Dünyayı Tehdit Eden Gelişme: Bu Hafta Atmosferde Tarihin En Yüksek Karbondioksit Değerleri Kaydedildi!

 > -

İklim değişikliğinin, bir diğer deyişle küresel ısınmanın en büyük etkenlerinden biri olan karbon salınımları giderek daha da tehlikeli bir seviyeye ulaşmaya devam ediyor. Paris İklim Anlaşması'na imza atan ülkeler, atmosferdeki ısı kaybını azalttığı için iklimin bozulmasına sebep olan karbondioksit salınımlarını kontrol altına alma sözü vermişti. Fakat Hawaii'de yer alan Mauna Loa gözlemevinin bu hafta yaptığı ölçümlere göre atmosferdeki karbondioksit seviyesi insanlık tarihinin en kritik seviyesine ulaştı bile...

Geçtiğimiz Salı günü, Hawaii'deki Mauna Loa Gözlemevi, atmosferdeki karbondioksitin insanlık tarihinde şimdiye kadar kaydedilenin en yüksek seviyeye ulaştığını tespit etti.

Atmosfer bu hızla karbon emisyonuna maruz kalmaya devam ederse, dünya iklimi son 50 milyon yılda görülmemiş bir değişikliğe doğru sürüklenecek.

Vice'ın haberine göre, atmosferdeki ısının dışarı atılmasına engel olarak iklim değişikliğine ciddi boyutta etki eden karbondioksit emisyonlarının gezegenimizden kaybolması muhtemelen 20 ile yüz bin yıl arası bir zaman alıyor.  

Dolayısıyla, küresel çapta karbon emisyonları son üç yıldır sabit olmasına rağmen, bu emisyonların tamamen yok olması aslında son derece zor olacak.

Sanayileşme çağından önce, karbondioksit 1 milyonda 280 parçaya kadar artış göstermişti.

Ancak 2013 yılında yine Mauna Loa Gözlemevi, atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin 1 milyonda 400 parçayı geçtiğini tespit etti.

Bu ölçüm o zaman bile olması gerekenden çok daha fazlaydı çünkü son 15 yılın en ciddi ve en tehlikeli ölçüm sonuçları ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda 195'den fazla ülke, küresel ısınmanın iki derece artmasını önlemeyi amaçlayan Paris İklim Anlaşması'nın bir parçası olarak sera gazı emisyonlarını azaltma sözü verdi.

Bunun bir sebebi de bilim insanlarının gezegendeki ısınmanın geri dönüşü olmayan bir yola girdiği konusunda yaptıkları uyarı olmuştu.

Bilim İnsanlarına Göre Başımız Dertte: İklim Değişikliğinde Kritik Seviyeyi Aşmak Üzereyiz - onedio.com
Bilim İnsanlarına Göre Başımız Dertte: İklim Değişikliğinde Kritik Seviyeyi Aşmak Üzereyiz - onedio.com

Fakat bu son gelen ölçümler, küresel ısınma karşıtı gösterilecek çabaya ve destekçilerine aslında hiç de umut vermiyor.

tallbloke.files.wordpress.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir