Elif Şafak, Uluslararası Man Booker Ödülü’nün Jürisinde

 > 
32PAYLAŞIM

İngiltere'de verilen dünyanın en saygın ödüllerinden Uluslararası Man Booker Ödülü’nün 2017’deki jürisinde Elif Şafak da yer aldı.

Man Booker yönetimi geçtiğimiz günlerde, 2017 yılı için jüri üyelerini açıkladı. Edebiyat ve kitap dünyasından önemli isimlerin bulunduğu beş kişilik jüride Elif Şafak da yer alıyor. 

Başkanlığını Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nin direktörü Nick Barley’nin üstleneceği jüride Elif Şafak’la birlikte İngliiz yazar ve çevirmen Daniel Hahn, ödüllü şair Helen Mort, Nijeryalı yazar Chika Unigwe de bulunuyor.

Ödülü geçen sene, 2016 yılında, Koreli yazar Hang Kang “The Vegetarian” adlı romanıyla kazanmıştı. Man Booker, Anglosakson dünyasının en etkili edebiyat kurumlarından biri. 

Önceki yıllarda Nobelli yazar Orhan Pamuk’un da aday gösterildiği Man Booker İnternational, uzun bir geçmişi olan Man Booker’ın bir parçası.

 Ödülü daha önce alan isimler arasında İsmail Kadare, Alice Munro, Philip Roth, Lydia Davis yer alıyor. 2005 yılından itibaren iki yılda bir düzenlene ve  İngilizce’de yayımlanmış, bu ülke dışındaki yazarlara verilen ödül, 2016 yılından itibaren yılda bir düzenlenmeye başlandı.  

Yeni düzenlemeyle çevirmeni de yazarla aynı oranda ödüllendiren Man Booker International, çeviri çabasını özendirmeyi, nitelikli eserlerin İngliizce’ye daha çok çevrilmesini hedefliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir