeki manyetik bantları takip ederek ilerleyen taşıma amaçlı robatlar, fabrikanın belirli yerlerinde kullanılacaklar.

17. İçerideki konferans salonları bile kimyasal elementlere göre numaralandırıldı.

Bloomberg'den bir rapora göre içerideki konferans salonlarına şirketin pil üretirken kullandığı kimyasal elementlerin isimleri numaraları verildi. Lityum, kobalt, nikel, alüminyum ve silikon gibi... 😂

18. Tesla daha çok Gigafactory istiyor!

Musk, Tesla'nın bir sonraki Gigafactory ürününü Avrupa'da kuracağını söyledi ancak bu fabrikaya pil üretiminin yanı sıra otomobil üretimini de entegre edeceğini belirtti.

19. "Tüm dünyaya yetebilmek için 100 Gigafactory gerekiyor, ancak hepsini Tesla inşa etmeyecektir."

Musk, "Tesla elbette 100 Gigafactory'yi inşa edemez, bu yüzden fark yaratacak olan şey, Tesla'dan daha büyük şirketlerin aynı şeyi yapmasıdır." dedi. "Eğer Çin, ABD ve Avrupa'daki büyük sanayi ve otomobil şirketleri, toplu halde sürdürülebilir enerjiye geçiş hızlandırabilirlerse ve hükümetler desteklerse olması gerekene bir an önce ulaşırız. "

20. Pil üretimine başlandı.

Tesis tamamlanmasa da, pil üretimine yıl içinde başladı bile.

21. Fabrika elmas formuyla estetik bir görüntüye sahip olacak.

Tıpkı Tesla'nın araçlarında olduğu gibi, fabrikanın tasarımına da büyük ilgi gösteriliyor.

Musk, bir basın toplantısında "Çevreye uygun, iyi bir görünüm sağlanmasına özen gösteriliyor, bu yüzden fabrikanın mimarisi estetik açıdan önem taşıyor." demişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hitlerhayrani

Ankara'da yapılan gereksiz çöple bu devasa fabrika nererdeyse aynı paraya mâl oluyor. Başka sözüm yok hakim bey.

wolfgangmami

parti kur oy verelim başgan belediye seçimlerinden bile daha çok vaat var

trane1

SAyın Erdoğan ve muridleri, lütfen bakın, adam diyor ki Avrupada'da, gigafactory kuracağız diyor. Ve adamların büyüme hızına bakılırsa bu gerçekten en fazla 5 sene içinde olacak gibi. Bırak yerli elektrikli araba hayalini, biraz vizyonunuzu genişletin. Gidin oturun anlaşın bu adamla. Verin Konya'nın yarısını buna. Dünya'nın en büyük fabrikasını yapsın. Hem asya hem avrupa hem rusya hem afrika, her yere kolay ulaşılabilirlik ve doğal enerji kaynakları Musk'ı ikna etmenizde avantaj olacaktır. ÜLKE ŞAHA KALKAR ŞAHA

mertkarakaya

Akpliler anca imama muska yaptırır shfsahfkjashfjkaskh

trane1

Amk ben de yarım saattir duşa girsem mi girmesem mi onu düşünüyorum

vertenyan

Yavaş belini kırcan.

Görüş Bildir