Görüş Bildir
Haberler
Ehliyette 'IQ' Şartına Aile Hekimlerinden Tepki: 'Suratından mı Anlayacağız?'

Ehliyette 'IQ' Şartına Aile Hekimlerinden Tepki: 'Suratından mı Anlayacağız?'

ATKN
08.02.2016 - 13:33 Son Güncelleme: 08.02.2016 - 14:17

Ehliyet için başvuranlar aile hekimlerinden de sağlık raporu alabilecek. Aile hekimleri, 'Ehliyet alacak kişinin IQ’su 79’un altında olmasın deniliyor. Biz bunu suratına bakıp mı anlayacağız?' diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, ehliyet alacak kişiler için gerekli olan sağlık raporlarının aile hekimleri tarafından verilmesinin önünün açılması krize neden oldu. 

1 Ocak’tan itibaren geçerli olan uygulamayı HaberTürk'ten Mert Neşet Muslu'ya değerlendiren İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkanı Dr. Murat Pala, sürücü adayları için belirlenen çoğu kriterin kendilerini aştığını savunarak birçok aile hekiminin vatandaşları uzmana gönderdiğini ifade ederek, “Ehliyet alacak kişinin IQ’sunun 79’un altında olmaması isteniyor. Kişinin IQ’sunu suratına bakarak mı anlayacağız? Kişide gece körlüğü ya da epilepsi rahatsızlığının olup olmadığıyla ilgili değerlendirme yapamayız” diye konuştu.

'Uğraştırma, imzala hocam' baskısı

'Uğraştırma, imzala hocam' baskısı

Vatandaşların, “Bizi uğraştırma, imzala hocam” diyerek rapor için hekimlere baskı yaptığını söyleyen Pala, “Yönetmelikte, aile hekimlerinin şüpheli bir durum görmesi halinde kişiyi uzmana sevk edebileceğine dair madde var. Ancak özele gittiklerinde, rapor için para ödeyecek olan vatandaşlar, arkadaşlarımıza baskı yapıyor. Ağır vasıta ve toplu taşıma araçlarını kullanacak kişilere, kafamıza göre sağlık raporu veremeyiz. Bizim sağlıklı raporu verdiğimiz bir kişi, görme bozukluğu ya da psikiyatrik rahatsızlığı nedeniyle kazaya karışırsa, bunun sonucu ne olur? Bu durumun hukuki sıkıntılarının yanı sıra vicdani sorumluluk altında kalırız” dedi. Sağlık raporlarının verilmesi için 5-6 doktordan oluşan kurulların oluşturulması önerisinde bulunan Pala, “Ayrıca ehliyet alırken verilen paralarda Şoförler Odası’na bile bağış yapılıyor ama aile hekimlerine ödeme yapılmıyor” dedi.

Yeni yönetmelik ne diyor?

Yeni yönetmelik ne diyor?
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

29 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik” ile ehliyet alacak kişilere yönelik yeni muayene şartları ve kurallar getirildi. Yönetmelikte şu ifadelere yer verildi: 

“Sürücü ve sürücü adaylarının muayeneleri; Sağlık Bakanlığı’na ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında görevli tabip veya uzman tabip tarafından bu yönetmelik hükümlerine göre yapılır ve sağlık raporu düzenlenir.”

HaberTürk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
24
13
9
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gwn

ehliyeti olup sinyal vermeyen ne kadar idiot varsa onlara sesleniyorum. fites topuzu dötünüze girsin

narobb

Sinyal kolu da girebilir bence zaten kullanmıyorlar

Ewok The Hutt

'uğraştırma, imzala hocam' diyene zaten verme. onun IQ'sunu 20 kere ölç yine 70 üstüne çıkmaz..

Soykan Saatman

Sanırım Aile Hekimi olmak için de "IQ" şartı gerekiyor. Yapılması gereken konusunda size bilgi ya da eğitim verilecektir. Biraz sıradanlığın dışına çıkmaya ç... Devamını Gör