Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Her Yerinden Toplumların Hayat Standartları Hakkında Fikir Veren 17 Otobüs Durağı

-

Dünya genelinde en çok kullanılan ulaşım araçları kara yolu araçları olunca, bir de toplu taşıma araçları işin içine giriyor. O araçları beklediğimiz durakların şekli şemali ise toplumların gelişmişlik düzeyinden, insana verilen değere kadar bazı konularda ufak izdüşümlerini temsil ediyor. Bu bağlamda dünyanın dört bir yanından, birbirinden farklı durakları derleyelim dedik.

1. Kanada

Refah ve huzur içinde yüzen bir ülke olan Kanada'da salıncaklı duraklara şaşırdık mı? Elbette hayır.

2. ABD

Akıllı durakların en çok kullanıldığı ülkelerden olan ABD'de şehir merkezlerinde bu duraklar varken kırsal kesimlerde tıpkı bizim durak direklerine benzer basit şeyler mevcut.

3. Meksika

Ekonomik dinamikleri Türkiye'ye çok benzeyen ülkenin otobüs durakları da benzer.

4. Arjantin

Yolcuların sıcaktan korunması için bambudan durak yapılmış olmalı.

5. Almanya

Hannover'deki bu durak ülkenin her yerine yayılmış olmasa da pek kalitesiz ve plansız kondurulmuş duraklara rastlamak pek mümkün değil.

6. Hollanda

Durak, Rotterdam'da yaşayanların standardını gösterirken bizim gibi turistler için de fotoğrafı çekilecek ilginçlik taşıyor.

7. Portekiz

İnsani özelliklerin benzerliği dışında kırılgan ekonomik sistemi ve siyasal skandallarıyla da ruh ikizimiz olabilecek Portekiz'deki duraklar da bizimkine benzer standart döküm ürünü.

8. Avusturya

Mimarların adeta birbiriyle yarışarak proje çizdiği duraklar şehir merkezlerinin yanı sıra kırsal bölgede de kendini gösteriyor.

9. İran

İslam Cumhuriyeti'nin seçim propagandalarıyla dolu duraklarda da erkek-kadınların pek yakın olması olası bir ihtimal değil.

10. Rusya

Ülkedeki çoğu yapıda görülebileceği gibi bu durak da tahminen SSCB döneminden kalma sağlam yapılı betonarme olmasının yanında, estetik açıdan yerin dibine geçmişliği temsil ediyor. Soğuğa karşı fazlasıyla dayanıklı olduğunu da söylemek gerek.

11. Japonya

Teknoloji üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden olan Japonya'da son nesil akıllı durakların yanı sıra geleneksel yaşam tarzının sürdürülmesine paralel olarak böyle duraklar da mevcut.

12. Çin

O kadar kalabalık bir toplum ki insanların pul kadar değeri yok. Bunun yanı sıra otobüs duraklarını da önemseyen yok. Tek dertleri işlerine vaktinde gidebilmek için otobüse binebilmek.

13. İtalya

Mali krizler ve yer altı örgütlerinin kıskacından kurtulan ülkede Rönesans turizmi ana gelir kalemlerinden. Kimine göre bu duraklar şehirlere retro bir hava katsa da biz para harcamamışlar demeyi yeğliyoruz.

14. Hindistan

Yoğun nüfuslu ve onlarca salgın hastalığın binlerce can aldığı fakir bir ülkede, maliyeti düşük ve verimi yüksek duraklar göze çarpar.

15. Moğolistan

Bir tutam yeşillik görmek için yüzlerce kilometre gitmeniz gereken bozkırın ortasında, o karasal iklim şartlarına uyum sağlayabilecek tek yöntem beton duraklar olmalı.

16. Birleşik Arap Emirlikleri

Beyin akıtan sıcakların her zaman kol gezdiği bir ülke düşünün, bir de nereye harcayacağını bilemediğiniz petrol gelirlerini; sonuç klimalı duraklar.

17. Türkiye (İstanbul)

Bu gördüğünüz ülkedeki en güzel duraklardan birini temsil ediyor. Genelde oturakların kirliliği dolayısıyla sadece yağmurdan koruma özelliği olan duraklarımız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
valkorion

embesil

yalcin-karaman

saçmalamayın kardeşim resmen berbat bir galeri olmuş araştırma 0 objektiflik 0 gerizekalılık 100. rusyadaki metro istasyonlarını görsen saray sanırsın. biraz beynini kullan oturma organınla iş yapma.

kutluay-acar

Insan kendi ulkesini her defasında neden kotulemek ister ki..yazık..Aksaklıklar hakkında eleştri yapmanın bununla ne alakası var diyeceksiniz fakat 17.maddedeki cümlenin söyleniş tarzıyla amaçlanani hepiniz anlamıstırsıniz..

hknbyrm

Kayseri'de yaşıyorum evime 200 m uzaklıkta 2 tane karşılıklı tamamı camdan durak var. 1 yıl içinde ikisininde camları 3 defa kırdılar. Şimdi sen gel buraya akıllı durak falan yap.

helfreya

Hayatımda oturakların kirli olduğu durağa rastlamadım ben ?

Görüş Bildir