İmamoğlu'ndan 'Veri Tabanı' Açıklaması: 'Kanuna Uygundur, Bizim Kozmik Odayla Filan İşimiz Olmaz'

 > -

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün mesaisine başladı ve bugün basına yansıyan bilgiye göre iki talimatın altına imza attı. Bunlardan ilki, belediyedeki rutin işler dışında kalan tüm ihale ve harcamaları durdurulması yönünde. Talimatta, "Bu kapsamın dışında kalan ödeme, harcama, ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, personel alımı, araç kiralama, alım satım, gayrimenkul kiralama, alış ve satış ve benzeri tüm işler ve işlemlerin ikinci bir talimata kadar durdurulmasına karar verilmiştir" denildi. 

İmamoğlu ayrıca  İBB'nin elektronik veri tabanı ve altyapısına ilişkin araştırma ve inceleme yapmak üzere 2 müfettiş ve 3 uzmandan oluşan bir heyet yetkilendirdi. Yazılı talimatta 5 kişilik heyet için "Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme, araştırma ve kopyalamaya yetkilendirilmiştir" ifadeleri yer aldı. 

İBB, "Kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değil. Mevzuat çerçevesinde, İBB müfettişlerinin başkanlığında ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndaki yetkililerin nezaretinde gerçekleştirilecek" açıklamasında bulundu. 

Konuya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, "Halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur, bizim kozmik odayla filan işimiz olmaz. Bu devletin hafızasıdır, onu koruyoruz 16 milyon adına" dedi.

Detaylara bakalım... 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün sabah saatlerinde Saraçhane'deki merkez binaya gelerek, mesaisine başlamıştı.

Ekrem İmamoğlu'nun İlk Mesai Günü: 'Başlangıç Buluşmasına Oy Verenleri Değil Herkesi Davet Ediyorum' - onedio.com
Ekrem İmamoğlu'nun İlk Mesai Günü: 'Başlangıç Buluşmasına Oy Verenleri Değil Herkesi Davet Ediyorum' - onedio.com

Çalışanlarla tanışan İmamoğlu'nun ilk işlerinden biri menüyü eşitlemek olmuştu.

İmamoğlu, Belediyedeki İlk Mesai Gününde Tabldotu Eşitledi: 'Birine Antrikot, Birine Musakka Olmaz' - onedio.com
İmamoğlu, Belediyedeki İlk Mesai Gününde Tabldotu Eşitledi: 'Birine Antrikot, Birine Musakka Olmaz' - onedio.com

Bugün ise basının gündeminde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imzasının yer aldığı iki talimat var. 

Habertürk'ün aktardığı bilgiye göre Ekrem İmamoğlu, 2 müfettiş ve 3 uzmandan oluşan 5 kişilik heyete, İBB ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme, araştırma ve kopyalama yetkisi verdi.

İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazılı talimatta şu ifade yer aldı.👇

📷 Habertürk

“Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir. Gereğini rica ederim.”

İmamoğlu, Genel Sekreterliğe gönderdiği talimatta ise harcama ve ihalelerin ikinci bir talimata kadar durdurulmasını istedi.

📷  OdaTv

Talimatta şöyle denildi:

"18.04.2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşlarının (İSKİ ve İETT) ve iştiraklarinin günlük ve rutin işleri aksatmayacak şekilde iş ve işlemlerin devam ettirilmesine, bu kapsamın dışında kalan ödeme, harcama, ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, personel alımı, araç kiralama, alım satım, gayrimenkul kiralama, alış ve satış ve benzeri tüm işler ve işlemler ikinci bir talimata kadar durdurulmasına karar verilmiştir. Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim." 

Bunların yanı sıra İmamoğlu'nun, belediyeye bağlı şirketlere kayıtlı araç, telefon ve bilgisayarları kullananların listesini istediği aktarılıyor.

Seçildiği gün ile göreve geldiği gün arasındaki 17 güne ilişkin banka ve tapu kayıtları da İmamoğlu'nun istediği belgeler arasında 👇

"Veri tabanı talimatı" haberleri üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlgili yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının, bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak, 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihli olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi veri merkezinde muhafaza edilmesi olup, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.

Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir."

İmamoğlu: "Ne yazık ki duyum değil daha ötesi tespitlerimiz var" 🎥

Basın mensuplarının konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan İmamoğlu şöyle konuştu:

"31 Mart'la 18 Nisan arasında ne yazık ki duyum değil daha ötesi tespitlerimiz var. Bunları en sağlıklı şekilde kıyaslamak, verileri analiz etmek ve halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur, bizim kozmik odayla işimiz olmaz. Bu devletin hafızasıdır, onu koruyoruz."

İBB elektronik veri tabanı ve altyapıya ilişkin talimat, hükümete yakınlığı ile bilinen medya ve isimler tarafından "skandal hamle" olarak değerlendirildi.

"Kozmik Oda" benzetmesi yapanlar oldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir