Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Durun Bir Dakika Biz de Bilimin Yalancısıyız! Aslında Zeka Geni Anneden Gelmiyormuş

440PAYLAŞIM

Daha önceki içeriğimizde zeka geninin neden ve nasıl anneden geçtiğini açıklamıştık. Ancak bilim bize ters köşe yaptı ve Forbes dergisi bu teoriyi yalanladı. 

Makalenin öncülüne göre 'zeka geni' X kromozomunda bulunuyordu ve kadınlarda iki adet X kromozomu olduğu için zeka genini anneden alma ihtimali iki katına çıkıyordu. Bakın baştan uyarıyoruz, az sonra okuyacaklarınız da bilim insanlarının açıklamaları.

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/emilywilling...

İşte önceki içeriğimiz.

Zekiyseniz Sebebi Anneniz! Bilim Zeka Geninin Anneden Geçtiğini Açıkladı - onedio.com
Zekiyseniz Sebebi Anneniz! Bilim Zeka Geninin Anneden Geçtiğini Açıkladı - onedio.com

Evet, annelerin iki adet X kromozomu var ancak bu kromozomlar eş değil ve tabii ki kadınlar bu kromozomlardan bir tanesini babalarından alıyorlar.

Anneler genelde çocuklarına sadece bir X kromozomu aktarır (çaprazlandıktan sonra), ve ardından çocukları ikinci cinsiyet kromozomunu (X veya Y) babadan alır.

X üzerinde olan herhangi bir gen anneden çocuğa geçebileceği gibi babadan da (genellikle kıza) geçebilir.

Ancak annenin sahip olduğu X kromozomları aynı değil bu yüzden annenin gen aktarma olasılığını otomatik olarak iki katına çıkarmıyor.

Bekleyin, dahası var.

Çoğunuzun bildiği üzere, birçok insan bu kocaman X kromozomlarından iki tanesiyle etrafta dolaşırken bazıları da sadece bir taneyle idare edebiliyor. Nasıl mı? İki katına çıkan 'gen dozajı' için X kromozomları için vücut şöyle akıllıca bir uyarlama yapmış: X'lerden birindeki çoğu hücre kendini kapatıyor. Yani X'e bağlı bir genin çocukta kullanılıp kullanılmayacağı bile belli değil.

Unutmayın, herkeste bir X kromozomu bulunuyor. Evet hepimizde!

Sonuç olarak, kalıtımla bir X kromozomu kazandığınızda (ki bunu okuyorsanız yapmışsınız demektir), o kromozomda hangi genler varsa onu alıyorsunuz, ister zekayla alakalı olsun ister olmasın.

Şunu netleştirelim: Zeka karmaşık.

Belki şu an ölçüp tanımını yaptığımız zekanın yarısı kalıtımla geçebiliyorken, bu yarısı da genetik varyantlara göre genomlarımıza dağılmış bir şekilde bir sürü parçaya ayrılıyor.

Sonuç olarak zeka geni diye bir şey yok, insanın zeka seviyesini etkileyebilecek onlarca etken var.

Bunu ne X kromozomuna ne annenize bağlayabiliriz. Hatta bunu sadece genlere bile bağlayamayız.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
10ursk8

Editöre de kimseden gelmemiş besbelli.

gokhangok

umarım anneden geliyordur keza benden geliyorsa oğlumdan yana sıkıntıya düşebilirim :D

mmurat

gen zeki olmaz, beyni bile yok nasıl düşünsün, şuursuz hücrelerden bahsediyoruz şurada. Genlere ne yapacaklarını emreden, insanlardan çok daha zeki davranmasını sağlayan yüce Allah'tır yani o zekanın sahibi Allah'tır, genler değil. Allah'ın varlığı bu kadar net

selin-yilmaz43

Zeka genleri mitokondri içindeki genlerde bulunur, mitokondri de anneden geçer. Tabi zeka üstünde sadece bunun etkisi yok. Az da olsa babanın etkisi ve çevresel koşullar da var. artık lütfen Allah yarattı diyip geçmeyin.

basar-demirsoy

Zekanın sahibi sen olmadığın açık, evet.

recep-balta

Mitokondri ökaryot hayvan hücrelerinde bulunan bir organeldir. Canlının genetik bilgisi hücre çekirdeğinde bulunan DNA da tutulur. Rica ediyorum bilginizin olmadığı hususlarda fikir beyan etmeyin.

selin-yilmaz43

beyinlerinizi o kadar çok ataerkilliğe adamışsınız ki kör ve sağır olmuşşsunuz. siz kimsinizde benim gibi bilime yıllarını adayan birine bilginiz yok dersiniz? ataerkilliğin içinde kaybetmişsiniz zavallı beyinlerinizi yazık size hepinize azıcık zeka alıp araştırın ve öğrenin zira kafanızın içindeki şey artık mahfolmuş .

selin-yilmaz43

eğer zekanın sahibi olmasaydım sizin gibi yerlerde olurdum. ama bakınki nerelere çıkmışım ne ilginç değilmi?

basar-demirsoy

Selincim, üstüne alınmışsın sanırım cevabımı. Murat'a söylemiştim ben onu, Murat'ın zekanın kendisine ait olmadığını söylediği cümleyi onaylar bağlamda.

selin-yilmaz43

peki

sciencesoldier

küçük bir uyarı murada laf anlatmak için kendinizi boşa yormayın. daha inançla bilimi ayıramıyor boşuna uğraşırsınız.

emremer

İçerikten çok, düzeltme olayı çok güzel. Onedio'da eşine pek rastlanmıyor zira. (bkz: Çin'deki Türkmenlere işkence yapıldığı yönündeki yalan haber, bkz: doğru bilenen yanlışlar vb.. ) Darısı diğer yazar ve editörlerin başına.

logicaldoor

Babadan geliyor dememek için amma da kıvırmışsınız yahu. Tamam tamam bizden de gelmesin. Zeki ve akıllı olsun da nereden gelirse gelsin...

selin-yilmaz43

baba , baba baba başka bişey bilmiyorsunuz zaten. he he tamam çocuk sadece babasından alıyor sadece hiçbişeyi anneden almıyor anne değersiz hiçbişey değil baba üstün baba soy zeka herşey demek baba. çocuk sadece babanın baba çoooook önemli okadar önemliki anne olmasada olur. yeter artık gerçekten ataerkil yorumlardan bıktım. lütfen bilim eğitimi alıp gelin.

logicaldoor

Bu konuyu "babasıyla" çözmenizde fayda var. Biz aranıza girmeyelim. Ya da belki bir psikologla filan konuşmak isteyebilirsiniz. Bilemiyorum. Zekasını annesinden almıyormuş diyen ben değilim zaten, "bilim eğitimi alıp gelenler" demiş. Babadan alıyor da dememişler. Ben şahsen sorun etmedim. Bugüne kadar yaptığım herhangi bir yorumda da "Anne" için değersiz dediğimi hatırlamıyorum. Dünyada iki toplumsal yaşam tarzı vardır selin hanım ataerkil ve anaerkil. Birisi olmayacaksa öteki olur. İkisi de olmasın diyeceğinizi sanmıyorum. Muhtemelen anaerkil olsun istiyorsunuzdur. Doğaldır. İleride bir gün o da olur tekrar. Bu kadar yormayın kendinizi bence. Yine de siz bilirsiniz tabii...

selin-yilmaz43

onun ortası var biliyormusun? sen burda zekayı babaya bağlamışsın herşeyi bağladığınız gibi lütfen yorumunuzu dikkatli okuyun ve anlayın anneleri aşşağıladığınızı anlarsınız. yine belirtmek istiyorum ataerkil ve anaerkilliğin ortasında yaşayan toplum var bilmiyorsunuz galiba herşeyin ortası iyidir fazlası zarardır bilmezmisiniz

selin-yilmaz43

Zeka genleri mitokondri içindeki genlerde bulunur, mitokondri de anneden geçer. Tabi zeka üstünde sadece bunun etkisi yok. Az da olsa babanın etkisi ve çevresel koşullar da var. bilin istedim

logicaldoor

Demokrasi nasıl bir yanılsama ise o bahsettiğiniz toplum düzeni de öyle bir yanılsamadır. Ama herhangi bir konuda tartışılabilecek durumda olmadığınızı düşünüyorum. Kimsenin anneler değersizdir dediği yok. Velev ki zekasını babasından alıyor olsun. Ne fark eder? Bu niye anneyi değersiz kılsın? Bu konuda aşırı takıntılısınız. Anneyi veya babayı değerli kılan şey çocuğuna verdiği herhangi bir özelliği değildir. Annelik veya babalık salt biyolojik kavramlar değildir ve sadece çocuk sahibi olduğunuz için anne ya da baba olmazsınız. Dolayısıyla annenin veya babanın değeri de bunlarla belirlenmez...

yasin.kavraz

La sen kimsin gardaş bir kimliğini açıkla da bilelim.Aziz Sancar'ın yanında master mı yaptın.Millete bilim nutuğu atıyorsun.Öğrenmiş bir tane mitokondri,sen dedin diye hepimiz oooo kesin öyledir diyeceğiz.Git kendi kadınlık egonu başka yerde tatmin et.Meseleye bilimsel yaklaşmıyorsun.

selin-yilmaz43

meseleye kimin bilimsel yaklaşmadığı apaçık ortada hepiniz öyle kara bir cahilsinizki benim bilime yıllarımı adamışlığımı bilmeden aşşağılıyorsunuz. bilimi araştırsaydın azıcık o kör beyninle , benim ne anlattığımı , kim olduğumu anlardın. siz sadece YOBAZSINIZ! o zavallı aklınızı ataerkillikle doldurmuşsunuz sadece ve başka hiçbirşeyi kabullenemiyorsunuz yazık YOBAZLAR.

selin-yilmaz43

lütfen sende mitokondriden başka bildiğin şeyleri anlatırmısın yüce bilim insanı aydınlanalım burda?

selin-yilmaz43

gelip hepinizin tartışması gereken kişi burda benim ! ben! baktım aşşağıya yorumlara bakmaz olsaydım bu ne cahilliktir arkadaş . bilmeden konuşmayın yorum yazmayın şuraya o zavallı beyinlerinizle. doldurmuşsunuz ataerkilllikle konuşmayın kör olmuşsunuz yobazlaşmışsınız ki benim gibi bir profesöre böyle bir yaklaşımda bulunup hakeret edebiliyorsunuz.

yasin.kavraz

Seni özellikle oturup rencide etmek hoşuma gidiyor valla bak.Çauğma rolex:D.Senden olsa olsa BMC prof olur.O da senin gibi sesi çok çıkıyor ama gitmiyyy:D

selin-yilmaz43

senin gibi bir cahil beni rencide mi etmiş? terbiye ahlak yoksunu insansın ilk önce bi yaşına sonra benim yaşıma bak burda benim tırnağım ble olamayan insana bak. sizin gibileri çok gördük.

selin-yilmaz43

cahiller sizin uzmanlık alanınız hakkında bile sizden daha iyi bilgi sahibidirler. Ne zaman bir cahille tartışsanız, hep kaybedersiniz” Cahil her konuda her şeyi en iyi bilen kişi olduğundan(!) tartışmayı her zaman kaybetmeye mahkumsunuz. En iyisi onlara bir şey anlatmak için hiç zamanınızı harcamayın.. diye bir söz var.

Görüş Bildir