Dünyanın İlk Çöl Bienalinde Doug Aitken'ten Güzellik ve Tenhalık Temalı Ayna Ev Enstalasyonu

820PAYLAŞIM

Çöl temalı sanatlar için yapılan ilk bienal Desert X'te bir Doug Aitken eseri dikkatleri üzerine topladı. Bulunduğu yere özel sanat parçaları ile tanınan Doug Aitken'in Palm Springs'deki bu sıradışı enstalasyonunu Vice'in Yaratıcılar kısmından derledik.

Kaynak: https://creators.vice.com/en_us/article/...

Doug Aitken, Pasifik Okyanusu'nun dibine batırdığı heykeli, ABD'nin bir başından bir başına yolladığı sanat treni ve Dünya'nın merkezinin sesine ulaşmak için kazdığı 213 metrelik çukur gibi modern sanat parçalarıyla tanınıyor.

Eş yöneticiliğini Ed Rusha'nın yaptığı bu çöl bienali 16 farklı sanatçıdan enstalasyonlar içeriyor.

California'nın Palm Springs bölgesinde bulunan bienale, Doug Aitken "Mirage (Serap)" adlı bu aynadan ev eseriyle katıldı. Coachella Vadisi'nde bulunan ev tamamen aynadan yapıldı.

Aitken'in sanat kariyeri büyük ölçüde doğayı manipüle edebilen deneyimsel yollara dayanıyor. Desert X'in misyonunda ise Fransız oyun yazarı Honoré de Balzac'ın "Çöl insanlar olmadığında tanrıdır," sözü yer alıyor. 

Aitken, bu yeni eseri Mirage ile birlikte izleyicilerin izolasyonun enginliği hatırlatmasını istiyor. Enstalasyon, izleyicileri çevrelerindeki yoğun görkemli manzaranın içine alıp onları bir kenar mahalle karikatürüne sıkıştırmaya zorluyor. Aitken, bu ikilik sayesinde, aşırı romantik Batı görüşüne bir delik açıyor; izleyicinin de Kaliforniya'nın güzelliğine hayran kalmasına izin veriyor.

"Burada Palm Springs bölgesinde gördüğünüz şeylere özel ve bu modernizmin ve bu seminal mimari aslında hiç ilgimi çekmiyor. Ben sıradanlığa sahip olmak istedim."

"Sıradan bir şekil almak ve içindeki canı boşaltmak istedim; öyküleri, dokusu yoktu, insanlar yoktu, işgalciler de yoktu. Ve aniden, sadece bu form. Boş bir form. Ardından, bu deneyimi yaşayan izleyici."

"Görüntünün bir diğer özelliği, yaşayan bir şeyi ve sürekli olarak değişen bir şeyi hayata geçirmekti. Bu yüzden aynalar kullandık, izleyiciyi bir parçası haline getirmek için gerçekten oradaydılar; artık sadece yargılayacağınız bir parça sanat görmüyor ve bunun bir parçası oluyorsunuz." diyor Aitken.

Sanat eseri gerçekten bütün California çölünü derinlemesine yansıtıyor.

Doug Aitken ayrıca Joseph Beuys veya Marcel Duchamp gibi sanatçıları örnek göstererek, modern sanatın artık sınırları olmadığını bir kez daha hatırlatıyor.

"Doğal sistemler ile yarattığımız yapay sistemler arasındaki sürekli bir gerginlik ve bir uyum içinde yaşıyoruz."

"Bu ikilem beni çok düşündürüyor. Sanki yatak odanızın 16 dereceye ayarlanmış bir kliması varmış ama dışarısı 25 dereceymiş gibi..."

"Dolayısıyla sanal gerçeklik gibi şeylerden bahsederken, fiziksel bir dünyada yaşadığımız şeyle karşılaştırıldığında bunu oldukça sıkıcı buluyorum."

"Sentetik gerçeklikler yaratmaya devam edebileceğimiz hissi, bizi sahip olduğumuz gerçeklikten uzak tutuyor."

Mirage (Serap) 30 Nisan'a kadar Desert X bienalinin bir parçası olarak serginlenecek.

Desert X Bienali ise 31 Ekim 2017'ye kadar devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen.inan.9277

O evi nasıl bulacaksınız?

lily-gallagher

bu nasil baslik ya

pmomer

başlığı okuyup geri yorumlara gelince ''dünya ve ayna '' dışında aklımda hiç birşey kalmadı

Görüş Bildir