Ekonomideki Gidişat Eğitime Vurdu... Milli Eğitim Bakanlığı'nın Bütçesi 2 Milyar TL Kesildi

 > 
555PAYLAŞIM

Kurdaki dalgalanma ve piyasadaki kötü gidişat sebebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı tasarruf paketi eğitimi vurdu. Yılın ilk 6 ayının ardından MEB ’in elinde maaşlar hariç kalan 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL’den 2 milyar TL’si “ tasarruf tedbirleri” kapsamında kesildi.

Yapılan bu kesinti, eğitim kalan miktarın yüzde 18'ini oluşturdu.

Böylece okulların onarımlarından, yeni okul yapımı için kamulaştırma giderlerine kadar pek çok kalemde kesinti yapılmış oldu.

Okul öncesinden liseye kadar öğrencilerin ailelerine verilen burslardan 20 milyon TL, devlet parasız yatılı öğrencileri için yine ailelerine verilen pansiyon yardımından 103 milyon TL kesildi.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, özel okula gidecek öğrenciler için ayrılan 1.2 milyar TL teşvikten 75 milyon TL kesinti yapıldı. Milyarca liranın çöpe atıldığı Fatih Projesi’nden ise 705 milyon TL kesildi.

Fatih Projesi’nden yüzde 68’lik kesinti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ’nın tasarruf reçetesinin ayrıntılarına göre en yüksek kesinti, tablet bilgisayar ve akıllı tahtalı eğitim uygulaması olan FATİH projesinden yapıldı. MEB ’in 2018 bütçesine göre projenin yürütücüsü Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 1 milyar 35 milyon 84 bin TL ayrıldı. Yılın ilk 6 ayında bu paranın yüzde 0.74’ü harcandı. Geriye kalan 1 milyar 27 milyon 378 bin 475 TL’den 705 milyon TL tasarruf edildi. Genel Müdürlüğün bütçesinden yapılan bu yüzde 68.62’lik kesinti Bu büyük kesinti, FATİH projesi için yapılan alımların iptal edildiği yorumlarına neden oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir