Dünyanın Her Yerinde Popüler Oluyor! 70’lerden Günümüze Türkiye'den Türlü Türlü 16 Saykodelik Şarkı

499PAYLAŞIM

60'ların son yılında hayatımıza giren saykodelik müzik 70'lerin başlarında büyük başarı yakalasa da arkasından hızla düşüşe geçmişti bu furya. Saykodelik müzik (ve hatta tüm kültür) iki büyük savaş görmüş dünyanın yaşanabilirlik ihtiyacından doğmuştu. Günümüzde yeniden yükselişe geçmesinin arkasındaki neden de budur belki de: Yine aynı şeye ihtiyaç duyuyor dünya zira. Barış Mançolar, Erkin Koraylar; döneminin en muhteşem işlerine imza atmış; bugün bu müziğin yükselmesinin en önemli nedenleri. Anadolu tınılarıyla harmanladıkları müzikleriyle dünyada eşleri benzeleri yok; biraz geç kalsalar da dünya da artık onların müziklerini biliyor, dinliyor. Günümüz saykodelik camiası ise arkalarında böyle bir tarihle ya önlerine bakıyor, bambaşka türden işlerle kavruluyor ya da bu tarihi sahiplenerek onların izinden gidiyor. 

Neler olmuş bunca zamandır Türkçe saykodelik müzikte diyerek sizler için hem türün ilk işlerinden hem de günümüzdeki örneklerden bir liste oluşturduk, buyrunuz...

1. Akbaba İkilisi - Darıldım Darıldım (feat. Arif Sağ)

Akbaba İkilisi, küçük yaşlarda Almanya’ya göç etmiş Malatya’lı kardeşler; Hamza ve Müslüm Akbaba'dan oluşuyor. Saykodelik alemin en önemli temsilcilerinden olan Akbaba İkilisi'nin bu meşhur yorumu da aynı şekilde saykodelik müziğin en temel taşlarından biri.

2. Barış Manço - Cacık

Barış abinin dertlere hıyar doğradığı bu olağanüstü saykodelik tınısına ne yazılır ki?

3. 3 Hürel - Şeytan Bunun Neresinde

70'lere damgasını vurmuş 3 Hürel'in bu şarkısı onlarca kez yorumlanan ikonik bir şarkı. Bunların en bilineni ise heavy metal tınılarıyla dinlediğimiz Pentagram'ın yorumu olsa da şarkının orijinali tam bir saykodelik.

4. Cem Karaca - Raptiye Rap Rap

Saykodelik müziğimizin altına adını yazdırmış ikonik bir şarkı da Cem Karaca'dan. Türün hakkını veren sözleri de cabası...

5. Erkin Koray & Yeraltı Dörtlüsü - Meçhul / Ve

Erkin Koray'ın saykodelik müziğe önemli işler bıraktığı dönemleri Yeraltı Dörtlüsü ile birlikte olduğu dönemlerdi hiç şüphesiz.

6. Barış Manço ve Kaygısızlar - Runaway

Barış Manço'nun Kaygısızlar ile birlikte yaptığı ve saykodelik dönemin temellerini oluşturan şarkılarından biri de Trip, Flower of Love'ın yanı sıra Runaway'di.

7. Gaye Su Akyol - İstikrarlı Hayal Hakikattir

Günümüzün en orijinal ve yetenekli isimlerinden biri Gaye Su Akyol. Geleneksel Anadolu müziğini, biraz saykodelik biraz fütüristik ezgilerle harmanlayarak alışık olmadığımız türden bir şey yapıyor. İstikrarlı Hayal Hakikattir de bunun en iyi örneklerinden biri.

8. Altın Gün - Goca Dünya

62. Grammy Ödülleri'nde En İyi Dünya Müziği Albümü dalında aday gösterilen Altın Gün, sadece bu vesileyle göğsümüzü kabartmış olmadı aynı zamanda yaptıkları müzikle de özlediğimiz o geleneksel saykodelik havasını buram buram tattırıyorlar bizlere.

9. BaBa ZuLa - Cecom

Yine geleneksel yoldan şaşmayan Baba Zula, saykodelik aleminin eskilerinden.

10. Psychologist - Anatolia

Hafiften rocktan ve gelenekselden biraz uzaklaşıp Psychologist ile devam edelim. Saykodelik trance olarak da bilinen psytrance, herkesin harcı değildir desek yanlış olmaz sanırız. Buna rağmen dünya çapında hem büyük bir dinleyici kitlesi var hem de çok sayıda temsilcisi. Psychologist de bu topraklardan çıkma biraz daha deneysel ve elektronik işler üreten bir sanatçı.

11. Insanlar - Kime Ne

Barış K. ve Cem Yıldız’ın projesi olarak hayata geçen İnsanlar; daha çok elektronik müzikle anılsa da Anadolu tınılarıyla müziklerinde yarattıkları atmosfer onları da saykodelik müzikle ilişkilendiriyor diyebiliriz. İlk kayıtlı çalışmaları olan bu şarkı da bir jam session sırasında ortaya çıkmış ve çokça sevilmişti.

12. Midvil - Quod Illustratio

2014'te form alan; Doğan Demircioğlu, Buğra Yılmaz ve Ahmet Özgür Özdil'in oluşturduğu Midvil özgün tarzlarıyla günümüzün önemli saykodelik temsilcilerinden.

13. Paralel Disko - Eğri Büğrü

Hakkında bilgiye ulaşmak mümkün olmayan Paralel Disko, birbirinden harika editlerle gönlümüzü fethediyor. Özellikle saykodelik editleri oldukça başarılı olan Paralel Disko'yu merak ettiyseniz Soundcloud hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

14. Umut Adan - Beykoz

Umut Adan, 60'ların Anadolu rock hareketinden esintiler taşıyan saykodelik şarkılarıyla günümüzün bu türdeki temsilcilerinden biri. Dönemin ruhuna sıkı sıkıya bağlı kalan Umut Adan, özellikle Avrupa'da birçok ünlü festivalde de konserler veriyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Bahar adlı albümünü ise dinlemeden geçmeyin! Albüm Spotify'da da mevut.

15. Make Mama Proud - Burning Witches

Bas gitar ve vokalde Kerem Çınar, gitarlarda Deniz Yurtdaş ve Ekin Çimren, davulda Parham A.G.’den oluşan Make Mama Proud; yerli stoner rock'ın çiçeği burnunda temsilcilerinden. İlk singleları Burning Witches ile büyük beğeni toplayan grubun kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri de bir o kadar şahane. Albüme Spotify'dan erişebilirsiniz.

16. Sentetik - Baby I'm a Loner

Saykodelik, synth gibi türlerle öne çıkan Sentetik; İstanbullu biri ya da birileri. Hakkında pek de bi şey bilmediğimiz Sentetik, şarkılarını Youtube ve Soundcloud üzerinden paylaşıyor.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sennelasenne

Nejat Alp - Şaka Yaptım’sız liste de olmamış be aga

Görüş Bildir