Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Ekonomisini İzlemek İçin Bakabileceğiniz 13 Sıra Dışı Gösterge

 > 
164PAYLAŞIM

Bilindik ekonomik göstergelerden sıkılan ekonomistler farklı göstergelere yöneliyor.

Business HT bu ilginç göstergeleri derledi...

1- Patlamış mısır endeksi

Ekonominin zor dönemlerinde, gerçeklerden kaçmak isteyen insanlar kendilerini sinemaya veriyor. ABD'de 2009'da yaşanan resesyon dönemi beyaz perde gişesinin en yüksek hasılat yaptığı yıllardan biri olmuştu.

2- Çöp endeksi

En basit haliyle bu endekse göre milli gelir ne kadar fazlaysa üretilen çöp miktarı da o kadar fazla. Bloomberg analistlerine göre korelasyon yüzde 82'ye kadar çıkıyor olabilir.

3- Barclays gökdelen endeksi

Endeksin şaşırtıcı sonuçlarına göre, en uzun gökdelenin yapımının ardından hep bir kriz geliyor. Bina ne kadar uzunsa kriz de o kadar uzun oluyor.

4- Estetik ameliyatı göstergesi

Ekonominin durgulaşmasıyla insanlar estetik ameliyatları bırakıyor. ABD'de ekonominin daralmaya başlamasıyla 2009'da estetik ameliyat gelirleri de yüzde 9 geriledi

5- İkea Billy Endeksi

Endeks, İsveçli mobilya zinciri İkea'nın en çok satılan ürünlerinden biri olan Billy modeli kitaplığın her ülkedeki katalog fiyatlarına bakarak satın alma güçlerini kıyaslıyor

6- Ruj endeksi

Estee Lauder tarafından yaratılan bu endeks, kadınların zor zamanlarda daha pahalı ürünler yerine ruja yöneldiğini gösteriyor. Investopedia'ya göre, 11 Eylül sonrası yaşanan daralma sırasında ruj satışları hızla arttı.

7- Olimpiyat göstergesi

Yaz oyunları sırasında yatırımcıların karamsar haberlere daha az dikkat etmesiyle piyasaların ralli yapması bekleniyor.

8- Penis boyu korelasyonu

Ortalama penis boyutunun vasat olduğu ülkelerin, boyutun en büyük ve en küçük olduğu ülkelere göre ekonomileri daha güçlü. Korelasyonun testosteron seviyeleriyle risk alma arasındaki doğrudan ilişkiyle ilgili olduğu düşünülüyor.

9- Big Mac endeksi

The Economist dergisinin, farklı ülkelerin para birimlerinin dolar karşısındaki alım gücünü göstermek için yaptığı bu endeks ilginç göstergeler arasında en bilineni olabilir.

10- Aspirin kullanımı göstergesi

Ekonomik şartlar zorlaştıkça, aspirin ve diğer ağrı kesicilerin kullanımının da arttığı gözleniyor.

11- Bebek pişiği göstergesi

Para biriktirmek isteyen ebeveynlerin ilk yapmaya çalıştığı şeylerden biri de bebek bezlerinden kısmak oluyor. Symphony IRI verilerine göre, bez satışlarının yüzde 9 düşmesi, pişik kremlerinde yüzde 2,8 artışa sebep oluyor.

12- Resesyon endeksi

Resesyon dönemlerinde "resesyon" kelimesinin basında yer alma sayısında da hızlı bir artış görülüyor. The Economist sadece WSJ ve FT'de kelimenin yer alma sayısına bakarak hangi dönemlerde ekonominin daraldığını tespit edebilmişti.

13- iPhone Cinsiyet Ücret Farkı Endeksi

Endekse göre pek çok farklı meslek alanlarında kadınların iPhone 6S Plus almak için erkeklerden ortalama sekiz saat daha fazla çalışması gerekiyor.

BusinessHT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir