Görüş Bildir
Haberler
Eco’dan Vasiyet: 10 Yıl Boyunca Adıma Etkinlik Düzenlemeyin

Eco’dan Vasiyet: 10 Yıl Boyunca Adıma Etkinlik Düzenlemeyin

Ulaş
23.03.2016 - 18:34 Son Güncelleme: 24.03.2016 - 08:56

Dünyaca ünlü İtalyan yazar, göstergebilimci ve eleştirmen Umberto Eco’nun farklı bir vasiyeti ortaya çıktı. Vasiyete göre Eco önümüzdeki 10 yıl içerisinde kendi ve eserleri adına herhangi bir etkinlik düzenlenmesini istemiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ANSA haber ajansında yer alan bilgilere göre, 19 Şubat’ta hayatını kaybeden Umberto Eco, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca ne kendi ne eserleri adına ne de düşünceleri üzerine konferanslar, buluşmalar ve akademik etkinlikler düzenlenmesini istemedi.

Söz konusu vasiyetin, Eco’nun eşi Renate Ramge tarafından, yazarın arkadaşı Patrizia Violi’ye aktarıldığı belirtildi. Patrizia Violi, “Bu da profesörün (Umberto Eco) son şakası” ifadelerini kullandı.

'Kararı gülümseyerek ve saygıyla karşıladım'

'Kararı gülümseyerek ve saygıyla karşıladım'

Umberto Eco’nun, ölümüne kadar uzun yıllardır çalıştığı Bolonya Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, “Bu fikir, Eco’nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz” diye konuştu.

Umberto Eco’nun yakın arkadaşlarından Ivano Dionigi de, “Eco bu seçimiyle, başka bir kategoride insan olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

ANSA, İtalya’da Eco’nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı.

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
3
2
2
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Orkun Kılıç

Elli yıl düzenlenmese dahi kendisi ve eserleri unutulmayacağı için sıkıntı yok... Allah Rahmet Eylesin