Dünya Üzerinde Sadece 2 Yaşındaki Isla Kilpatrick-Screaton'ın Sahip Olduğu 'Benjamin Button Hastalığı'

17PAYLAŞIM

Sadece filmlerde olmuyormuş...

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/life/girl-2-is-...

33 yaşındaki Stacey ve 36 yaşındaki Kyle'nin minik kızları Isla Kilpatrick-Screaton, dünyada sadece onda olduğu düşünülen, hücrelerin hızlı bir şekilde yaşlandığı 'Mandibuloakral Displazi' hastalığına sahip...

Benjamin Button hastılığı olarak da bilinen bu nadir rahatsızlık, doktorların küçük kızın hücrelerinde mutasyon saptanması üzerine ortaya çıkmış ve herkes dört bir koldan durumu araştırmaya başlamış. Isla'nın annesi ve babası, kızlarının kalp rahatsızlığı ve soluk yolundaki darlık sebebiyle belirsiz yarınlar için çabalıyor. Yaklaşık olarak 7 kilo olan Isla, daha yeni yeni emeklemeye başladı. Konuşmakta güçlük çeken küçük kızla işaret diliyle iletişim kurmaya çalışılıyor.

İngiltere'nin Leicester şehrinde yaşayan Stacey ve Kyle, kızlarının sağlık durumuna rağmen çok mutlu olduğunu söylüyor.

Kızının bakımı için işini bırakan anne; bu durumun aileden çok fazla şey aldığını, teşhis konulduğu zaman danışmanın Isla'nın dünyada mutasyona neden olan genin tek kişide olduğunu dile getirdi. Doktorlar, aileye daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıkları için Google'da aramaktan çekinmemelerini söyledi. Tabi bu sebepten dolayı ileride neler olacağı konusunda da kimsenin fikri yoktu. Mandibuloakral displazinin tıbbi literatüründe sadece yedi örneği var fakat hiçbirinin mutasyon özelliği yok.

2 Şubat 2017 günü doğan Isla, 1 ay boyunca hastanede kaldıktan sonra evine gidebildi fakat bir gün rengi maviye döndü ve tekrar hastaneye götürüldü.

Isla; boğazında trakeostomi ve gastrostomi adı verilen, süt ve küçük katı yiyeceklerden beslenmesini sağlayan 2.5 mm'lik bir tüp ile yaşamına devam ediyor. Anne Stacey sözlerine, Isla'nın iletişiminin çok iyi olduğunu ve çok zeki olduğunu ekleyerek devam etti. Ağlayamadığı için uyuduğu zaman bir kalp monitörüne bağlandığını ve uyandığında alarm çaldığını söyledi. Böylece anne ve baba geceleri uyuyabiliyor. Küçük Isla, her yönden minik olduğu için emeklemeye de geç başlamış. Isla'nın dar solunum yolu, ince solgun derisi ve küçük çenesi dilinin geriye dönerek nefesini kesmesi ihtimalini arttırıyor. Herhangi bir hastalık durumunda da ateşi 40 dereceye kadar çıkabilir.

Stacey ve Kyle, hamilelik sırasında herhangi bir sorundan haberdar değildi fakat doğumdan sonra sağlık sorunlarının ardı arkası kesilmedi.

"Doğumdan sonra %90 oksijen seviyesi olması gerekirken Isla'nın %60'ın üstüne çıkmıyordu. Hemşireler saatlerce solunum yolunu açık tutmaya çalıştı. Biz, kızımızı görmeyi beklerken yoğun bakıma alındı. Neredeyse onu kaybediyorduk. İnsanların yapmaya çalıştığı her şeye karşı savaşıyordu. Komada olduğu için kucağımıza alamıyorduk ve kilo kaybından dolayı hemşireler tarafından besleniyordu. İki hafta yoğun bakımda kaldı daha sonrasında da eve götürdük..."

"Onu eve götürdükten 6 gün sonra emzirirken sıçramaya ve maviye dönmeye başladığı için ambulans çağırmak zorunda kaldık...

Eşimle birimiz kalp masajı yaparken diğerimiz telefona sarılmıştı. En kötü kısmı ise kızımız Paige'in de yaşananlara şahit olmasıydı. Hastanede solunum yolları temizlendi ve iki hafta daha hastanede kaldı. 2017 şubat ayında testler yapıldı ve sonuçlar ekim ayında kesinleşti."

Isla'nın babası ise; "Durumunun hayatını sınırlamadığı söylendi fakat hastalığının bu kadar benzersiz olduğunu bilmiyorduk" dedi ve devam etti...

Aslında biraz çaresiz kaldık. Genellikle A ve B tipi olan mandibuloakral displazisi Isla için farklı... Bu yüzden de aslında nerede olduğumuzu tam olarak bilmiyoruz. Durumunun bir kısmının hücrelerin hızlı bir şekilde yaşlanmasından dolayı olabileceği söylendi. Fakat henüz birinin kesin olarak bir şey söyleyip söyleyemeyeceğini bilmiyoruz. Kendisi çok küçük ve zayıf bu yüzden de arada ona babaanne diyerek takılıyorum. Gerçek bir karakteri var ve ayaklarımızın üstünde durmamızı sağlıyor. Ben sadece Isla'ya ve gelecekte olabilecek diğer çocuklara yardım etmek için hastalığın farkındalığını artırmak istiyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rivaille

Biri yaşa atıfta bulunmuş ama alâkası olduğunu sanmıyorum. Hindistanda birsürü acayip hastalıklara sahip çocuk doğuyor hepsine de baktığımızda 20lerinde annelerden doğmuşlar, ki orda evlilik yaşı çok genç. Yani alâkası olduğunu sanmıyorum adanada doğan yılan bebeğin annesi 24 yaşındaydı. 36 yaş doğum için geç bir yaş değil bence. 40a kadar yolu var, 40tan sonra riskli

ahmet.burma.9

Çok zor.

lunea

offff

enk-capital

Belli bi yaştan sonra çocuk sahibi olma düşüncesinden tamamen vazgeçmek lazım. Riskli bi durum. Sonra böyle adını bile söyleyemediğimiz hastalıklar peydah oluyo zavallı çocuklarda.

benmutlu

13 yaşında falansın heralde.

enk-capital

30 yaşındayım.

merve-cindoruk

Doğru.. hele de yaşadığımız dünyada tükettiğimiz hiç bir şey doğal değilken, vücudumuz da belli bir yaştan sonra birçok hastalık ve genetik problemlerin yüzeye çıkmasına davetiye çıkarıyorken, bencil düşünmemek lazım.

coldhearted

Üzücü. Bu güzelliğin, sağlığına kavuştuğu günleri görmeniz dileğiyle.

Görüş Bildir