Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Duyduğunuzda Şaşırmayacağınız Ancak Bilim Tarafından da Tescillenmiş 18 Gerçek

77PAYLAŞIM

Mental Floss'dan derlediğimiz bu içerikte hepimizin bildiği ancak araştırmalar ve deneylerle bilim tarafından kanıtlanmış 18 gerçekten bahsettik. Merak ediyorsanız, buyurun.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/550332/ob...

1. Kediniz sesinizi tanıyor ama komutlarınızı dinlemiyor.

Tokyo Üniveristesi'nin yaptığı araştırmaya göre kediler sahibinin seslerini tanıyor, komutlarını duyabiliyor ancak görmezden geliyor çünkü onlar köpeklerin aksine kendi kendine evcilleşen hayvanlar.

2. Ev ödevi yapan çocuklar daha başarılı oluyor.

Ekonomist Nick Rupp sınıfını ödev yapanlar ve yapmayanlar olarak iki gruba ayırıp ödev yapmanın öğrenme üstündeki etkisini ölçecek bir deney yaptı. Sonuç şaşırtıcı değil. Ödev yapan çocuklar yapılan testlerde çok daha yüksek başarı gösterdiler.

3. Topuklu ayakkabı acıtır.

Hepimiz kadınlar olarak topuklu ayakkabılar üzerinde kendimizi daha mutlu ve öz güvenli hissediyoruz ancak topuklu ayakkabıların bize faydadan çok zararı var. Araştırmalara göre hayatının çoğunu topuklu ayakkabılar üzerinde geçiren yaşlı kadınların %64'ü şu an ayak rahatsızlıkları çekiyor.

4. Mısır gevreği sütle daha güzeldir.

Uzmanlara göre su bileşenleri nedeniyle mısır gevreğini çamur gibi yaparken süt mısır gevreğini lezzetli bir hale getiriyor.

5. Erkekler kadınların göğüslerine bakarlar.

Göz takip sistemini kullanarak yapılan araştırmaya göre erkekler kadınların vücutlarına özellikle göğüslerine yüzlerine baktıklarından daha fazla bakıyorlar.

6. Çok yemek kilo aldırır.

Uzmanlara göre 1970'den bu yana yetişkinler olması gerekenden 8 kilo daha fazla kiloya sahip. Bunun sebebi olarak da yetişkinlerin geçmişe göre çok daha fazla yemek yemesi görülüyor.

7. Düzensiz ve kötü beslenmek sağlığınıza zararlıdır.

16 yıl boyunca 5350 yetişkinin karşılaştığı hastalıklar ile yeme alışkanlıkları takip edilen bu araştırma 2013'de sonuçlandı. Bu yetişkinlerden batı tipinde yani yağlı ve düzensiz beslenenlerin beden yaşı diğerlerine göre olması gerekenden daha fazla.

8. Okumak beyin gelişiminiz için faydalıdır.

Akademik olarak okumak ve zevk için okumak adlı iki kategoriden oluşan çalışmanın sonucuna göre iki türlü okuma alışkanlığı da kan akışını düzenlemesi sebebiyle beyin gelişimine ciddi oranda katkıda bulunuyor.

9. Partileriyle ünlü okullarda öğrenciler daha fazla alkol tüketiyor.

120 üniversiteden 50 bin öğrenciyi içeren çalışmaya göre eğer öğrencilerin okuduğu okullar partileriyle ünlüyse o okuldaki öğrenciler çok daha fazla alkol tüketiyor.

10. İnternet üretkenliği engelliyor.

Araştırmalara göre 18-29 yaş arası yetişkinlerin %53'ü günde en az bir kere interneti sadece boşa zaman harcamak için kullanıyor.

11. Kadınlar da erkekler kadar partnerlerinin seksi olmasını istiyor.

Araştırmacılar fiziksel çekiciliğin ideal bir partnerle ne kadar ilişkili olduğunu test etmek için istekli katılımcılara bir kelime ilişkilendirme testi uyguladı. Katılımcıların doğrudan partnerlerinin görünümünün önemi sorulduğunda nasıl yanıt verdiğine bakılmaksızın, seksilik ile ilgili kelimeler gösterildiğinde olumlu cevaplar verdikleri görüldü. Araştırmacı Paul Eastwick, "bir kişi bana, örneğin, bir erkeğin ne kadar çekici olduğunu umursamadığını söylüyorsa, araştırmamız, iddiasının aslında öyle olmadığını söylüyor." dedi.

12. İnsanlar ucuz olduğunda daha çok meyve ve sebze alıyor.

Amerika'da marketlerde meyve ve sebzelerin fiyatına %50 indirim, indirim kuponları ve beslenme eğitimleri vererek insanların meyve sebze alma alışkanlıklarını ölçen bir deney yaptılar. Sonuçlara göre indirim ve eğitim varken alınan meyve ve sebzeler sadece eğitim varken alınanlardan çok daha fazla.

13. Kadınlar müzisyen erkekleri çekici buluyor.

Yapılan deneyde 100 erkek sırt çantalı, 100 erkek gitar çalıyor ve 100 erkeğin eli boş ve onlardan 300 genç kadının telefon numarasını almaları isteniyor. Sonuçlara göre kadınların %31'i elinde gitar olan erkeklere telefon numaralarını verdi. Bu demek oluyor ki kadınların partner seçiminde sanatsal aktivitelerin etkisi önemli ölçüde.

14. Seksi olan kadın garsonlar daha fazla bahşiş alıyor.

Araştırmalara göre büyük göğüs ölçülerine, sarı saça ve ince bir vücuda sahip garsonlar en çok bahşişi alırken bu oran yaş ve vücut ölçüleriyle ters ilişkili olarak değişiyor.

15. İnsanlar hava durumuna göre giyiniyor.

Uzmanlara göre akşam saat 6'daki hava durumu insanların kıyafet seçimlerini etkileyen baş sebep olarak görülüyor.

16. Partnerleri cömert olan ya da düzenli seks yapan çiftler daha mutlu.

18-46 yaş aralığındaki 1400 çocuklu çifti inceleyen araştırmaya göre birbirine karşı cömert olan çiftler daha mutlu. Sürprizler yapmak, hediyeler almak hatta çiçek bile yapmak ilişkinizi daha mutlu hale getirebilir.

17. Uzmanlar iyi sezgilere sahip.

Pahalı bir el çantanız varsa ve sahte olabileceğinden endişeleniyorsanız, bir uzmanın hislerine mi amatör birinin gerekçeli açıklamasına mı güvenmeyi tercih eder misiniz? Üç üniversiteden bir grup araştırmacı yaptıkları çalışmada bu soruya cevap aradılar. Bir grup öğrenci aldılar ve onlardan sahte ve gerçek 2 Louis Vuitton çantayı birbirinden ayırt etmelerini istediler. Bazıları kararlarını tamamen sezgi üzerine temel alması, diğerlerinin ise mantıklı olarak düşünmesi istendi. Her iki grup arasında uzmanlar ve Louis Vuitton el çantası olan insanlar vardı. Sonuçlara göre sezgi durumunda, yüksek uzmanlığa sahip katılımcılar daha yüksek performansı gösterirken mantık koşullarında, yüksek uzmanlığa sahip olanlar, düşük uzmanlığa sahip olanlardan daha iyi performans gösteremediler.

18. Toplantılar sıkıcıdır.

37 araştırmacının katıldığı çalışmaya göre toplantılar motivasyonu yüksek çalışanları bile daha huysuz ve stresli yapıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
milevamaric

Acaba dalga mı geçiyosunuz diye düşünmedim değil

bmo

wooOOOooowwwwwWW

l0ki

way a.q bilgilere bakkkk

sist-kucuk

fazla yemek kilo aldırır bu nece tespittir üstat

sema-yildirim3

Onedio yine mükemmel bilgiler vermiş. O zaman bir bilgi de benden ''Türkiyen'nin başkenti Ankara'dır.''

Görüş Bildir