Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Edebiyatı'nın Gelmiş Geçmiş En Sıra Dışı Yazarlarına Dair Az Bilinen 13 Enteresan Bilgi

3PAYLAŞIM

Dünya edebiyatının şüphesiz ki gelmiş geçmiş en iyi yazarları olan Virginia Woolf, Edgar Allan Poe, Agatha Christie gibi isimler hakkında az bilinen bilgileri sizler için derledik!

1. Kadının özgürleşmesi için yaptıklarıyla dünya edebiyat tarihine damgasını vuran Virginia Woolf, fotoğraf çektirmekten nefret ettiği için birkaç istisna dışında hiçbir zaman objektife bakmamıştır.

İki kez intihara teşebbüs ettikten sonra üçüncüde yaşamını yitiren ve ardında ölümsüz eserler bırakan Virginia Woolf, bipolar bozukluktan muzdaripti.

2. Jean-Paul Sartre, kişisel hedeflerini ödül veren bir kuruma göre yönlendirmesi anlamına geldiği için Nobel Edebiyat Ödülü'nü geri çevirmiştir.

Akademiye mektuplar yazarak ödülün kendisine verilmesini önceden engellemeye çalışan ünlü filozof, bir yazarın görevinin ne olduğuna dair kafa yormuş ve kendisinin bir kuruma dönüştürülmesini istememiştir. Akademiden ve İsveç halkından da ayrıca özür dilemiştir.

3. Polisiye roman denince akla ilk gelen isim Agatha Christie, kardeşiyle giriştiği bir iddia sonrası yazmaya başlamıştır.

Aslında şiirler ve kısa hikayeler yazan ünlü yazar, kız kardeşinin onun cinayet romanı yazamayacağını iddia etmesiyle ilk işine başlamış ve zengin bir dulun ölümünün araştırıldığı Styles'da Gizemli İlişki'yi yazmıştır.

4. Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının yaşayan efsanesi Neil Gaiman, kitaplarını ilk olarak dolma kalemle yazmaktadır.

Neil Gaiman bu alışkanlığını şu cümlelerle anlatmıştır: "1994'te Yıldız Tozu'nu yazdığımda başladı her şey. Kafamda romanın 1920'lerde olduğu gibi yazılması gerektiği şeklinde bir düşünce oluştu ve gidip büyükçe bir not defteri ve bir dolmakalem aldım. 13 yaşımdan bu yana ilk kez dolmakalem kullanıyordum. Birdenbire yavaş yazmaktan büyük keyif aldığımı fark ettim ve cümleler arasında ilerlerken düşünme şeklim epey hoşuma gitti. Elle yazmanın, bilgisayarda çeşitli düzenlemeler ve kırpmalar yapmak yerine, ikinci bir taslak yapmaya zorlamasını sevdiğimi fark ettim. Ayrıca dolmakalemlere mürekkep doldururken kendimi içinde bulduğum törensel hava da epey hoşuma gidiyor."

5. Fransız edebiyatının ünlü yazarlarından Georges Perec, başyapıtı Kayboluş'ta hiç 'e' harfi kullanmamıştır.

Annesi ile babasını Nazi kamplarında yitiren ve Yahudi ırkının İkinci Dünya Savaşı'nda tüm dünyadan silinmeye çalışılmasını protesto eden Georges Perec, Türkçe'ye Kayboluş olarak çevrilen La Disparition kitabında hiç 'e' harfi kullanmamıştır. Açıklanana dek hiçbir eleştirmenin fark etmediği bu protesto, deneysel edebiyatın en uç örneklerini sunan yazarın ölümsüzlüğünü kanıtlar niteliktedir.

6. Feminist edebiyatın en ünlü yazarlarından Doris Lessing, 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldıktan sonra sıkılmış ve yazamama korkusuna kapılmıştır.

Ödülü almasını bir felaket olarak gören yazar, fotoğraf çekimlerinden ve röportajlardan bunalmıştır.

7. Dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi yazarlarından Edgar Allan Poe, sıra dışı hayal gücüyle yarattığı eserlerinde korkutucu şekilde geleceği görmüştür.

Bir hikayesinde açlıktan geminin mürettebatı tarafından yenen Richard Parker isimli bir genci anlatır ve nasıl bir tesadüftür ki 1884 yılında erzakları biten ve batmak üzere olan bir geminin mürettebatı 17 yaşındaki Richard Parker isimli genci yamyamlaşarak yer.

Yine bir hikayesinde beyninin ön lobunda oluşan hasardan ötürü sosyopatlaşan bir genci anlatır ve sekiz yıl sonra bu fenomen gerçekleştikten sonra beynin ön lobunun sosyal biliş üzerindeki etkisi keşfedilir.

Ve son olarak Big Bang Teorisi ortaya atılmadan seksen yıl önce yazdığı bir şiirde genişleyen evrenin bir parçacıktan ortaya çıkan ani bir ışıkla meydana geldiğini söyler. 

Edgar Allan Poe gerçekten de bir zaman yolcusu olabilir mi?

8. Varoluşçu felsefeyi kadın olmanın özel varoluşsal koşullarına uygulayan ve biseksüel olan Simone de Beauvoir filozof sevgilisi Jean-Paul Sartre ile birlikte olduğu kadınları paylaşmıştır.

Açık bir ilişkiyle edebiyat tarihine damga vuran ve birçok insanla birlikte olan Simone de Beauvoir ile Jean-Paul Sartre birlikte oldukları kadınları paylaşmışlardır.

9. İkinci Dünya Savaşı'ndan çıkan edebiyat dehası ve gizemli yazar J.D. Salinger, evinin bahçesindeki kulübeye kapanıp birkaç hafta boyunca hiç çıkmadan kitap yazmıştır.

Ölümsüz eseri Çavdar Tarlasında Çocuklar'ın bir kısmını cephede yazan ve Nazilerin temizlenmesi için çalışmalara katılan münzevi yazar, baba olduktan sonra sık sık kendini kapatma ihtiyacı hissetmiştir.

10. Aşk ve Gurur ile dünya edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran Jane Austen, hiç evlenmemesine rağmen romanlarındaki tüm kadın karakterlerin başını bağlamıştır.

İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden Jane Austen hayatı boyunca hiç evlenmemiş ve ailesiyle yaşamıştır. Romanlarında kadın karakterlerin tamamını evlendiren ve bunu ailesinden gizleyen yazar, yazdıklarının okunmasını da istememiştir.

11. Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Oscar Wilde, küçükken annesi tarafından sürekli kadın gibi giydirilmiştir.

Bundan hiç rahatsız olmayan ünlü yazar ileriki yıllarda kıyafetleri ve takılarıyla çok konuşulmuştur. Eşcinsel olduğu için hapis cezasına çarptırılmış ve çıktıktan üç yıl sonra yaşadığı depresyon ve çöküntüyle hayatını kaybetmiştir.

12. Alman dram yazarı Friedrich Schiller çalışırken masasında mutlaka bir elma bulundurmuş ve elmayı koklayarak ilham alırmış.

Yazdığı eserlerin çoğu tiyatroya uyarlanan ve aynı zamanda şair ve filozof olan Schiller elma olmadan çalışamazmış.

13. Rus edebiyatının ölümsüz yazarlarından Aleksandr Puşkin, tek yurt dışı gezisini Erzurum'a yapmıştır.

Soylu bir aileye sahip olan ve yaşadığı aşklarla tarihe damgasını vuran Puşkin, 1829 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında Rus ordusuyla birlikte Erzurum'a gelmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Tek yurtdışı gezisi = erzurum, üzerime bi hüzün çöktü

Görüş Bildir