Dünyayı Değiştiren Olaylar: Vietnam Savaşı ve O Dönem Yaşananları Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

-

Vietnam Savaşı, kuşkusuz ki dünyanın yakın tarihinde yaşanan dünya savaşları gibi olmasa da en büyük savaşlardan bir tanesi olmuş, milyonlarca insanın hayatını etkilemiş, insanların ölmesine neden olmuştur. 

Vietnam Savaşı her ne kadar çoğunlukla "Vietnam batağına saplanan ve çıkamayan Amerika" gibi başlık ve çıkarımlarla önümüze gelse de durum hiç de öyle değil. Vietnam Savaşı'nın sebepleri, neden yapıldığı ve dünyada ve Vietnam'da yaşanan protestolara ilişkin hafızamızı güncelleyelim.

Vietnam'da 1960'ların başında başlayan Amerikan varlığı, ülke genelinde gündeme gelmese de az sayıda vatanseverin protestolarıyla ilgi çekmeye başlamıştı.

Eylemciler yapılan polis müdahalelerine karşı da tepki gösteriyor ve yapılması gereken müdahalenin Amerika Birleşik Devletleri güçlerine yapılmasını söylüyorlardı.

Olayın aslına bakarsak Fransa Vietnam'dan çekildikten sonra Kuzey - Güney olarak ayrılan Vietnam'da ABD ve Sovyet Rusya, Çin karşılaşmasını görüyoruz.

upload.wikimedia.org

ABD, Güneydoğu Asya’da stratejik bir konumda bulunan Güney Vietnam’ı kendi çıkarlarına uygun buluyordu ve bu nedenle Güney Vietnam’ı her şekilde desteklemekteydi. Kuzey ise malumunuz Sovyetler ve Çin tarafından destekleniyordu.

Vietnam'da 1956 yılında birleşme üzerine referandum kararı alındı. Kararı Birleşmiş Milletler vermişti. Başa gelen Vietnam lideri Diem, çok güçlü bir anti-komünistti ve ABD ile oldukça yakındı.

Tarihler 1955’i gösterirken, Bao Dai yönetimi düşürüldü ve Ngo Dinh Diem yönetimi başa geldi. Diem, ülkeye hakim, çok güçlü bir anti-komünistti ve bu özelliğinden dolayı ABD ile arası doğal olarak çok iyiydi. 

Cenevre Antlaşmasına göre, 1956 yılında yapılması planan bir referandum ile Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam birleşecekti.  Kuzey Vietnam'ın dönem lideri Ho Çhi Minh, Vietnam’ın tamamını ele geçirip bölgenin tamamında komünist rejimi getirmek istiyordu. Bu sebeple Güney Vietnam da mevcut hükümeti devirmenin çarelerini arıyordu. 1957 yılı itibariyle Güney Vietnam’da terör faaliyetlerine başladı. Bu da olayların başlamasına neden oldu. ABD yüzbinlerce askeri çoktan Vietnam'a yerleştirmeye başlamıştı.

Yapılan erken dönem protestoları hızlıca Vietnam'a yerleşen Amerikan askerleri nedeniyle yapılıyordu.

Ancak güvenlik güçlerinin tepkisi ve uyguladığı güç çok fazlaydı. Gösterilerde insanlar ölmeye başlamıştı çoktan. Bu da ülke çapında bir infiale neden oldu. Artık yerli halk durmuyor ve tepki göstermeye başlıyordu.

Aynı dönemde Amerikan halkı da savaş karşıtı gösteriler düzenliyordu. Dönemin başkanı Kennedy halkın desteğini toplamak için açıklamalar ve propaganlar yapıyordu.

Ancak Kennedy'nin ani ölümü işlerin seyirini bir kez daha değiştirmişti. ABD daha fazla asker ve cephane ile Vietnam'a gelmeye başlamıştı. Sonuçta dünya komünizm tehlikesi altındaydı ve birileri de bununla savaşmalıydı! Bunu da tabii ki süper güç Amerika üstlenmeliydi.

Yerel halk direniyor, tepki gösteriyor ancak ABD ve ABD destekli yerel güçler affetmiyordu.

Vietkonglar canlı olarak helikopterlerden aşağı atılıyor, sokak ortasında infaz ediliyor, dövülerek öldürülüyordu.

Aşağıda yer alan fotoğraf savaşın simgelerinden birisi haline gelmiştir. ABD'nin yerli halk Vietkonglar'a karşı gösterdiği acımasızlık ve vahşetler durmak bilmiyordu.

Napalm bombasını kullanan ABD büyük ölümlere neden olmuştu. 1972'de dünyanın gözünü Vietnam Savaşı'na çeviren ve üstte görülen fotoğrafı çeken fotoğrafçının adı Nick Ut. 

Kendisine Pulitzer ödülünü getirecek olan kareyi çektiğinde, atılan bombanın etkisiyle şoka girdiği için çığlık çığlığa yollarda koşan çıplak kızın adının Kim Phuc olduğunu bilmiyordu. Hikayesi için buraya tıklayın.

Amerika'da da Vietnam Savaşı karşıtı grevler, gösteriler ve yürüyüşler düzenleniyordu. Ancak basına çok yansıtılmıyordu. Çünkü Amerikan hükümetinin halkın desteğine ihtiyacı vardı.

Ağır bir maddi yükün altına giren hükümet halkı destek vermesi için örgütlemeye çalışıyordu. Halk ikiye bölünmüştü. Bir kısım hükümeti, diğerleri ise savaş karşıtlığını destekliyordu. 

Savaş karşıtı gösterilerin yapıldığı, 1970 yılının Mart ayında New York'un Greenwich Köyü'ndeki bir kasabada meydana gelen bir patlama oldu. Savaş karşıtı grubun üç üyesi patlamada hayatını kaybetti.

Amerika 1970'lerin başında durmuyor, Asya'ya hızlı bir şekilde yayılmaya çalışıyordu.

Nitekim 1970 yılında Amerikan başkanı Nixon Kamboçya'ya girildiğini halka açıkladı. Yeni kabus Kamboçya'yı bekliyordu. 

Vietnam üzerinde pazarlıklar yapılmış ve hayata geçirilmek istenen projeler için taraf devletler sözleşmişti bile. Yeni hedef Kamboçya olarak belirlenmişti.

Amerika'nın Vietnam'daki mücadele rolü, 1973 başlarında imzalanan barış anlaşmasıyla resmi olarak sona erdi.

Ancak olan yerel halka, kaybolan canlara, yetim veya sakat kalan çocuklara olmuş, bölge halkı telafisi mümkün olmayan bir travma geçirmişti. 

Bir atasözümüz aslında olanları çok iyi özetliyor; filler tepişir, çimenler ezilir! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

ilk maddeyi okuduktan sonra aklıma gelen sözü içeriğin sonuna yazmışlar...

yalnizzadam

O yüzden geçmişinizle gurur duyun. Bakın bakalım Osmanlı döneminde kaç tane böyle vahşet yaşanmış. O özendiğiniz america fransa ingiltere belçika rusya bu konuma gelebilmek için çok değil 40 sene önce 20 sene önce ne katliamlar yaptı. Kendinize gelin.

yalnizzadam

Hem Osmanlı' ya hem Atatürk' e sahip çıkın. 1i Dünyanın en güzel en hoş görülü en merhametli en saygın en güçlü devletini diğeri ise dünyanın en gururlu en onurlu ülkesini kurdu. Bunlar az şey değil.

koray-polat

Osmanlı'nın en son bir yerler işgal ettiği yıl 1600ler. Bu olay 1970. Çok mantıklı bir karşılaştırma gerçekten. Size bu beyni default mu yüklüyorlar yoksa siz zaman içinde bu hale mi getiriyorsunuz?

belissima89

aslında cocukta onu demiş işte 1600 lü olmasına ragmen böyle vahsetler yaşatmamış bi milletten geliyoruz adamlar bundan 50 sene önceye kadar ne katlimlar yapıolardı simdi de insan haklarından bahsediyolar doğru sölemiş cocuk nesi yanlış özeniceksek te şu gün kü medeniyet seviyelerine egitimlerine ekonomilerine laikliklerine özenelim cakma insanı degerlerine deil cnku gerçekten bukdr insan haklarından bahsedip tarih boyu insan haklarnı en cok ezen milletler batı toplulukları

koray-polat

Osmanlı zamanında komutan teslim olmadı diye bütün kaleyi kadın çocuk dahil katletmek normal sayılıyordu. Bugün sayılmıyor. Busu yanlış. Genel olarak o zaman normal gelen şeyler şimdi çok vahşi gelebiliyor. Nasıl o zamanki olayı bugün çerçevesinde yorumlayamazsak, bugünü de o zamanın çerçevesinde yorumlayamayız. Kıyas kabul etmeyecek iki şey. Bu şeye benziyor, elma mı daha tatlı, rüzgar mı? gibi bir durum. Gelelim hoşgörüye. Osmanlı hoşgörü devletiymiş. Tarihi ortaokul tarih kitabında bırakanların bu söylediklerine inanacak değilim. O kadar hoşgörü devleti ki ilk gözlemevini kuran Taküyiddin'in gözlemevini şeyhülislam "meleklerin bacaklarına bakıyor" diye padişaha şikayet ediyor. Ve top atışıyla gözlemevi yıktırılıyor. Bu kadar hoşgörü de fazlaymış. Osmanlı'nın ne kadar hoşgörülü olduğunu merak eden, Mustafa Kemal'e ve işgali kabullenmeyenlere nasıl davrandıklarına baksın.

deen-tharkuho

Saygı hem Osmanlı' ya hem Atatürk' e sahip çıkın diyorsun da sen onu kendi çıkarları için Atatürk'ü halka düşman eden cumhurbaşkanına söyle!

dutyaa

Peki Koray sana bu beyni "olağan" olarak mı yüklüyorlar? Acaba Türk tarihini ne kadar biliyorsun? Ya da hangi tarih kitabında Türklerin katliam yaptığı yazar? Profil resminde bulunan Atamıza o denli yakışmıyorsun ki. Türk Tarih Kurumunun kuruluşuna liderlik etmiş olan Atamıza biraz saygı göster bari tarih oku. Yok ben beceremem diyorsan İlber Ortaylı gibi tarihçileri dinleyebilirsin. Yok bende bulunan beyin İlber Ortaylı'yı da anlayamaz diyorsan popüler olan Murat Bardakçı gibi gazetecilerden de yararlanabilirsin daha yumuşak dille anlatabilir. Bugün sınırlarını belirlemiş olan uluslararası antlaşmalar da bile Türkiye için "Osmanlı'nın Varisi" yazar. Bu durum senin "Kabuğundan çıkmış ama kabuğunu beğenmemiş" bir insan olman olduğunu hepimizin gözüne sokar. Çünkü Türkiye olabilmen için önce Osmanlı'yı kabul etmek zorundasın.

dutyaa

Atatürk Osmanlı'da eğitim görmüş bir asker ve Subay oluğunu reddetmez. Devletlerin ömrü vardır ve biz şanslı olduğumuz için Osmanlı ömrünü tamamladığında Atatürk gibi bir lider yetiştirmiştir (inanmazsın ama Atatürk'ü Osmanlı yetiştirmiştir) ve bugün vatan dediğimiz genç Türkiye'nin kuruluşuna vesile olmuştur. Ama senin gibi bilmişler Atanın ismini/ fotoğrafını/ hatırasını kendi kirli düşüncelerine alet eder. Gerçekten profil fotoğrafı Atatürk olup senin kadar cahil olan insanlara katlanamıyorum.

koray-polat

Kardeş keşke benim okuduğum kitapların yarısını okumuş olsaydın. Neyse. Okumak cehaleti alır sonuçta. Siz inanılmaz Osmanlı'nız ile övünün. Ben profil fotoğrafımdaki Atatürk'ün dediği gibi ilim ve fen üzerine eğiliyorum. Öyle öğretilen tarih ile işim olmaz. İlber Ortaylı'yı severim dinlerim okurum da. Güzel anlatıyor ama çevresinden anlatıyor. Murat Bardakçı'yı sallamıyorum. Daha ziyade Turgut Özakman. Neyse boşver sen takıl pembe hayallerle.

cenk-duman

Bu Koray Amerikalı heralde???

birinci-tekil-birey

abd vietnamda büyük sıçmıştır. Ayrıca suçu olmayan gairban halktan çok cana kıymıştır. holivut filmlerini siktir edip gerçeklere odaklanmak lazım.

saian-ss

Adamı böyle sikerler işte emperyalizm denen ucube!

edzogrun

Hep böyledir ve her zaman olan cahil, yoksul, güçsüz halka olur çünkü birlik olmayı bilmezler ve haliyle çok kolay kışkırtılabilirler. Birlik olabilen bir halkı hiçbir devlet sevmez. Savaşların arkasında her zaman devletlerin anlaşmaları, pazarlıkları yatar ve halk sadece ölür. Bu nedenle hala savaş çığırtkanlığı yapan cahil, yoksul, güçsüz halka YUH hatta OHA denmelidir.

Görüş Bildir