Görüş Bildir
Haberler
Duran Kalp Yedi Saatte Çalıştırıldı: İngiltere'de Yüzlerce Kişiye Umut Olacak Gelişme

Duran Kalp Yedi Saatte Çalıştırıldı: İngiltere'de Yüzlerce Kişiye Umut Olacak Gelişme

Ulaş
22.02.2021 - 15:16

İngiltere'de yapılan bir kalp nakli, acil nakil bekleyen hastalar için umut yarattı. 'Durmuş' bir kalpten yapılan nakil 6 kişiye umut oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiltere’deki Royal Papworth Hastanesi'nden doktorlar ölü bir kişiden aldıkları kalbi çalıştırarak 16 yaşındaki bir çocuğa nakletmeyi başardı. Bu yöntemle 10 gün içerisinde 5 çocuğa durmuş kalp nakli gerçekleştirildiği ifade belirtildi. 

İngiltere’deki Royal Papworth Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan doktorlar, ölü bir kişiden aldıkları kalbi çalıştırarak 16 yaşındaki Anna Hadley adlı başka bir hastaya nakletmeyi başardı. İşlemin kalp nakli bekleyen yüzlerce kişiye umut olduğunu söyleyen doktorlar bu yöntemin daha fazla yaygın hale gelebileceğini ifade etti.

Duran kalp 7 saatte özel teknik ile çalıştırıldı.

Duran kalp 7 saatte özel teknik ile çalıştırıldı.

İşlemin, 'Ölümünden sonra bağış’ (DCD) adı verilen program kapsamında gerçekleştirildiği ifade edilirken, işlemde organlarını bağışlamayı kabul eden kişinin cansız bedeninden kalp, 7 saat sonra özel bir teknik ile yeniden çalıştırılmaya başlandı.

Kalp daha sonra 16 yaşındaki Anna Hadley adlı kişiye nakledildi. Hadley’in yanı sıra yaşları 12 ve 16 arasında değişen 5 çocuk için aynı yöntem uygulanarak nakil işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

'Artık durup soluklanmıyorum...'

'Artık durup soluklanmıyorum...'

Uygulanan yöntemle kalp nakli gerçekleşen 14 yaşındaki Freya Heddington da “Uzun yürüyüşlere çıkabiliyor, dağa tırmanabiliyorum ve bunları yapmak için artık durup soluklanmam gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

Doktorlar bu işlemin kalp nakli bekleyen yüzlerce kişiye umut olduğunu söyledi.

Öte yandan, ABD'de Haziran 2019 yılında ilk kez ‘kalp ölümünden sonra bağışlanmış bir kalbin başka bir hastaya nakli’ gerçekleştirilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
15
8
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ukela

Organ bağışı bu kadar düşük seviyelerde olduğu sürece boş sevinçler bunlar. Ölen her kişi kamu malı sayılıp organları nakil için kullanılmalı. Kişisel siniri... Devamını Gör

Dead nettle.

Yurt dışını bilmem ama Türkiye de dini inancı olmayanlar Kendilerini yaktırmıyor ve en az %70 i organlarını bağışlıyor. Sorun dini inancı olanlarda ve bu tü... Devamını Gör

Bilim Bilimi

Başlığı öyle bir atmışsınız ki, ben kalbi duran kişinin kalbi yedi saat sonra çalıştırıldı sandım. Tam beyin ölümünü soracaktım ama durum farklıymış.