Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Tarihinde Kayıtlara Geçmiş En Büyük 10 Deprem

Dosyalar -

Dünya tarihinde bugüne kadar sayısız kez büyük deprem olmuştur. Yer katmanının sürekli hareket edip, yer değiştirmesi sebebiyle meydana gelen bu büyük yer sarsıntıları, insanlık döneminde kimi zaman çok büyük felaketlere yol açmıştır. Kayıtlara geçen ve tarihte yerini alan en büyük 10 büyük deprem, küçükten büyüğe doğru giden sıralamayla listemizde:

10. Assam-Tibet, 1950 – Büyüklük 8.6

Tibet’in iç batı bölgesinde gerçekleşen sarsıntı sonucunda toprak kaymalarının da etkisiyle bir çok bina hasar gördü. 780 kişinin hayatını kaybettiği bu afetten Çin, Tibet ve Hindistan’da yer alan bir çok şehir ve kasaba etkilendi. Toplam ölü sayısı tam olarak hesaplanamasa da daha fazla olduğu tahmin edilmekte. Bu olay Assam Depremi olarak kayıtlara geçtiyse de, Tibet’in merkezinde gerçekleştiği düşünülmektedir.

9. Sumatra, Endonezya, 2005 – Büyüklük 8.6

Merkezi Sumatra olan ve yerin 30 kilometre altında gerçekleşen sarsıntı sonucunda 1313 kişi öldü ve 400’den fazla kişi tsunaminin etkisiyle yaralandı. Tarihin en büyük 15 depreminin 3’ü , jeolojik açıdan oldukça aktif olan bu bölgede gerçekleşmiştir.

8. Rat Adaları, Alaska, 1965 – Büyüklük 8.7

Bu deprem sonucunda meydana gelen hasarın büyük çoğunluğu, sonrasında meydana gelen tsunaminin etkisiyle gerçekleşti. Kayıtlara göre boyu 10 metreyi bulan dalgalar büyük sellere yol açmış, dönemin parasıyla 10,000 dolarlık bir zarar gerçekleşmiştir. Herhangi bir ölüm veya yaralanma kaydı yoktur.

7. Ekvador, 1906 – Büyüklük 8.8

8.8 büyüklüğündeki Ekvador depremi büyük bir tsunamiye neden olmuş, Ekvador ve Kolombiya’da 500 ile 1500 arasında kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Tsunami o kadar güçlüydü ki, Amerika’nın batısı, Hawaii ve hatta Japonya’ya kadar ilerlemiştir. Tsunaminin pasifik okyonusunu geçmesi yaklaşık olarak 12 saat sürmüştür.

6. Şili, 2010 – Büyüklük 8.8

Yerin 35 kilometre altında gerçekleşen 8.8 büyüklüğündeki sarsıntının ve akabinde gerçekleşen tsunaminin etkisiyle en az 521 kişi hayatını kaybetmiş, 12,000 den fazla kişi ise yaralanmıştır. 800,000 kişiyi evlerinden eden bu deprem, Şili genelinde 1.8 milyon insanı etkilemiş, 30 milyon dolardan fazla zarara yol açmıştır.

5. Kamchatka, Rusya, 1952 – Büyüklük 9.0

Hawai adalarında büyük bir tsunamiye yol açan sarsıntının etkisiyle yaklaşık 1,000,000 dolarlık bir hasar meydana gelmiştir. 9 metrenin üzerinde dalgaların oluştuğu afet sonucunda yalnızca 6 ineğin kaybolduğu rapor edilmiştir.

4. Sendai, Japonya, 2011 – Büyüklük 9.0

Önce depremi, ardından da tsunami felaketini televizyondan canlı yayınlarla takip ettiğimiz son yılların en yıkıcı felaketinde 10,000 den fazla insan hayatını kaybetmiştir. Ekonomi büyük darbe almış, nükleer reaktörlerin hasar görmesi ise sanayi üretiminin üst seviyede yapıldığı Japonya’da enerji sorunu ortaya çıkartmıştır. Daha da kötüsü, reaktörlerden yayılan radyasyon sonucu uzun vadede karşılaşılacak sağlık problemlerinden endişe edilmektedir.

3. Sumatra, Endonezya, 2004 – Büyüklük 9.1

2004 yılında gerçekleşen Sumatra depremi son yıllarda gerçekleşmiş en büyük depremdir. Yerin 30 kilometre altında gerçekleşen bu sarsıntı sonucunda daha önce benzeri görülmemiş büyüklükte tsunamiler oluşmuş; bu dalgalar atlantik, pasifik ve hint okyanusunu da geçerek bütün dünyayı etkilemiştir. 230,000 kişinin ölümüyle sonuçlanan afet, Asya’nın kuzeyi ve Afrika’nın doğusunda toplamda 14 ülkeden 1.7 milyon insanın evlerini kaybetmesine yol açmıştır.

2. Alaska, 1964 – Büyüklük 9.2

Tam 3 dakika boyunca devam eden 9.2 büyüklüğündeki deprem Alaska dışında Kanada’yı da etkilemiş, sarsıntı sonrasında oluşan tsunami 128 kişinin ölümüne neden olmuştur. Toplamda 311 milyon dolarlık zarara yol açan ve 3 dakika süren bu derecede büyük bir depremde yalnızca 128 kişinin hayatını kaybetmesi mucize olarak değerlendirilmektedir.

1. Şili, 1960 – Büyüklük 9.5

Dünya tarihinin bilinen en büyük depreminde 1655 kişi hayatını kaybetmiş ve Şili’de 550 milyon dolarlık zarar meydana gelmiştir. 1960 yılında gerçekleşen bu deprem o kadar kuvvetliydi ki, 1000 kilometrelik bir yarıçapta hissedildi. Deprem sonrasında meydana gelen tsunami Hawai, Japonya ve Filipinler’e kadar ulaşmıştır. Ayrıca bu deprem Puyehue yanardağını da tetiklemiş ve depremden 2 gün sonra harekete geçen yanardağ, haftalarca aktif kalmıştır.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir