Görüş Bildir
Haberler
Dünya Sağlık Örgütü Uzmanı: 'Henüz Salgının Başındayız'

Dünya Sağlık Örgütü Uzmanı: 'Henüz Salgının Başındayız'

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro, dünyanın daha koronavirüs salgınının başında olduğu uyarısında bulundu.

İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin sorularını yanıtlayan Nabarro, 'Bu korkunç durum salgınlarla ilgili herhangi bir bilim kurgu filmindekinden çok daha kötü. Salgının vereceği zararları daha yeni görmeye başladık, daha ortalarında bile değiliz' dedi.

'Hepimiz mevcut durumu korkunç, utanç verici buluyoruz' diyen Dr. Nabarro, 'Bir sağlık meselesi öylesine kontrolden çıktı ki, şimdi dünyayı sarsıyor' ifadelerini kullandı.

"Bu korkunç durum önlenebilirdi"

"Bu korkunç durum önlenebilirdi"

Koronavirüs salgınının dünyayı yalnızca resesyona sürüklemeyeceği uyarısını yapan Dr. Nabarro, 'Muhtemelen yoksulların sayısını ikiye katlayacak, yetersiz beslenen insanların sayısını ikiye katlayacak, yüz milyonlarca küçük işletmenin iflasına yol açacak, birçok gencin eğitim fırsatını elinden alacak devasa bir ekonomik daralmaya sürüklüyor' yorumunu yaptı.

Dr. Nabarro, 'Hiçbirimiz böyle bir şeyi tasavvur edemezdik. Durum bilim kurgu filmlerinkinden daha korkunç ve daha başlangıcındayız' dedi ve ekledi:

'Dünyaya vereceği zararları daha yeni görmeye başlıyoruz. Avrupa'da her şeyin geri dönüşüne tanık olduğumuz bu aşamada, durum daha da kötüleşiyor.'

Hükümetlerin salgına ilişkin hazırlıklarını da eleştiren Dr. Nabarro, 'Pandemi hazırlıklarına daha fazla yatırım yapılsaydı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Ocak'ta yaptığı acil durum uyarılarına daha fazla tepki verseydi bu durum önlenebilirdi' dedi.

Vaka sayısı 30 milyona dayandı

Vaka sayısı 30 milyona dayandı

Dünyada Eylül ayında koronavirüs vaka sayısı 29 milyonu, Covid-19 kaynaklı can kaybı da 928 bini aştı. Karantina önlemleri nedeniyle tüm dünyada ekonomik zorluklar baş gösterirken, hükümetler destek paketleri açıklayarak ekonomilerini ayakta tutmaya çalışıyor.

Öte yandan koronavirüse karşı aşı çalışmaları hız kazanmasına rağmen henüz bir aşı adayı testlerin tümünü tamamlayıp yaygın dolaşıma sokulmuş değil.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
27
13
11
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Vergilius

İnsanların %80'ini hiç etkilemeyen gribal bir hastalıktan bahsediyoruz. Tabii ki önemli ve tedbirlerin alınması gerekiyor ama ben insanlara umut vermemek içi... Devamını Gör

Barney

walla müdür moralini bozmak ya da darlamak istemem ama hastalık pek de hafif atlatılmıyo. en azından şimdilik öyle gibi görünse de ilerde ne olacağı hala meç... Devamını Gör

Beyza

Başta pandemiyi ilan edene kadar yok yok arkadaşlar ölümcül değil çok yayılmadı falan diyordunuz. Şimdi bilim kurgu filmlerinden beter olduk öyle mi?

Berçem Keleş

Yani aşıya tamamıyla bel bağlamamak lazım. Herkes aşıya kitlenmiş durumda ama aşı %100 bir çözüm değil ki ? Grip aşısı da var ama her sene milyonlarca insan ... Devamını Gör